Ako znížiť výdavky na byte?

Obdobie ročných vyúčtovaní nájomného prichádza. Teraz prichádza čas, kedy sa majitelia bytov dozvedajú, koľko minuli na kúrenie, vodu, plyn a elektrinu.

Ak však v posledných rokoch máte nedoplatky, nebude to tým, že máte zle nastavené zálohové platby. Bude to tým, že plytváte energiami a vodou. Ako teda znížiť výdavky, aby ste sa nemuseli obávať ďalšieho ročného vyúčtovania?

Uprednostnite kúpanie pred sprchovaním

 

Aj keď väčšina z vás možno preferuje sprchovanie, práve kúpanie vám môže znížiť výdavky, čo sa môže odzrkadliť na ďalšom ročnom vyúčtovaní nájomného. Keď si napustíte vaňu, neminiete toľko vody, ako keď sa budete umývať pod tečúcim prúdom vody.

Pri vetraní vypínajte radiátor

Najmä v zimných mesiacoch vetrávame pri zapnutých radiátoroch, pričom si neuvedomujeme, že takto nám uniká teplý vzduch do exteriéru a radiátor je nútení nahrievať sa ešte viac.

Predtým, ako pôjdete vyvetrať všetky miestnosti v byte, odporúčame vám znížiť radiátory na jednotku (nie úplne na nulu) a zapnúť ich až vtedy, keď vyvetráte.

Správne rozmiestnenie spotrebičov v kuchyni 

Možno by ste to nepovedali, ale aj rozmiestnenie spotrebičov v kuchyni má vplyv na energiu. Nikdy vám neodporúčame dávať k sebe tieto spotrebiče: chladničku a elektrickú rúru.

Dôkladne zvážte rozmiestnenie spotrebičov, a to najlepšie pri projektovaní kuchynskej linky.

Nechajte elektrickú rúru „dôjsť“

Ak rady pečiete, vysoké výdavky na energie vám vo výraznej miere navyšuje aj varenie a pečenie na elektrických sporákoch. Elektrickú rúru vypnite pár desiatok minút pred dokončením a nechajte ju dôjsť. Dôležité je, aby ste ju neotvárali, aby neunikol horúci vzduch.

Nesvieťte tam, kde sa nenachádzate 

V spoločných priestoroch sa pravdepodobne bude svietiť stále, doma však svieťte len tam, kde sa nachádzate. Odporúčame kúpu úspornejších LED žiaroviek, ktoré vám presvetlia aj tmavšie miestnosti. 

V prípade, že sa vám zdá, že si správca bytov neplní povinnosti a zanedbáva spravovanie bytového domu, kde žijete, môžete požiadať o výmenu správcu bytového domu. Váš hlas ale stačiť nebude, budete ich potrebovať viac.

Ak teda chcete znížiť výdavky na byte, držte sa týchto pravidiel a uvidíte, že nasledujúci rok sa nebudete musieť báť ročného vyúčtovania nájomného.