Žalúzie alebo záclony: Ako si vybrať?

Nové okenné kryty sú lacným spôsobom, ako urobiť facelift do miestnosti. Keď sa pozriete na možnosti okenného ošetrenia, možno sa zaujímate, čo bude najlepšie pracovať pre váš dekor, žalúzie alebo záclony. Obe záclony a žalúzie môžu byť použité na moduláciu tepla a svetla. Obe môžu byť použité s množstvom dekoratívnych štýlov, ale každý má jedinečné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú celkový vzhľad okna a miestnosti. Tu je niekoľko kladov a nevýhod, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, čo funguje dobre v rôznych miestnostiach a rôznych typoch okien. Vaša voľba nakoniec spadá do osobnej preferencie, vášho vkusu a vzhľadu, ktorý sa snažíte vytvoriť. V niektorých prípadoch môžete rozhodnúť o oboch.
Záclony: Klady a zápory

Existuje veľa spôsobov, ako záclony môžu byť použité na obliecť okno. Ťažké drapérie vo formálnom prostredí, ako sú jedálne a obývacie izby, nastavujú tón. Iné, ako napríklad záclony, blokujú svetlo. Očakávajú svetlo do miestnosti a poskytujú súkromie. Vrstvy umožňujú väčšiu moduláciu tepla a svetla a väčšiu všestrannosť v dekore. Variácie v dĺžke pridať do vzhľadu, ako sú záclony kaviarne pre okná kuchyne alebo podlahové závesy pre okná spálňa. Farba, vzor a textúra sa dostanú do celkového vzhľadu. Konečne je hardvér dôležitou dekoratívnou vlastnosťou v štýle a dizajne závesov.

Záclony sú často preferovanou voľbou pre terasové dvere a iné veľké okná. Závesy na trati môžu byť čiastočne alebo úplne otvorené na reguláciu svetla a súkromia. V závislosti od toho, ako sú nainštalované, záclony môžu zvýrazniť krásu okna alebo skryť nepríjemné funkcie okna.

Na druhej strane príliš veľká plnosť okien malých miestností môže spôsobiť, že sa priestor cíti zatvorený. Niektorí ľudia považujú závesy za staromódne alebo spojené s zastaranými dekoratívnymi štýlmi. Avšak s množstvom možností tkanín a dizajnov, ktoré sú k dispozícii, môžu byť záclony integrálnou súčasťou moderného dizajnu.

Záclony musia byť vyprané alebo suché, a niektoré materiály môžu byť poškodené slnečným svetlom. V závislosti od možností, ktoré robíte, môžu byť záclony drahšie ako žalúzie, keď pridáte náklady na hardvér a príslušenstvo, ako sú stĺpiky, koncovky, spinky, stopy a ťahy.

Žalúzie: Klady a zápory

Žalúzie sú vyrobené z mnohých materiálov, vrátane bambusu, hliníka, dreva, plastu, látky a papiera. Drevo a bambus vytvárajú teplý, zemitý pocit. Hliník, ostatné kovy a vinyl sú spojené s neohraneným, minimalistickým vzhľadom. Žalúzie sú dostupné v mnohých farbách, takže je ľahké ich integrovať do farebnej schémy miestnosti. Kábel a páska prechádzajúce cez lamely umožňujú sklopenie žalúzií na ovládanie tepla a svetla a poskytovanie súkromia.

Existuje niekoľko štýlov žalúzií. Žalúzie, najbežnejší typ, sú vybavené horizontálnymi žalúziami. Teplo a svetlo sa dajú ovládať tak naklonením lamely, ako aj zdvíhaním alebo spúšťaním žalúzií. K dispozícii je niekoľko šírok.

Vertikálne žalúzie majú lišty, ktoré visia kolmo na podlahu. Žalúzie vertikálnych žalúzií sú zvyčajne širšie než žalúzie. Hoci lamely môžu byť vyrobené z materiálov ako drevo, bambus, plast a kov, sú najčastejšie vyrobené z vystuženej tkaniny. Vertikálne žalúzie sú namiesto spúšt’ania a zdvihnutia vytiahnuté na stranu, čo ich robí populárnou voľbou pre posuvné dvere.

Rímske odtiene poskytujú úplne iný pohľad. Často vyrobené z látky, materiál zhromažďuje úhľadne v záhyboch, keď sú tieto žalúzie vytiahnuté. Pri spúšťaní je viditeľná hladká dĺžka tkaniny, podobne ako záclona. Mobilné odtiene, tiež známe ako voštinové odtiene, sú vyrobené z mäkkých materiálov skonštruovaných v skladaných vrstvách, ktoré zachytávajú vzduch. Ich izolačné vlastnosti bránia výmene tepla medzi oknami a interiérom. Niektoré z nich sú temné; iné difúzne svetlo.

Čisté a ostré hrany horizontálnych a vertikálnych žalúzií fungujú dobre s moderným dizajnom. Sú tiež obľúbené v detských izbách. Žalúzie namontované vo vnútri rámu vedľa okenného skla poskytujú lepšiu izolačnú hodnotu. Inštalácia vnútri rámu minimalizuje ošetrenie okien a zdôrazňuje podrobnosti okenného rámu. Žalúzie môžu byť tiež nainštalované na ráme. Táto inštalácia má menšiu izolačnú hodnotu.

Na rozdiel od záclon, ktoré sa môžu rozšíriť pod prahovú plochu alebo na podlahu, zasahujú žalúzie v hornej časti prahu. Výnimkou sú sklenené panely, ktoré presahujú podlahu, ako sú posuvné sklenené dvere a dvere na terase.

Hardvér je obvykle inštalovaný v hornej časti okna. V niektorých prípadoch, napríklad pri oknách obývacích izieb alebo iných miestnostiach viditeľných z ulice, môže byť na prahu inštalovaný hardvér, aby sa nevidiaci mohol zostaviť tak, aby poskytoval súkromie a zároveň nechal svetlo na vrchu.

Žalúzie sa ľahko čistia. Špeciálne kefy a náradie sú k dispozícii na jednoduché odstránenie prachu z horizontálnych žalúzií. Väčšinu materiálov môžete čistiť mydlom a vodou. Textilné žalúzie však vyžadujú väčšiu starostlivosť a môžu potrebovať pranie.

Interiér

Kombinované sauny pre pohodlie celej rodiny

Objavte najnovší trend v oblasti sáun, ktorý spája tradičnú fínsku saunu s modernou technológiou pre nezabudnuteľný zážitok pre vaše telo a dušu. Výsledkom sú kombinované sauny. Fínska sauna vám pomôže vyplaviť toxíny z tela, zatiaľ čo infračervený ohrievač zahreje vaše telo a pomôže vám zotaviť sa. Samozrejmosťou je zaujímavé dizajnové riešenie. Kombinované sauny a nezameniteľný […]

čítaj viac...
dekoračná omietka
Interiér

Dekoračná omietka je vynikajúcim riešením na zdobenie interiéru

Dekoračná omietka je typ materiálu na dekoráciu interiéru miestnosti na báze minerálnych alebo syntetických zlúčenín a pridanie farebných plnív. Toto je ideálne riešenie do interiéru! Obloženie stien dekoratívnou omietkou je veľmi obľúbeným spôsobom, ako dať interiéru jedinečný štýl. Používa sa v bytoch, súkromných domoch, zdravotníckych a komerčných zariadeniach, pretože okrem dobrého vzhľadu je omietka vynikajúcim […]

čítaj viac...
Interiér

Moderný dizajn v domácnosti? Stavte na sklenené prvky!

Sklo je v kurze. Je elegantné, štýlové a pôsobí exkluzívne. Prináša do bytu prirodzené denné svetlo, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadaná vlastnosť. Čím viac skla, tým viac svetla. Byt hravo presvetlíte použitím sklenených stien, dverí, schodiska, zrkadlami a ďalšími sklenenými prvkami. Využitie sklenených prvkov v bytovom dizajne stalo obrovským trendom. Celosklenené dvere, sklenené priečky, schodiská, sklenený nábytok, […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: