Ako vytvoriť modernú záhradu

Moderný záhradný dizajn má svoje korene v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia, časom, ktorý sa týkal tučnej geometrie a lineárnych vzorov.

Moderné terénne úpravy sú známe svojim efektívnym estetickým a elegantným sofistikovaným štýlom. Celkovo sa záhrada bude cítiť pod kontrolou a organizáciou. Zvyčajne je zameranie ťažšie na hardscape a štruktúry ako na rastlinách. Moderné rastliny sú zvyčajne zelené a vyberané pre tvar a štruktúru. Popové farby sa potom pridávajú vankúšmi na nábytok, sadením alebo lakovanou stenou.

Populárne materiály používané v modernej terénnej úpravy zahŕňajú betón, kov a drevo. Mnoho dizajnérov sa rozhodne pre opúšťanie betónových plôch svojou prirodzenou sivou farbou, ale môže byť zafarbené rôznymi farbami. Kov, najmä zvetraná korntová oceľ, je bežným prízvukom v moderných záhradách. Môže sa používať ako sadenie, ako obrazovka na ochranu osobných údajov alebo dokonca ako malé oporné múry. V moderných dvoroch sú bežné aj drevené podlahy. Voľbou dreva je zvyčajne Ipe, brazílske tvrdé drevo s bohatou farbou.

Jedným z hlavných cieľov moderného dizajnu je vytvoriť kontrast. Napríklad rozsiahle hromadenie okrasných tráv sa objaví proti šedej betónovej stene, oranžové vankúšiky vás oko priťahujú, keď sú položené na iný jednoduchý terasový nábytok a požiarna jama naplnená farebným sklom si vyžaduje pozornosť, keď je umiestnená medzi posteľou bluestonu. Je dôležité, aby ste boli pri vytváraní kontrastu selektívni, príliš veľa môže byť ohromujúci a urobiť priestor zdanlivým. Vybrať dve alebo tri miesta vo vašom dvore a zamerať sa na jeden kontrastný prvok pre každého.

Ochranná známka modernej krajiny je spevnená plocha vysadená sieťou zelene. Môžu to byť dlaždice s trávou rastúcou, kde by mala byť traskajúca malta, alebo betón bol naliaty do sekcií, ktoré umožňujú rast tymiánu medzi sebou. Vzory mriežky však nie sú jediným spôsobom, ako dosiahnuť moderný vzhľad. Krajinný dizajnér  navrhuje používať rastliny, ktoré sú architektonické a majú zaujímavé textúry, ako aj kontajnery.

Záhrada

Pestujte bylinky doma

Bylinky si môžete pestovať ľahko aj doma a nepotrebujete k tomu pritom veľkú plochu. Nie všetkým bylinkám však vyhovuje prostredie interiérov, je treba voliť na pestovanie také bylinky, ktoré vyžadujú tieň a vlhkosť. Pre výsadbu v interiéri sú vhodné bylinky: mäta, tymián, petržlen, rozmarín, koriander, pažítka a oregano. Môžete ich pestovať zo semienok aj z […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: