Vyberte si vhodnú farbu do interiéru

žltá

Žltá farba je tradične spájaná so slnkom. Je veselá, spontánna a priateľská. Je najnápadnejšie a najviac oči priťahujúca farba. Kombinácia svetlo žltej a šedej pôsobí schopne a inteligentne. Hodia sa do miestností, ktoré chceme zosvetliť a oživiť. Žltá je vhodná do kúpeľne, kuchyne, predsiene alebo chodby.

Žltá podporuje sústredenie a tvorivú činnosť. Ak máte deti školopovinné a alebo pracujete sami z domu, tak nezabudnite využiť žltú dodětského izby a alebo do svojej pracovne.
oranžová

Oranžová farba má svojich priaznivcov aj odporcov. Farba je veľmi príjemná, veselá, povzbudzujúce a priateľská. Je reprezentovaná škálou jemných tlmených tónov od marhuľovej, cez sýte tóny, až po tlmené zemité odtiene. Oranžová je srdečná, energická, aktívny, športové a mladistvá.

Do spálne využite skôr jemnejšie tóny oranžovej, napr. Odtieň broskyňovej a marhuľovej farby. Výrazné odtiene oranžovej použite v jedálni a podporíte tak chuť k jedlu. Do obývacej izby, pracovne či detskej izby využívajte oranžovú farbu skôr na doplnky (koberce, obrazy, keramika). Odporúčame kombináciu sýte či jasné oranžové spoločne s farbou zemitú (tm. Hnedou), čiernu, bielu a alebo šedú.
červená

Červená je silná a energická farba. Symbolizuje tep života, spájame si ju s farbou krvi a s ohňom. Jasné odtiene červenej sú teplé, vášnivé a mocné. Hodí sa do kúpeľní a kuchýň, rovnako ako do predsiene. Povzbudzuje rovnako ako oranžová chuť k jedlu. Vyvarujte sa však ladenie do príliš sýto červených farieb. Červená farba všeobecne podporuje agresivitu a nemala by byť použitá v detských izbách a spálňach. Detaily červenej farby vyniknú v kombinácii s tmavým nábytkom.

Vínová farba podporí tradičný vzhľad kuchyne, obývacej izby či pracovne.

 

fialová

Fialová vždy symbolizovala vznešenosť a odvahu. Nepatrí medzi základné farby, premosťuje medzeru medzi červenou a modrou, a preto sa ťažko dopĺňa.

Jemné odtiene ako orgovánová či levanduľová sa dobre hodí do romantických kúpeľní alebo obývacích izieb. Naproti tomu tmavšie odtiene sa budú vynímať v dobovo zariadenej jedálni, kde je vhodné ju skombinovať s krémovou či veľmi svetlo žltú.

Čím viac sa blíži fialová farba k modrej, tým pokojnejšie pôsobí, je konzervatívny a dôveryhodná. Naopak čím je bližšie k červenej, tým viac je exotická, tajomná, romantická a ženská. V kombinácii s modrozelenou, žltou alebo červenou sa stáva jasnejšie a exotickejšie.

 

modrá

Modrá farba je najobľúbenejší farbou na svete a tiež preto ju nachádzame v širokej škále odtieňov a nádychov. Čím sa modrá farba stáva hlbšie, tým stúpa jej sila. Tmavé a hlboké odtiene modrej (napr. Námornícka modrá) sú spájané so zrelosťou a autoritou, vyjadrujú silu a spoľahlivosť.

Modrá je farbou nádeje, viery, harmónie a mieru. Je pokojná a ľahko sa kombinuje s veľkou škálou odtieňov iných farieb. Upokojuje presvetlené miestnosti. Hodí sa do detskej izby alebo kuchyne.

modrozelená

Kombinujeme Ak pokojnú náladu modré s živosťou zelenej, dostávame krásnu akvamarínovú a tyrkysovú farbu. Modrozelenej farby vykúzli pokoj a pohodu tropických morí. Pripomínajú mladosti a energiu, pokoj a vyrovnanosť.

Odtieň, ktorý prechádza už do zelena (akvamarín) sa dobre vyníma v kúpeľniach. Ak máme jemné odtiene modrej, je dobré ich skombinovať s krémovou, bielou, jasne ružovú či žltú. Ak zvolíme studenšie odtiene modrozelenej, mali by sme ju kombinovať s kontrastnými teplými odtieňmi.

 

zelená

Zelená symbolizuje prírodu, rast, obnovu a hodnoty. Je vyrovnaná a harmonická. Jasne zelené odtiene navodzujú pocit aktivity, sebavedomie, vzrušenie a zmeny. Tmavé odtiene zelenej prinášajú pokoj a pohodu. Zelená sa hodí takmer do každého priestoru a je možné kombinovať v podstate s každou farbou (pozor na odtiene jednotlivých farieb pri kontrastnej kombinácii). Pre svoj upokojujúci účinok je najvhodnejšie do interiéru spální.

Bledé odtiene zelenej dobre opticky zväčší priestor, preto je vhodné ich používať do malých priestorov ako je kúpeľňa či chodba. Tmavé odtiene sú veľa sýte, preto by mali byť používané len v miestnostiach s jasným denným svetlom a je nevyhnutné ju zjemniť kombinácií s bielou či krémovou.

 

žltozelená

Žltozelená je intenzívna a jasná farba pripomínajúce prírodu. Prináša sviežosť jari a dôverného pohodlie zelenej trávy. Pokiaľ máte domaposilovnu, na túto farbu určite nezabudnite! Ale využiť ju môžete v spoločenskej miestnosti, obývacej izbe aj v izbe detskom. Podporuje priateľskú atmosféru. ‘Rada ľudí si túto farbu obľúbilo pre jej sviežosť aj vo svojich spálňach.

 

hnedá

Rovnako tak ako šedá, čierna a námornícka modrá, pôsobí hnedá konzervatívne, ale je viac nenútená a priateľská. Hnedá farba je pôsobivá v kombinácii s modrozelenou, so svetlo fialovou a s ľahko ružovou pôsobí kultivovane.

Interiér

Kombinované sauny pre pohodlie celej rodiny

Objavte najnovší trend v oblasti sáun, ktorý spája tradičnú fínsku saunu s modernou technológiou pre nezabudnuteľný zážitok pre vaše telo a dušu. Výsledkom sú kombinované sauny. Fínska sauna vám pomôže vyplaviť toxíny z tela, zatiaľ čo infračervený ohrievač zahreje vaše telo a pomôže vám zotaviť sa. Samozrejmosťou je zaujímavé dizajnové riešenie. Kombinované sauny a nezameniteľný […]

čítaj viac...
dekoračná omietka
Interiér

Dekoračná omietka je vynikajúcim riešením na zdobenie interiéru

Dekoračná omietka je typ materiálu na dekoráciu interiéru miestnosti na báze minerálnych alebo syntetických zlúčenín a pridanie farebných plnív. Toto je ideálne riešenie do interiéru! Obloženie stien dekoratívnou omietkou je veľmi obľúbeným spôsobom, ako dať interiéru jedinečný štýl. Používa sa v bytoch, súkromných domoch, zdravotníckych a komerčných zariadeniach, pretože okrem dobrého vzhľadu je omietka vynikajúcim […]

čítaj viac...
Interiér

Moderný dizajn v domácnosti? Stavte na sklenené prvky!

Sklo je v kurze. Je elegantné, štýlové a pôsobí exkluzívne. Prináša do bytu prirodzené denné svetlo, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadaná vlastnosť. Čím viac skla, tým viac svetla. Byt hravo presvetlíte použitím sklenených stien, dverí, schodiska, zrkadlami a ďalšími sklenenými prvkami. Využitie sklenených prvkov v bytovom dizajne stalo obrovským trendom. Celosklenené dvere, sklenené priečky, schodiská, sklenený nábytok, […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: