Tipy ako vybaviť detskú izbu

Detská izba by mala plniť úlohu spoľahlivého útočiska, ktoré za každých okolností poskytuje ochranu a bezpečie. Zároveň by však mala podnecovať aj kreativitu, fantáziu a hravosť. Ako teda zariadiť detskú izbu, aby sa v nej vaše dieťa cítilo čo najlepšie?

Detskú izbu je dobré rozdeliť na akési zóny; kútik na hranie, ďalší na učenie a chýbať nesmie ani zóna na spánok. Hoci na každom mieste bude dieťa vykonávať rozličné úlohy, tieto miesta by mali byť vizuálne jednotné a navzájom prepojené.

Spánok

Základom „spánkovej zóny“ je posteľ. Mala by byť taká veľká, aby dieťa sa na nej dieťa mohlo pohodlne uvelebiť bez toho, aby mu z postele pretŕčali ruky či nohy. Dobrý spánok podporí aj vhodne zvolený matrac. Všeobecne platí, že deti znesú oveľa mäkšie matrace ako dospelí, odporúčame však poradiť sa o voľbe matraca s detským lekárom. Ako veľmi prezieravý krok sa javí kúpa väčšej postele, na ktorú dieťa postupom času dorastie a rodičia nemusia riešiť kúpu stále novej a novej postele.

Učenie sa

Tu je základom písací stolík. Mal by byť umiestnený tak, aby prirodzené svetlo zvonku dopadalo na stôl zboku. Samozrejme, nesmie chýbať ani umelé osvetlenie v podobe stolnej lampy. Nezabudnite tiež na dekorácie – detské záclony na okno a na stenu trebárs mapu sveta. Dôraz treba klásť aj výberu stoličky, ktorá by mala byť polohovateľná a ergonomická.

Hra

Pri hre sa deti môžu veľmi veľa naučiť, preto je potrebné vytvoriť im k tomu priestor; ako pre hračky, tak aj pre samotnú hru. V praxi to znamená dostatočne veľký prázdny priestor na zemi a čo najefektívnejšie riešený úložný priestor v skrinkách či košoch. Ak je priestor na hranie blízko okno, ktoré zdobia závesy, bude fajn, ak ich zabezpečíte tak, aby ich dieťa nedopatrením nemohlo stiahnuť.