Tipy ako vybaviť detskú izbu

Detská izba by mala plniť úlohu spoľahlivého útočiska, ktoré za každých okolností poskytuje ochranu a bezpečie. Zároveň by však mala podnecovať aj kreativitu, fantáziu a hravosť. Ako teda zariadiť detskú izbu, aby sa v nej vaše dieťa cítilo čo najlepšie?

Detskú izbu je dobré rozdeliť na akési zóny; kútik na hranie, ďalší na učenie a chýbať nesmie ani zóna na spánok. Hoci na každom mieste bude dieťa vykonávať rozličné úlohy, tieto miesta by mali byť vizuálne jednotné a navzájom prepojené.

Spánok

Základom „spánkovej zóny“ je posteľ. Mala by byť taká veľká, aby dieťa sa na nej dieťa mohlo pohodlne uvelebiť bez toho, aby mu z postele pretŕčali ruky či nohy. Dobrý spánok podporí aj vhodne zvolený matrac. Všeobecne platí, že deti znesú oveľa mäkšie matrace ako dospelí, odporúčame však poradiť sa o voľbe matraca s detským lekárom. Ako veľmi prezieravý krok sa javí kúpa väčšej postele, na ktorú dieťa postupom času dorastie a rodičia nemusia riešiť kúpu stále novej a novej postele.

Učenie sa

Tu je základom písací stolík. Mal by byť umiestnený tak, aby prirodzené svetlo zvonku dopadalo na stôl zboku. Samozrejme, nesmie chýbať ani umelé osvetlenie v podobe stolnej lampy. Nezabudnite tiež na dekorácie – detské záclony na okno a na stenu trebárs mapu sveta. Dôraz treba klásť aj výberu stoličky, ktorá by mala byť polohovateľná a ergonomická.

Hra

Pri hre sa deti môžu veľmi veľa naučiť, preto je potrebné vytvoriť im k tomu priestor; ako pre hračky, tak aj pre samotnú hru. V praxi to znamená dostatočne veľký prázdny priestor na zemi a čo najefektívnejšie riešený úložný priestor v skrinkách či košoch. Ak je priestor na hranie blízko okno, ktoré zdobia závesy, bude fajn, ak ich zabezpečíte tak, aby ich dieťa nedopatrením nemohlo stiahnuť.

detský matrac benab
Detská izba

Ako si vybrať matrac pre teenagera

Dieťa vyrástlo: izba piráta či princeznej sa mení na funkciu a prepája vytvára univerzálny priestor. Izba sa mení na oddychovú zónu, školskú izbu alebo kreatívny priestor. Aby bol nočný odpočinok teenagera správny, pridajte do miestnosti namiesto pohovky plnohodnotnú posteľ. Kvalitný detský matrac je výbornou prevenciou skoliózy, zárukou hlbokej fázy spánku počas celej noci, fyzického a duševného […]

čítaj viac...
Detská izba

Zábavné a cenovo dostupné dekoratívne nápady pre detskú izbu

Detská spálňa ponúka okrem spánku mnoho funkcií. Detská izba by mala byť veselá, dobre osvetlená a mala by obsahovať priestor pre aktivity. Niektorí dizajnéri odporúčajú rozdeliť detskú izbu do troch častí, ak to priestor dovoľuje: jeden pre spánok, jeden pre projekty a jeden pre hru. Malé deti potrebujú veľkú plochu na hranie. Staršie deti potrebujú […]

čítaj viac...
Detská izba

Sprievodca nákupom detských postelí

Keď sa vaše malé dieťa posunie z postieľky na skutočnú posteľ, môže byť zložité rozhodnúť, aký typ postele bude pre nich najlepšie. Bezpečnosť a praktickosť sú hlavnými faktormi, ale budete musieť vziať do úvahy aj dostupný priestor a ak budú zdieľať s ostatnými súrodencami. Existuje veľa kreatívnych možností pre detské postele, od svetlých a farebných […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: