Tipy na jednoduché upratovanie

Vyskúšajte si lacná čistidlá prírodného pôvodu, ako je citrón, jedlá sóda, soľ a ocot. Majú prekvapivo dobré čistiace a antiseptické účinky. Nezabudnite ani na základné pravidlo upratovania domácnosti. Neberte ho príliš vážne! Dôležitejšie je rodinná pohoda.

Všestranným pomocníkom pri upratovaní domácnosti je napríklad pasta z jedlej sódy. Vyčistí takmer všetko a pritom čistenú plochu nepoškodí.
Pasta z jedlej sódy

Základný pomer znie: 5 lyžíc sódy v 5 lyžiciach vody. Namiešať môžete ľubovoľné množstvo podľa potreby.

Pastou potom vyčistíte všetko, čo potrebujete. Na záver ju spolu so zvyškami uvoľnené špiny zotrite z povrchu čistou handričkou a prípadne doleštíte kožou.

jedlá sóda
Kde všade pastu môžeme použiť?

Poslúži k vyčisteniu vnútra chladničky, odpadkového koša, na odstránenie pripálenín, rôznych škvŕn.
Pretože nie je abrazívne (nemá brúsny účinok), hodí sa aj pre chrómové a hliníkové plochy.

Univerzálny čistiaci zmes

Pripravíte ju zmiešaním

500 ml octu
250 ml vody
20 kvapiek esenciálneho oleja (napr. Citrónového alebo eukalyptového)

Zmes nalejeme do fľaše s rozstrekovačom a používame ju všade, kde je mastnota a špina – nastriekame ju napríklad na nerezové výlevky, na odkvapkávač, dvierka rúry, kuchynskú dosku, keramické dlaždice a na podobné miesta.

Tento čistič pomôže udržať v kuchyni poriadok a navyše ju príjemne prevonia.

osvedčený citrón

Citrónovú šťavu možno použiť na všetky špinavé a zapáchajúce drevené plochy. Účinnejšie bude, pokiaľ ju zmiešate so soľou.
Ocot odstráni vodný kameň

Zbaviť varnú kanvicu usadeného kameňa pomôže ocot. Kanvicu zalejeme octom, necháme pôsobiť hodinu, potom opláchneme vodou. Do kanvice nalejeme vodu a necháme prejsť varom.

Iný spôsob: Kanvicu naplníme z polovice vodou, doplníme octom na maximálny objem a zapneme. Po vypnutí necháme pôsobiť ešte aspoň hodinu a potom v kanvici aspon dvakrát zvaríme čistú vodu.

ocot nie je len na varenie, odstráni aj vodný kameň
10 tipov pre upratovanie

Používame handričky s tzv. 3D povrchom – zotrú až o 40 percent viac nečistôt než klasické, sú maximálne savé, dajú sa prať v práčke. Patentovaná technológia tzv. Čistiacich vreciek dokáže absorbovať i mastnú špinu.
Na prach aj hladké suché povrchy vrátane vodovodných batérií sa hodí 3D mikroaktívne handričku, vlhký zlikviduje aj zaschnutú špinu.
Pamätajme, že v kuchyni je viac baktérií než v kúpeľni alebo na WC. S obľubou sa drží v hubách a handrách na riad. Pravidelne je perieme alebo meníme. Môžeme ich “vydezinfikovať” tiež v umývačke.
Rad chemických prípravkov na čistenie dokáže nahradiť ocot.
Pri práci s čistidlami používame rukavice, pokiaľ možno také, ktoré sú vhodné pre našu pokožku.
Menej bytového textilu a kobercov v byte znamená aj menej prachu, roztočov a nutnosti vysávania.
Prácu uľahčujú kvalitné teleskopické stierky a metly.
Pri upratovaní nepoužívame vratké stoličky, ale schodíky s protišmykovým pásky.
Pocitu čistoty a sviežosti napomôžu vône – hlavne citrón.
Neberieme žiadny upratovanie príliš vážne! Najdôležitejšie je rodinná pohoda.

čisté doštička

Obojstranné doštička používame tak, že jednu stranu vyhradiť iba na krájanie aromatické cibule a cesnaku. Pachov a škvŕn sa zbavíme vydrhnutím citrónovou šťavou a soľou, alebo doštičku na noc namočíme do octovej vody.
Žuvačky, koberce, podlahy, škáry

Ak sa na koberec prilepila žuvačka, položíme na ňu kocky ľadu, žuvačka stvrdne a dá sa ľahšie odstrániť. Ak sa prilepí na oblečenie, strčíme odev do mrazničky.

zvíkačku dá dostať z koberca pomocou kocky ľadu

Kamennú podlahu nikdy neumývame mydlom, to sa nevsiakne a podlaha bude klzká. Umyjeme ju litrom vody s 2 lyžicami prác sódy.

Škáry medzi dlaždicami čistíme pastou z jedlej sódy a vody nanesenú na zubnú kefku.

Čerstvé škvrny na koberci posypeme jedlou sódou, necháme nečistotu vsiaknuť a potom povysávame.

ošetrenie nábytku

Na ošetrenie a vyleštenie dreveného nábytku použijeme leštenku z včelieho vosku – nastrúhaný včelí vosk dáme do hrnca s horúcou vodou a miešame, kým sa nerozpustí. Potom pridáme terpentínový olej, pre vôňu levanduľový olej a premiešame.

Čalúnený nábytok vysávame proti smeru vlasu a nepoužívame násadu s kefou, ktorá by mohla nite zatrhat.

Pridaj komentár

Spálňa

Nákup nového matraca vám môže zmeniť život

Kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších aspektov spokojného života. Zaistí vám dostatok energie, psychickú pohodu a tiež lepšie zdravie. Napriek tomu sa mnoho ľudí prebúdza každý deň nevyspalí alebo s bolesťou. Kvalitný matrac sa môže zdať ako určitá investícia, ale jedná sa o investíciu do vášho zdravia, ktorá môže úplne zmeniť kvalitu vášho života. Na […]

čítaj viac...
Spálňa

Letné deky s antibakteriálnou výplňou: hlavné výhody

S nástupom horúčav sa gazdinkám uľaví, keď až do jesene schovajú ťažké deky do úložného systému. Avšak aj v lete sú chladné noci, keď sa chcete zabaliť do niečoho teplého a mäkkého. Najlepšou voľbou je v takýchto prípadoch letná deka, pod ktorou sa dobre spí ľahká prikrývka. V lete je zvykom používať ľahké prikrývky, ktorých […]

čítaj viac...
Spálňa

Farby, ktoré vám pomôžu lepšie spať

Aký by to bol život bez farieb? Od červenej po oranžovú a od zelenej po modrú, všetky tie odtiene, ktoré dokáže ľudské oko vnímať a rozlíšiť, robia náš život krajším, „zafarbujú“ nás jedinečným štýlom, ktorý si musíme každý deň vážiť. Okrem symboliky majú farby mimoriadne dôležitý vplyv na ľudskú psychiku. Vysielajú nám rôzne stavy, emócie, pocity, spomienky, preto […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: