Najlepšie čaje na chudnutie

Jeseň a zima sú okrem iného tiež obdobie, kedy si každý rád pochutí na šálke dobrého čaju. Je to skvelé, lebo aspoň tie bylinkové sú snáď vždy zdravé. Viete ale, aké druhy podporujú spaľovanie tukov?

Voda s citrónom
Ak by ste mali mať jediný ranný rituál pre vaše zdravie, celkom jednoznačne zvoľte vypitie jedného pohára vody s citrónovou šťavou. Teraz, na jeseň a v zime, pokojne môže byť vlažná alebo teplá. Že si tak po ránu rýchlo naštartujete metabolizmus, je len jedna z mnohých výhod! Prečítajte si, Čo sa stane s vaším telom, keď budete každý deň piť vodu s citrónom?

Rôzne čajové zmesi, o ktorých sa tvrdí, že sú pre spaľovanie tukov alebo chudnutie najlepšie, vídate v každom supermarkete celkom bežne. Je vám ale asi jasné, že od účinkov, tých, ktoré sú často porcovaná v nekvalitných nálevových vrecúškach, toho nemôžete zas toľko očakávať.

Avšak skutočne existujú čaju, ktoré vo svojej pravej kvalitnej forme podporujú v tele procesy vedúce k redukcii hmotnosti. Na tieto môžete staviť!
1. Stopercentný zelený čaj

Už ste asi počuli, ako zelený čaj prospieva zdraviu. Má samozrejme skvelé účinky aj na metabolizmus, je však nutné ho vypiť určité množstvo. Najefektívnejšia variantom, dnes bežne dostupnú, je stopercentná zelený čaj vo forme prášku zvaný matcha.

“Čaj matcha je trochu takým čajovým unikátom. Je to hlavne preto, že sa nelúhujú, konzumujú sa priamo celé čajové lístky. Preto sa iba jediný šálka vyrovná zhruba desiatich šálkam bežného zeleného čaju, “uvádza Petr Patočka, odborník na Matcha Tea z firmy Čajová kvetina.

Spaľovanie tukov veľmi napomáha katechín EGCG, ktorého matcha čaj obsahuje viac než bežne lúhovaný zelený čaj. EGCG veľmi aktívne zrýchľuje metabolizmus, a pomáha najmä na začiatku redukčného obdobia.

Zelený čaj veľmi prospieva zdraviu. Jeho najlepším variantom je nápoj zvaný matcha; Melpomene, Shutterstock.com Foto: Melpomene, Shutterstock.comZelený čaj veľmi prospieva zdraviu. Jeho najlepším variantom je nápoj zvaný matcha
2. Mätový čaj

Ak milujete svieža intenzívna chuť čerstvej mäty, môžete sa radovať. Práve obľúbený mätový čaj je ďalším v rade, ktorý vám pri chudnutí veľa pomôže. Opäť je ale dobré dať si tú prácu, zaobstarať si skutočnú mätu a variť čaj priamo z jej lístkov.

“Mäta je pri redukcii výborná, pomáha totiž znižovať chuť do jedla. Nemusíte ale len piť mätový čaj, stačí si tiež pričuchnúť ku kvalitnému esenciálnímu oleji z mäty, “uvádza inštruktorka zdravého varenia Zuzana komôrkové zo štúdia Výživou k zmene.

To, že aj ňuchania mäty pri redukcii tuku pomáha, dokázala dokonca aj štúdia publikovaná v Journal of Neurological and orthopaedic Medicine. Účastníci štúdie, ktorí každý deň čuchali čo dve hodiny mätu, schudli za mesiac v priemere 2,2 kíl.

 1. Oolong čaj

  Tejto skupine čínskych čajov sa hovorí polozelené a nie sú u nás ešte príliš známe. Navyše, veľa ľudí k nim pristupuje sa skepsou, pretože vzbudzujú dojem horšieho zeleného čaju. Určite tomu ale tak nie je.

  Tomuto čaju dodáva špecifické vlastnosti a chuť spôsob spracovania. Doba oxidácie je dlhšia ako u čajov zelených, naopak zase kratšia ako u čiernych a býva rozdelená do rôznych etáp.

  Oolong čaje obsahujú relatívne veľmi málo kofeínu, pritom veľké množstvo antioxidantov. Ich konzumácia nielenže prispieva k zrýchleniu metabolizmu, ale tiež pomáha znižovať krvný tlak aj cholesterol.

  Dávajte prednosť kvalitným sypaným čajom; vanillaechoes, Shutterstock.com Foto: vanillaechoes, Shutterstock.comDávejte prednosť kvalitným sypaným čajom
  4. Lymfodrenážny čaj

  “Na podporu chudnutia by som v neposlednom rade odporučila rozprúdiť lymfatický systém niektorým z lymfodrenážna čajov. Tie bežne kúpite v lekárni, “hovorí nutričná odborníčka Zuzana komôrkové.

  Tieto výrobky niekedy nesú názov lymfatický čaj alebo majú skrátka v názve nejako zakomponované slovo lymfa. Predávajú sa v sypané forme aj nálevových vrecúškach. Nemusíme asi hovoriť, že my fandíme sypaným!

  Lymfa čaj, pokiaľ sú kvalitné, veľmi prispievajú k detoxikácii, predchádzajú zadržiavaniu vody v tele a tiež prispievajú k odstráneniu odumretých buniek a tukového tkaniva z medzibunkového priestoru.

  Všetky spomínané čaju môžete bez obáv piť denne, pokojne aj viac šálok. Ak je u niektorých druhov dávkovanie obmedzené, odporúčané množstvo bude uvedené na obale.

Pridaj komentár

Kuchyňa

3 jednoduché a najlepšie spôsoby čistenia bielych kuchynských skriniek

Biele skrinky nie sú náročné na čistenie.  Tu sú 3 jednoduché spôsoby, ako vyčistiť biele kuchynské skrinky (2 prírodné) a 3, ktorým sa vyhnúť. Ako čistiť biele skrinky v kuchyni Kuchynské skrinky sa môžu dosť rýchlo zašpiniť. Pri krájaní jedla, pečení a varení sa vždy dotýkam toho môjho. A moje prsty nie sú vždy dokonale […]

čítaj viac...
Kuchyňa

Praktické príslušenstvo k digestorom

Kuchyňa sa často stáva centrom zatuchnutého vzduchu, znečisteného sadzami a mastnotou. Na udržanie čistoty potrebujete digestory do kuchyne, ktoré efektívne zachytia najmenšie čiastočky škodlivých výparov, no pre zabezpečenie odolnosti a bezproblémového chodu prístroja by ste sa mali postarať o kvalitné príslušenstvo. Filtračné prvky Moderné digestory sú zvyčajne vybavené tukovým a uhlíkovým filtrom. Niekedy existujú modely […]

čítaj viac...
Kuchyňa

Ako si vybrať kuchynský nôž

Kuchyňa je svet bez dna. Alebo nekonečné. Je ako more – je v ňom toľko rôznych „obyvateľov“. Patrí sem nábytok, spotrebiče a riad a samozrejme sú to nože. Bez noža, čo sa dá povedať, je každá, aj tá najkrajšia a najmodernejšia kuchyňa podradná. Môžete si kúpiť sto kuchynských robotov, ale aj tak niečo nezvládnu. A toto „niečo“ nestačí. Náš príbeh bude teda […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: