Svetlo pre podkrovný byt

Ako zabezpečiť podkrovnému bytu dostatok svetla? Na túto otázku existuje zdanlivo jednoduchá odpoveď. Predsa strešnými oknami. Aj keď je táto odpoveď pravdivá, iste vám dá jej realizácia veľa práce. Výber strešných okien je široký a laik sa v nich môže ľahko stratiť. Pre strešné okná existujú jasné pravidlá, ktoré sa dajú veľmi pohodlne skĺbiť s predstavou majiteľa podkrovného bytu.
Jedno zo základných pravidiel zabezpečenie svetla pre podkrovné bývanie je, že plocha okien, respektíve presklenie, musí predstavovať 10% z celkovej podlahovej plochy miestnosti. Všeobecne platí, že je lepšie riešiť presvetlenie podkrovné plochy väčším počtom menších okien, než-li jedným veľkým strešným oknom. Príjemné denné svetlo sa tak dostane do všetkých zákutí podkrovia. Celkový prísun svetla dokresľuje tvar i farby ostenia.

Na výber máte kývne okná, ktorá patrí medzi základný typ strešných okien. Výklopno kývne okná, ktorá ponúka neobmedzený prístup k oknu. Budete tak mať široký výhľad do okolia. Panoramatické okná sú charakteristické najmä svojou veľkosťou. Navyše poskytujú perfektné presvetlenie a neobmedzený prístup k oknu.

Na zasklenie strešných okien sa používa pevnejší sklo, ktoré je vysoko odolné voči nárazu. Je dôležité si uvedomiť súčasné poveternostné podmienky. Často zúri prudké lejaky a krupobitie už tiež nie sú ničím výnimočným. Preto nie je divu, že na zasklenie strešných okien sú kladené prísnejšie požiadavky. Pevnosť skla však môže ľahko ovplyvňovať priepustnosť svetla. Ak však máte okná dobre rozmiestnená, nemusíte sa báť nedostatku svetla.

Nesmiete však zabúdať na vhodné rozmiestnenie strešných okien. Pri umiestňovaní strešných okien ste však sčasti obmedzeni konštrukcií krovu. Dôležitá je vzdialenosť krokiev. Ale každý šikovný projektant si s týmto zdanlivým orieškom ľahko poradí.

Ako mať dostatok svetla a pritom tieň?

Posuňme sa o krok ďalej. Teraz už máte nové strešné okná, ktoré sú vhodne rozmiestnené tak, aby bol všade dostatok svetla. V zime iste uvítate každý slnečný lúč, ktorý môže byť v tomto chladnom období vzácnosťou. Naopak tomu však bude v horúcich letných mesiacoch, kedy slnečné lúče sú síce vítané, ale iba do istej miery. V tomto prípade je nutné vybrať vhodný spôsob zatienenia strešných okien.

Práve nadmerné teplo v letných mesiacoch je predsudkom mnohých ľudí voči bývanie v podkroví. Pravdou je, že podkrovné priestory sú v priebehu roka vystavená veľkým teplotný výkyvom. Dnešný trh však ponúka široký sortiment zatienenie, ktoré v zime môžu poslúžiť ako určitý tepelná izolácia. Podľa interiéru môžete váš výber mierne zúžiť. Jedná sa o mnoho variant vonkajších či vnútorných roliet. Tie môžu byť látkové, prírodné alebo z umelých materiálov. Rovnako tak môžete premýšľať nad žalúziami či markízami.

V podkroví sú veľmi praktické lamelové žalúzie, ktoré nám umožňujú veľmi jednoducho regulovať smer aj intenzitu svetla. Pokiaľ je v podkroví umiestnená spálne či detská izba, vyberte zatemňujúce rolety, napríklad s termoizolačnou vrstvou. Tá je umiestnená na vonkajšej strane rolety. V lete odráža teplo a v zime chlad. Zmiernenie tepelného prúdu môžete tiež ovládať pomocou predokenných markíz. Tie sa dajú pohodlne ovládať z interiéru. Často volenú variantom pre podkroví sú okenné rolety. Nielen pre ich jednoduché ovládanie, ale aj pre ich výhodnú cenu. Tieto rolety sú volené predovšetkým ako dokresľujúcich dekorácia podkrovie. Dajú sa totiž zohnať v mnohých farebných odtieňoch a potlačiach.

Existujú však aj predokenné rolety, ktoré prepustia do interiéru dostatok svetla, avšak pálčivým slnečným lúčom úspešne zabráni. Aj tie sa dajú zohnať v rôznych farebných odtieňoch, ktoré vhodne doplnia exteriér Vášho domu. A pretože sú umiestnené z vonkajšej strany okien, v interiéri môžete mať závesy či záclonky podľa svojich predstáv. Jednoducho tak môžete skĺbiť príjemné s užitočným.

Osvetlenie

SPRÁVNE OSVETLENIE DETSKEJ IZBY JE NEVYHNUTNÉ

Každý aspekt, ktorý sa týka navrhovania detskej izby vášho dieťaťa, hrá dôležitú úlohu v jeho vývoji a raste. Aj keď je zábavné vyzdobiť detskú izbu rôznymi druhmi detských dekorácií, hlavným faktorom, ktorý by ste nikdy nemali prehliadnuť, je osvetlenie miestnosti. Správny typ osvetlenia je pre vaše dieťa veľmi dôležitý. Nielenže rozžiari miestnosť, ale je životne dôležitá aj pre oči. Pri výbere osvetlenia uvádzame […]

čítaj viac...
Osvetlenie

Nové svietidlá pre váš interiér

Pre mnohých z nás je osvetlenie v našich interiéroch výzvou. Správne svietidlá dodávajú estetickú hodnotu vášmu interiéru., Ak sú svietidlá správne zvolené, posunú dizajn vášho interiéru na ďalšiu úroveň. Vytvorte pomocou svetla dokonalý priestor a atmosféru vo vašom dome. Práve osvetlenie môže byť jeden z najdôležitejších prvkov. Prinášame vám niekoľko rád, ako si vybrať nové svietidlá pre […]

čítaj viac...
Osvetlenie

Tipy pre osvetlenie moderného pracovného priestoru

Dnešná domáca kancelária je viac než len miestom na prácu – môže to byť aj priestor na oddych, dobehnutie e-mailov, čítanie a pozeranie televízie, takže si vyžaduje osvetlenie a vybavenie, aby sa mohli prispôsobiť týmto rôznym funkciám. Okrem toho je potrebné zosúladiť sa so zvyškom domova a poskytnúť pocit atmosféry a pohodlia. Pre odborné tipy […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: