Farby do interiéru

Častým problémom riešenie interiéru je otázka farebného zladenia. Aké farby vybrať pre izbu, ktoré pre spálňu atp. Pre správne rozhodnutie je dobré poznať pravidlá pôsobenia farieb.

Farby sú sily pôsobiace na človeka a vyvolávajú pocity pohody alebo nevôli, aktivitu či pasivitu. Použitie farieb v podnikoch, úradoch a školách podnecuje alebo oslabuje výkon, v nemocniciach prispieva k ozdraveniu človeka. Dôležité pritom nie je len použitie maľby, ale celkové vyladenie farebných záclon, dekoračných látok a doplnkov.

Vplyv farieb na človeka je sprostredkovaný:

fyziologickým pôsobením farieb – rozšírenie či zúženie miestnosti
bezprostredným vplyvom impulzov, ktoré vychádzajú z jednotlivých farieb

Nejimpulsnější je oranžová, nasleduje žltá, červená, zelená, purpurová. Najmenej impulzívne je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasívne farby). Impulzívne bohaté farby sú vhodné pre malé plochy v priestore, chudobnej farby potom pre veľké plochy. Teplé farby pôsobia aktívne, podnecujú, príp. rozčuľujú. Studené farby naopak pôsobí pasívne, upokojujú a zvroucňují.

Teplé a svetlé farby v smere zhora duchovne podnecujú, zo strán otepľujú, približujú, zospodu odľahčujú, zdvíhajú.
Teplé a tmavé farby zo zhora uzatvárajú a sú dôstojné, zo strany obklopujú, zospodu pôsobia bezpečne pri chôdzi aj uchopenie.
Studené a svetlé farby zhora zosvetľujú, uvoľňujú, zo strany odvádzajú stranou, zospodu pôsobia hladko, podnecujú k behu.
Studené a tmavé farby pôsobia zhora hrozivo, zo strany studeno a smutne, zospodu ťažko a sťahujú nadol.

Biela je farba absolútnej čistoty a poriadku. Pri farebnej usporiadanie priestoru hrá biela hlavnú rolu, oddeľuje ostatné farebné skupiny od seba neutrálnou plochou, zosvetlením oživuje a člení. Ako farba poriadku je biela vhodná pre skladovacie priestory, šatne atď ..

odporúčanie:

Farby vždy do miestnosti v dvoch odtieňoch. Svetlé na strop a dve na seba kolmé steny a tmavé na opačnej kolmé steny, ktoré sú naproti oknu. Svetlé farby do izieb orientovaných severne.

Interiér

Kancelária v obývačke, keď priestor nie je problém

V niektorých prípadoch z nedostatku miesta alebo osobného rozhodnutia nie je možné oddeliť domov a kanceláriu a stávajú sa celkom v jednom. V takom prípade je obývačka zvyčajne miestnosťou, ktorá je venovaná domácej kancelárii. Preto musíte mať nábytok, ktorý reaguje na dualitu funkcií: pohodlie pre domácnosť a funkčnosť pre kanceláriu. Na usporiadanie kancelárie je možné využiť akýkoľvek priestor v obývačke, najmä rohy . Miesta, ktoré […]

Read More
Interiér

5 spôsobov izolácie okien na zimu

Tento článok by mal byť užitočný pre majiteľov domov, ktorí hľadajú rýchly a ekonomický spôsob utesnenia okien s prievanom. Mnohé okná, najmä tie v starších domoch s drevenými rámami, môžu prepúšťať chladný vonkajší vzduch do teplých priestorov interiéru. Aj keď tieto staršie typy okien ponúkajú vášmu domovu krásny a eklektický vzhľad, v zimných mesiacoch nie […]

Read More
Interiér

Výhody nábytku z bukového dreva

Nábytok z bukového dreva je obľúbenou voľbou pre mnoho druhov stoličiek, stolov a iného vnútorného alebo vonkajšieho nábytku. Tento druh nábytku má svoje výhody oproti predmetom vyrobeným z iných materiálov. Je tu príťažlivosť dreva ako veľkolepého a autentického materiálu a potom sú tu ďalšie špecifickejšie výhody spojené s typmi bukového dreva. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je bukový […]

Read More