Farby do interiéru

Častým problémom riešenie interiéru je otázka farebného zladenia. Aké farby vybrať pre izbu, ktoré pre spálňu atp. Pre správne rozhodnutie je dobré poznať pravidlá pôsobenia farieb.

Farby sú sily pôsobiace na človeka a vyvolávajú pocity pohody alebo nevôli, aktivitu či pasivitu. Použitie farieb v podnikoch, úradoch a školách podnecuje alebo oslabuje výkon, v nemocniciach prispieva k ozdraveniu človeka. Dôležité pritom nie je len použitie maľby, ale celkové vyladenie farebných záclon, dekoračných látok a doplnkov.

Vplyv farieb na človeka je sprostredkovaný:

fyziologickým pôsobením farieb – rozšírenie či zúženie miestnosti
bezprostredným vplyvom impulzov, ktoré vychádzajú z jednotlivých farieb

Nejimpulsnější je oranžová, nasleduje žltá, červená, zelená, purpurová. Najmenej impulzívne je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasívne farby). Impulzívne bohaté farby sú vhodné pre malé plochy v priestore, chudobnej farby potom pre veľké plochy. Teplé farby pôsobia aktívne, podnecujú, príp. rozčuľujú. Studené farby naopak pôsobí pasívne, upokojujú a zvroucňují.

Teplé a svetlé farby v smere zhora duchovne podnecujú, zo strán otepľujú, približujú, zospodu odľahčujú, zdvíhajú.
Teplé a tmavé farby zo zhora uzatvárajú a sú dôstojné, zo strany obklopujú, zospodu pôsobia bezpečne pri chôdzi aj uchopenie.
Studené a svetlé farby zhora zosvetľujú, uvoľňujú, zo strany odvádzajú stranou, zospodu pôsobia hladko, podnecujú k behu.
Studené a tmavé farby pôsobia zhora hrozivo, zo strany studeno a smutne, zospodu ťažko a sťahujú nadol.

Biela je farba absolútnej čistoty a poriadku. Pri farebnej usporiadanie priestoru hrá biela hlavnú rolu, oddeľuje ostatné farebné skupiny od seba neutrálnou plochou, zosvetlením oživuje a člení. Ako farba poriadku je biela vhodná pre skladovacie priestory, šatne atď ..

odporúčanie:

Farby vždy do miestnosti v dvoch odtieňoch. Svetlé na strop a dve na seba kolmé steny a tmavé na opačnej kolmé steny, ktoré sú naproti oknu. Svetlé farby do izieb orientovaných severne.

Interiér

Kombinované sauny pre pohodlie celej rodiny

Objavte najnovší trend v oblasti sáun, ktorý spája tradičnú fínsku saunu s modernou technológiou pre nezabudnuteľný zážitok pre vaše telo a dušu. Výsledkom sú kombinované sauny. Fínska sauna vám pomôže vyplaviť toxíny z tela, zatiaľ čo infračervený ohrievač zahreje vaše telo a pomôže vám zotaviť sa. Samozrejmosťou je zaujímavé dizajnové riešenie. Kombinované sauny a nezameniteľný […]

čítaj viac...
dekoračná omietka
Interiér

Dekoračná omietka je vynikajúcim riešením na zdobenie interiéru

Dekoračná omietka je typ materiálu na dekoráciu interiéru miestnosti na báze minerálnych alebo syntetických zlúčenín a pridanie farebných plnív. Toto je ideálne riešenie do interiéru! Obloženie stien dekoratívnou omietkou je veľmi obľúbeným spôsobom, ako dať interiéru jedinečný štýl. Používa sa v bytoch, súkromných domoch, zdravotníckych a komerčných zariadeniach, pretože okrem dobrého vzhľadu je omietka vynikajúcim […]

čítaj viac...
Interiér

Moderný dizajn v domácnosti? Stavte na sklenené prvky!

Sklo je v kurze. Je elegantné, štýlové a pôsobí exkluzívne. Prináša do bytu prirodzené denné svetlo, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadaná vlastnosť. Čím viac skla, tým viac svetla. Byt hravo presvetlíte použitím sklenených stien, dverí, schodiska, zrkadlami a ďalšími sklenenými prvkami. Využitie sklenených prvkov v bytovom dizajne stalo obrovským trendom. Celosklenené dvere, sklenené priečky, schodiská, sklenený nábytok, […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: