Zbavte sa škodcov nábytku

škodcovia nábytku

Najmä milovníci staršieho nábytku sa stretávajú z ničiteľmi nábytku. Ak máte chatu, chalupu alebo v byte starší nábytok – určite si dajte pozor. Červotoč vám môže poriadne znepríjemniť život.

Nábytok napáda najčastejšie červotoč prúžkovaný, veľký 3 až 4 mm. Jeho larvy sa kuklia v dreve asi 1 mm hlboko a neznáša mráz. V chlade sa zase páči červotoče umrlčímu. Nenapadá čerstvé drevo, najčastejšie býva v stropných trámoch, strešných krovoch či v starom nábytku.

1. Na červotoča vezmite veci, ktoré máte bežne v kuchyni.

Nenákladný a jednoduchý recpet je ľahko dostupný. Do neriedeného octu pridajte jar na riad v pomere 10:1, prisypte korenie a zamiešajte. Jar mierne zahustí roztok, ktorý vám potom toľko nesteká. Zmesou dôkladne potierajte napadnuté miesta a so  zmesou  nešetrite. Autori tohto ľudového receptu tvrdí, že červotoča už nikdy neuvidíte. Pri prečítaní zloženie prípravku sa ani nečudujem.

2. Urobte si diabolský roztok a nepozvaných hostí z dreva vyžeňte
Z receptov našich babičiek si vyberte napríklad napúšťanie dreva roztokom z mydla, prípadne rozohriatym naftalínom. Na nežiaduceho votrelca vraj platí aj roztok, zvarený zo soli s horčičným semienkom, korením, vňaťou paliny a octom. Popravde diabolský odvar pripravíte z čierneho a bieleho korenia, cesnaku, feferóniek, soli, zhruba štvrť litra octu a horúcej vody.

3. Chemické prípravky zoženiete v každej drogérii alebo hobby markete
Veríte viac chemickým prípravkom? Hobby markety ich majú v širokej ponuke. Majú rôzne obchodné názvy, napríklad Lignofix, Pentalidol alebo Xylamon. Červostop v litrovej fľaši vás príde približne na 2,5 eur. Menšie kusy namáčajte do chemikálie priamo, alebo ju na drevo naneste. Injekčné vstrekovanie priamo do dier od červotoče je na dlhý čas, radšej ju preto zverte odborníkom.

4. Larvy aj chrobáky v dreve zničia vysoké teploty
Kvalifikovanú  pomoc budete potrebovať aj pri fyzikálnych metódach likvidácie červotoča. Mikrovlnné žiarenie od kmitočtu 300 MHz škodcu v dreve doslova uvaria. Dospelé červotoče ani larvy neprežijú teplotu 65 ° C. Proces ale nechráni pred ďalším útokom, musíte preto nábytok či trámy po zásahu čo najskôr naimpregnovať. Metóda sa nehodí pre lakované kusy nábytku a starožitnosti.

5. Gama žiarenie je spoľahlivé, ale používajú ho skôr reštaurátori
Najmodernejšia a najspoľahlivejšie metóda likvidácie červotoča je ožiarenie postihnutých predmetov gama žiarením v špeciálnej komore 4,5 × 4,5 m. Zdrojom lúčov je rádioaktívny izotop kobaltu. Drevo nepoškodzuje, účinkuje aj do hĺbky a nezanecháva žiadne stopy. Tento spôsob používajú odborníci na záchranu umeleckých predmetov, kultúrnych a historických pokladov.

Aká je prevencia pred červotočom? Nábytok výrobcovia povrchovo upravujú, preto kontrolujte náter a prípadné trhlinky opravte. To isté robte pri strešných konštrukcií. Podkrovný byt spravidla drevo v streche zakryje, preto si ohlídejte jeho prakticky trvalú ochranu tlakovou injektážou. Odborníci vrelo odporúčajú preverovať pred nákupy akýkoľvek starší nábytok, napríklad z bazáru.

Nábytok

Ako si vybrať správnu kancelársku stoličku?

Porovnajte rôzne modely tak, že ich vyskúšate a skontrolujete, či sú výškovo nastaviteľné.Dobrá kancelárska stolička by mala byť schopná nastavenia v rôznych polohách. Skontrolujte, či to platí aspoň pre operadlo a sedadlo v niekoľkých polohách: naklonenie dozadu, stoj rovno, predklon.Vankúš musí dostatočne podporovať zadok. Predný okraj stoličky by mal byť mierne zaoblený, aby sa zabezpečil […]

čítaj viac...
Nábytok

Ako vybrať kancelársky nábytok

Je všetko pripravené na nastavenie pracovného priestoru alebo renováciu priestoru? Brilantné! Určite musíte zrekapitulovať nápady a tipy na nákup najlepšieho nábytku do kancelárie. A je to tak, verte či neverte, tieto články majú zásadnú úlohu tak pre optimalizáciu webu, ako aj pre produktivitu pracovníkov. Kancelársky nábytok podľa veľkosti firmyMať veľmi pekný stôl je perfektné, ale […]

čítaj viac...
Nábytok

Nábytok sa skla – možnosti sú neobmedzené!

Fantázii sa medze nekladú! Pokročilé technológie umožňujú zhotoviť nábytok doslova z čohokoľvek. Umelý kameň, kov, plast či sklo? Žiaden problém! Už niekoľko rokov je možné vybaviť si interiér nábytkom zo skla – nielen dvere, ale aj kreslá, stoly alebo celosklenené policové systémy premenia váš domov na neopakovateľné miesto dýchajúce štýlom a eleganciou. Nábytok zo skla […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: