Zbavte sa škodcov nábytku

škodcovia nábytku

Najmä milovníci staršieho nábytku sa stretávajú z ničiteľmi nábytku. Ak máte chatu, chalupu alebo v byte starší nábytok – určite si dajte pozor. Červotoč vám môže poriadne znepríjemniť život.

Nábytok napáda najčastejšie červotoč prúžkovaný, veľký 3 až 4 mm. Jeho larvy sa kuklia v dreve asi 1 mm hlboko a neznáša mráz. V chlade sa zase páči červotoče umrlčímu. Nenapadá čerstvé drevo, najčastejšie býva v stropných trámoch, strešných krovoch či v starom nábytku.

1. Na červotoča vezmite veci, ktoré máte bežne v kuchyni.

Nenákladný a jednoduchý recpet je ľahko dostupný. Do neriedeného octu pridajte jar na riad v pomere 10:1, prisypte korenie a zamiešajte. Jar mierne zahustí roztok, ktorý vám potom toľko nesteká. Zmesou dôkladne potierajte napadnuté miesta a so  zmesou  nešetrite. Autori tohto ľudového receptu tvrdí, že červotoča už nikdy neuvidíte. Pri prečítaní zloženie prípravku sa ani nečudujem.

2. Urobte si diabolský roztok a nepozvaných hostí z dreva vyžeňte
Z receptov našich babičiek si vyberte napríklad napúšťanie dreva roztokom z mydla, prípadne rozohriatym naftalínom. Na nežiaduceho votrelca vraj platí aj roztok, zvarený zo soli s horčičným semienkom, korením, vňaťou paliny a octom. Popravde diabolský odvar pripravíte z čierneho a bieleho korenia, cesnaku, feferóniek, soli, zhruba štvrť litra octu a horúcej vody.

3. Chemické prípravky zoženiete v každej drogérii alebo hobby markete
Veríte viac chemickým prípravkom? Hobby markety ich majú v širokej ponuke. Majú rôzne obchodné názvy, napríklad Lignofix, Pentalidol alebo Xylamon. Červostop v litrovej fľaši vás príde približne na 2,5 eur. Menšie kusy namáčajte do chemikálie priamo, alebo ju na drevo naneste. Injekčné vstrekovanie priamo do dier od červotoče je na dlhý čas, radšej ju preto zverte odborníkom.

4. Larvy aj chrobáky v dreve zničia vysoké teploty
Kvalifikovanú  pomoc budete potrebovať aj pri fyzikálnych metódach likvidácie červotoča. Mikrovlnné žiarenie od kmitočtu 300 MHz škodcu v dreve doslova uvaria. Dospelé červotoče ani larvy neprežijú teplotu 65 ° C. Proces ale nechráni pred ďalším útokom, musíte preto nábytok či trámy po zásahu čo najskôr naimpregnovať. Metóda sa nehodí pre lakované kusy nábytku a starožitnosti.

5. Gama žiarenie je spoľahlivé, ale používajú ho skôr reštaurátori
Najmodernejšia a najspoľahlivejšie metóda likvidácie červotoča je ožiarenie postihnutých predmetov gama žiarením v špeciálnej komore 4,5 × 4,5 m. Zdrojom lúčov je rádioaktívny izotop kobaltu. Drevo nepoškodzuje, účinkuje aj do hĺbky a nezanecháva žiadne stopy. Tento spôsob používajú odborníci na záchranu umeleckých predmetov, kultúrnych a historických pokladov.

Aká je prevencia pred červotočom? Nábytok výrobcovia povrchovo upravujú, preto kontrolujte náter a prípadné trhlinky opravte. To isté robte pri strešných konštrukcií. Podkrovný byt spravidla drevo v streche zakryje, preto si ohlídejte jeho prakticky trvalú ochranu tlakovou injektážou. Odborníci vrelo odporúčajú preverovať pred nákupy akýkoľvek starší nábytok, napríklad z bazáru.

Nábytok

AKO SI VYBRAŤ KVALITNÝ POČÍTAČOVÝ STÔL DO DOMÁCNOSTI?

Kuchynské a písacie stoly sa zásadne líšia od tých, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre počítače. Ak si ceníte pohodlie a staráte sa o svoje držanie tela a zrak, potrebujete počítačový stôl pre váš domov . VÝBER MIESTA PRE POČÍTAČOVÝ STÔL Ak sa už v izbe nachádza písací stôl, môžete ho vymeniť za nový. Ak to neurobíte, budete sa musieť […]

čítaj viac...
Nábytok

Pohovka je neoddeliteľnou súčasťou čakárne

Sedacia súprava pre návštevníkov Dizajn pohovky je podobný ako v domácnosti, čo prispieva k pohodlnej relaxácii a komunikácii. Ako výplň je použitá polyuretánová pena s hrúbkou 140 mm a hustotou 25 kg/m³ (zadná časť), hrúbkou 130 mm a hustotou 30 kg/m³ (sedadlo). Sedadlo je nielen priestranné, ale je vybavené aj vankúšmi s odnímateľnými poťahmi: jedným pre […]

čítaj viac...
Nábytok

Ako si vybrať správnu kancelársku stoličku?

Porovnajte rôzne modely tak, že ich vyskúšate a skontrolujete, či sú výškovo nastaviteľné.Dobrá kancelárska stolička by mala byť schopná nastavenia v rôznych polohách. Skontrolujte, či to platí aspoň pre operadlo a sedadlo v niekoľkých polohách: naklonenie dozadu, stoj rovno, predklon.Vankúš musí dostatočne podporovať zadok. Predný okraj stoličky by mal byť mierne zaoblený, aby sa zabezpečil […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: