Eukalyptový olej patrí medzi najpoužívanejšou a najobľúbenejšie oleje používané v oblasti aromaterapie. Aróma eukalyptu pôsobí pozitívne na celý ľudský organizmus, obzvlášť cenený je pre liečivé pôsobenie pri dýchacích ťažkostiach. Pomáha pri odkašliavanie hlienov, tíši zápaly a zmierňuje bolesti v krku. Účinkov má však oveľa viac. Kedy sa začal eukalyptus na poli aromaterapia používať, aké sú jeho ďalšie účinky, vplyv na zdravie a možné riziká?
Eukalyptus – eukalyptus
Eukalyptus či eukalyptus sú synonymické názvy pre rod, ktorý obsahuje vyše 700 stromov a kríkov. Ide o tropické a subtropické stromy a kríky, ktoré dnes úspešne rastú na mnohých miestach po celom svete od severnej Afriky po Portugalsko. Pôvodne však pochádza z Austrálie, kde má aj jeho používanie v prírodnom liečiteľstve najdlhšiu tradíciu.
Podľa mnohých dokladov používali eukalyptus tisíc rokov staré austrálskej domorodé kmene, ktoré už vtedy vedeli o schopnostiach urýchliť regeneráciu a hojenie rán. Eukalyptus (eukalyptus) dorastá do výšky až 80 m, eukalyptový olej sa extrahuje z jeho listov.
Rozšírenie eukalyptu do Európy
Použitie blahovičníka bolo pre Európanov neznáme až do 19. storočia. V roku 1867 však riaditeľ botanických záhrad v Melbourn predstavil v Paríži v rámci Paris Exposition eukalyptus ako účinné antiseptikum, ktoré bolo dostupnejšie než doteraz používaný tea tree olej. Eukalyptus má však tiež priame spojenie s bojom proti malárii.
V minulosti totiž panovalo presvedčenie, že malária vzniká pôsobením jedovatých výparov z bažín, ktoré boli napríklad v Alžírsku. Preto sa francúzska vláda rozhodla zasadiť rýchlo rastúce Blahovičník na území Alžírska a vytvoriť tak bariéru, ktorá by rozšírenie plynov zabránila. Paradoxom je, že hoci sa zistilo, že sa malária nešíri týmito plynmi, stromy eukalyptu rozširovanie malárie skutočne zabránilo. Eukalyptus je totiž náročný na zavlažovanie, “vysal” všetku vodu v okolie, urobil zem suchú a významne teda obmedzil aj výskyt nakazených komárov. Naviac má sám o sebe schopnosť komármi odháňať.
Použitie eukalyptu v aromaterapii
Od prvých pokusov s pestovaním eukalyptu uplynulo mnoho desiatok rokov. Eukalyptus si našiel svoje pevné miesto v prírodnom liečiteľstve, ale tiež napríklad v kozmetickom priemysle. Pre potreby aromaterapia možno zakúpiť za studena lisovaný olej, ktorý možno následne používať jednak na vonkajšie použitie (potieranie rán), ale predovšetkým pre použitie v arómu lampách, rozptyľovanie vzduchom či pre priamu inhaláciu.
Druhy blahovičníka a použitie
Už vyššie sme uviedli, že eukalyptus (eukalyptus) je označenie pre celý rod stromov a kríkov, ktorý ich obsahuje cez 700. Dnes sa môžete stretnúť s esenciálnymi olejmi hneď niekoľkých druhov eukalyptov, ktoré môžu mať rozdielne vlastnosti a teda aj iný spôsob použitia. V aromaterapii veľmi rozšírený je éterický olej z eukalyptu kulatoplodého (eucalyptus globulus). Obsahuje z viac ako polovice látku zvanú eukalyptol, ktorá má silné antimikrobiálne a antiseptické účinky. To je tiež dôvod, prečo je eucalyptus globulus dôležitou súčasťou mnohých ústnych vôd. Tento typ má tiež protiplesňové účinky a podporuje regeneráciu organizmu.
Ďalším hojne vyskytujúcim sa typom je eukalyptus žiarivý (eucalyptus radiata). Je jemný a nedráždivý, preto sa odporúča pre terapiu aplikovanú u detí. Ľudia, ktorí trpia alergiou na eukalyptus, používajú eukalyptus modrý. Ide o jediný typ blahovičníka, ktorý aj napriek vysokej percente eukalyptol nespôsobuje alergickú reakciu u osôb alergických na túto látku. Má vyvážené chemické vlastnosti, a preto sa hodí pre liečbu ochorení dýchacích ciest najviac. Spomeňme aj eucalyptus polybractea, ktorý pôsobí pozitívne pri nachladnutí ciest močových.
Eukalyptus v aromaterapii a jeho účinky
A kedy teda eukalyptovou aromaterapii aplikovať? Vďaka príjemnej vôni sa eukalyptová aromaterapia používa pre celkové uvoľnenie mysle i tela. Vedie k zlepšeniu chmúrnych nálad, upokojenie, zmiernenie stresu i napätia, ale pomáha aj dobiť energiu. Mnohí arómoterapeutom tvrdia, že eukalyptus vedie k posilneniu mozgovej aktivity a sústredenosti. Vzhľadom k tomu, že eukalyptus navodzuje pozitívnu priateľskú atmosféru, hodí sa pri rôznych stretnutiach a stretnutiach. Najprijateľnejšie formou je v tomto prípade použitia aromatických sviečok s vôňou eukalyptu. V bodoch si teraz uveďme ďalšie dôležité účinky éterického oleja:
Antibakteriálne účinky – eukalyptus sa hojne používa ako antibakteriálny prostriedok. Ničí baktérie a je účinný aj pri vonkajšom použití. Urýchľuje hojenie rán i odrenín. Pomáha mierniť fyzickú bolesť.
Dýchacia sústava – najčastejšie sa eukalyptová aromaterapia používa pri ťažkostiach s dýchacou sústavou. Inhalácia blahovičníka pomáha rozpúšťať hlieny, mierniť bolesť v krku, tíšiť zápaly alebo uvoľňovať upchatý nos. Nie je tak divu, že mnohé nosné kvapky a ďalšie lieky obsahujú práve prímes eukalyptu.
Znižovanie vysoké horúčky
podpora prekrvenia
posilnenie imunity
uvoľnenie kŕčov
protiplesňové účinky