Druhy povrchových úprav dreva

Povrchová úprava dreveného nábytku alebo jednoducho povrchová úprava dreva je proces vyvinutý na ochranu dreveného nábytku pred poškodením životného prostredia. Bez náležitej povrchovej úpravy môže drevo prasknúť, vyschnúť, napučať (vystavenie vlhkosti) a poškodiť sa. Napriek tomu, že primárnym cieľom každého druhu povrchovej úpravy dreva je pridať ochrannú vrstvu, môže tiež prispieť k zvýšeniu estetickej príťažlivosti dreva.

Či už ide o nový alebo starý kus dreva, konečnú úpravu vždy vyžadujú alebo odporúčajú odborníci. Preto je pridanie úpravy dreva jedným z najdôležitejších procesov. Spravidla však vo veľkej miere zvyšuje náklady na drevený nábytok.

V tejto príručke vás prevedieme rôznymi druhmi povrchových úprav dreva, faktormi pri výbere povrchovej úpravy, rôznymi procesmi konečnej úpravy a všetkými ďalšími relevantnými skutočnosťami.

V zásade existujú dva hlavné typy povrchovej úpravy dreva: penetračná a povrchová úprava. Výsledkom každého typu je jedinečný vzhľad a ochrana, preto je potrebné zvoliť správny typ povrchovej úpravy.

Prenikavé povrchové úpravy

Prenikavé povrchové úpravy dreva ponúkajú prirodzenejší vzhľad, pretože prenikajú hlboko do povrchu dreva. Na zaistenie lepšieho lesku a prieniku na povrch bude možno potrebné použiť handru na pridanie ochranného náteru na oleje z dreva. Môžete ich ľahko aplikovať.

Tungový olej

Tungový olej získavaný z orechov alebo semien tungovníka je jedným z najbežnejších penetračných povrchových úprav. Je to ekologická úprava dreva a po úplnom vytvrdnutí je relatívne bezpečná. 

Vzhľad: Zvýrazňuje prirodzený vzhľad a dodáva hrejivú žiaru.

Ideálne pre: paluby a podlahy lodí, nábytok.

Farba: matný alebo svetlý saténový vzhľad s jemným zlatistým odtieňom.

povrchová úprava prírodným tungovým olejom

Olej z ľanových semienok

Ľanový olej, ktorý pochádza zo semien ľanových rastlín, je ľahko nanášateľný drevený povrch štetcom alebo handričkou. Vytvrdzovanie však môže trvať dlhšie. Vsakuje do pórov, čo má za následok lesklý vzhľad.

Vzhľad: Zlepšuje prirodzený vzhľad, vytvára teplú žltú žiaru a s vekom tmavne.

Ideálne pre: strelné zbrane, zarážkové šachty, surfy a kriketové pálky, nábytok

Matná farba.

olej z ľanových semienok

Dánsky olej

Je to zmes alebo olej (zvyčajne varený ľanový olej alebo tungový olej), lak a riedidlo. Dánsky olej ponúka lepšiu ochranu povrchu ako povrchové úpravy obyčajného olejového dreva. Ľahko sa nanáša a je stredne trvanlivý. Poskytuje ochranu vo vnútri aj vonku.

Vzhľad: zlepšuje prirodzený vzhľad.

Ideálne pre: drevené pomôcky a držadlá, interiérový a exteriérový nábytok.

Farba: leštená na matný alebo lesklý povrch.

Cédrový olej

Táto povrchová úprava dreva, známa ako olej z cédrového dreva, má výraznú drevitú vôňu. Môže predĺžiť životnosť nábytku, pretože má prirodzenú odolnosť voči hmyzu, chorobám a hnilobe, ktoré sú výsledkom vystavenia vlhkosti alebo vode.

Vzhľad: teplý, ručne trený a prirodzený.

Ideálne pre: leštenie podláh a nábytku.

Farba: svetlo strieborná sivá, keď je úplne nosená

cédrový olej

Povrchové úpravy

Ako naznačuje názov, na povrch dreva sa nanášajú povrchové úpravy, aby sa vytvorila ochranná vrstva. Tento druh povrchovej úpravy dreva je vynikajúcou voľbou pre nábytok a materiály, ktoré sú vystavené veľkému opotrebovaniu.

Šelak

Povrchová úprava dreva šelak vyzerá veľmi atraktívne na drevených predmetoch z orecha, dyhy a mahagónu. Nie je však trvanlivý a rozpúšťa sa vo vode a rozpúšťadlách, ako je alkohol.

Vzhľad: Jemný, hladký povrch, ktorý zvýrazňuje prirodzené zrno dreva.

Ideálne pre: vonkajší nábytok a spotrebiče

Farba: super blond až tmavo oranžová

šelak

Lak

Lak je kombináciou rôznych lesklých povrchov dreva. Môžete napríklad nájsť okrem iného lakované drevené povrchy na báze šelaku, nitrocelulózy a urushiolu. Typicky proces sušenia zahŕňa odparenie rozpúšťadla, čo vedie k tvrdému, dlhotrvajúcemu povrchu.

Vzhľad: matný, stredný a vysoký lesk.

Ideálne pre: drevený nábytok, ako sú skrinky, dvere a police.

Farba: transparentný a saténový lesk.

Náradie na aplikáciu: štetec a sprej s prírodnými štetinami.

povrchová úprava lakom

Lak

Je to číry, priehľadný náter na drevo, ktorý spravidla obsahuje sušiaci olej, živicu a riedidlo alebo rozpúšťadlo. Nájdete tu okrem iného rôzne laky, alkydové, polyuretánové, akrylové, šelakové a živicové laky na drevo.

Vzhľad: jasný a veľmi jasný.

Ideálne pre: podlahy, skrinky a nábytok.

Farba: malá alebo žiadna farba alebo pigmenty. Niektoré z nich však môžu vytvárať žltkastý alebo oranžový odtieň.

povrchová úprava lakom

Vosk

Obvykle je to hlavne karnauba. Dnes však môžete nájsť voskové úpravy takmer s akýmkoľvek druhom vosku. Povrchová úprava voskom na nábytok sa ľahko nanáša a ponúka odolnosť voči oderu. Nie je však trvanlivý a vyžaduje časté opakované použitie.

Vzhľad: nepriehľadný. Je potrebné leštiť, aby poskytol lesk.

Ideálne pre: podlahy a nábytok

Farba: matná až saténová.

vosková úprava

Polyuretán

Povrchová úprava z polyuretánového dreva je odolná a vodotesná a ponúka vynikajúcu ochranu. Drevu môže ponúknuť teplý, jantárový tón. Oprava poškodenia však môže byť náročná.

Vzhľad: zlepšuje prirodzený vzhľad.

Ideálne pre: skrinky, dvere, nábytok a podlahy.

Farba: saténová a stredný až vysoký lesk.

Polyuretánová povrchová úprava

Farbiť

Ak viete, ako farbiť drevo, pravdepodobne tiež viete, že moridlá na drevo sú spravidla prášky, ktoré je možné miešať s vodou alebo alkoholom. Malé čiastočky škvŕn prenikajú hlboko do povrchu dreva, takže nie je potrebné používať spojivo.

Vzhľad: vylepšený prirodzený vzhľad.

Ideálne pre: Vhodné pre nábytok z hustého a vyrezávaného dreva.

Farba: sýte a živé farby.

dokončené farbenie

Francúzsky lesk

Francúzske leštenie je proces konečnej úpravy dreva, ktorý spravidla zahŕňa aplikáciu šelaku. Môžete ho použiť na vytvorenie mimoriadne lesklého povrchu s bohatou hĺbkou, ktorá zvyšuje vzor zrna. Je odolný. Je to však tiež proces náročný na prácu.

Vzhľad: veľmi jasný

Ideálne pre: nábytok, hudobné nástroje a dekoratívne drevené práce.

Farba: hlboká a žiarivá

Interiér

Kancelária v obývačke, keď priestor nie je problém

V niektorých prípadoch z nedostatku miesta alebo osobného rozhodnutia nie je možné oddeliť domov a kanceláriu a stávajú sa celkom v jednom. V takom prípade je obývačka zvyčajne miestnosťou, ktorá je venovaná domácej kancelárii. Preto musíte mať nábytok, ktorý reaguje na dualitu funkcií: pohodlie pre domácnosť a funkčnosť pre kanceláriu. Na usporiadanie kancelárie je možné využiť akýkoľvek priestor v obývačke, najmä rohy . Miesta, ktoré […]

Read More
Interiér

5 spôsobov izolácie okien na zimu

Tento článok by mal byť užitočný pre majiteľov domov, ktorí hľadajú rýchly a ekonomický spôsob utesnenia okien s prievanom. Mnohé okná, najmä tie v starších domoch s drevenými rámami, môžu prepúšťať chladný vonkajší vzduch do teplých priestorov interiéru. Aj keď tieto staršie typy okien ponúkajú vášmu domovu krásny a eklektický vzhľad, v zimných mesiacoch nie […]

Read More
Interiér

Výhody nábytku z bukového dreva

Nábytok z bukového dreva je obľúbenou voľbou pre mnoho druhov stoličiek, stolov a iného vnútorného alebo vonkajšieho nábytku. Tento druh nábytku má svoje výhody oproti predmetom vyrobeným z iných materiálov. Je tu príťažlivosť dreva ako veľkolepého a autentického materiálu a potom sú tu ďalšie špecifickejšie výhody spojené s typmi bukového dreva. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je bukový […]

Read More