Čo potrebujete vedieť pri výbere obkladu

Vonkajšie obkladanie budov, chodníkov a dokonca aj ulíc je staré viac ako 6000 rokov. Stavitelia veľmi dobre poznali vlastnosti týchto materiálov a s obľubou ich používali. V mestách, ako je Taliansko a Mexico, môžete takéto časti vonkajších dlaždíc nájsť v dobrom stave aj dnes. Dlaždice a obklady, všeobecne ponúkajú širokú škálu farieb, vzorov a druhov, čo sa dá veľmi ťažko porovnať s iným materiálom.

Exteriérový povrch

Dlaždice môžu prežiť niekoľko generácií, ale striedanie ročných období a poveternostných vplyvov na ne ideálne zrovna nepôsobia. Celková nádhera sa potom môže rozpadnúť a zostane po nej len hromada neporiadku. V posledných desaťročiach sa vývoj posunul výrazne dopredu. Posedenie sa presunulo aj do exteriéru vďaka čomu je veľmi obľúbená terasová dlažba. Ako si vybrať tú správnu nezistíte len tak ľahko. Nechajte sa inšpirovať malými príkladmi a možno vám to potom pôjde oveľa ľahšie.

V každom prípade si urobte prieskum dostupných produktov. Niektoré centrá sa vás môžu snažiť nalákať na širokospektrálne pokrytie svojimi službami. Nemusí to vždy znamenať správny krok vpred. Na interiérový obklad do kúpelne si musíte dávať väčší pozor tiež, hlavne na ich zloženie, pretože prichádzajú do kontaktu s vodou a vlhkosťou takmer denne. Každopádne to nie je tak náročné prostredie ako exteriér.

Nechajte si poradiť

O tom, že musíte používať kvalitné materiály, už nie je potrebné príliš veľa hovoriť. Ale pri takejto rekonštrukcií, alebo prestavbe sa obráťte radšej vždy na odborníka a postupujte podľa pokynov výrobcu. Podobne na tom  budete pri navrhovaní rozmiestnenia. Inak si to naplánujte pri rozložení dlažby do kuchyne a úplne inak na vonkajšie priestory. Podstatné je, aby ste vedeli akým podmienkam musí tento podklad potom počas dlhého obdobia odolávať.

Pridaj komentár