Betónové pracovnej dosky k nám prišli zo Spojených štátov amerických, kde sú veľmi hojne využívané. U nás sa tento trend ešte len pomaly rozbieha, ale už si stihol nájsť svojich fanúšikov. Keď sa povie betón, mnohým ľuďom sa určite vybaví mestská periférie, nevzhľadné betónové stavby, šeď. To však pri betónových pracovných dosiek vôbec neplatí.
Materiál na ich výrobu je starostlivo vyberaný, jedná sa o jemné typy sklárskych pieskov, šedý alebo biely cement, sklené vlákno, aj zušľachťujúci aditíva. A v čom tkvie to pravé kúzlo tohto ojedinelého materiálu? Vždy vytvoria originálne mapy a textúru, teda je zaručená úplná originalita daného kusu. Ovšem nielen vzhľadové vlastnosti sú tým, čo si u užívateľov získava obľubu.
Rôzna farebnosť a textúra betónových dosiek
Betónové dosky majú tú výhodu, že sa vylievajú v vopred pripravených formách, ktoré možno tvarovať podľa ľubovôle. Dosky sa tak robia zákazníkom priamo na mieru, odlievajú sa bez škár a vďaka tomu majú skvelé povrchové vlastnosti a možno ich ľahko udržiavať. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že ide skôr o industriálnější záležitosť do vyložene moderných interiérov, opak je pravdou. Betónové dosky sa dajú skvele kombinovať aj s ostatnými materiálmi ako je drevo, sklo, či kovové doplnky. Vďaka variabilite tvarov, farebnosti i povrchového spracovania sú tieto dosky veľmi obľúbené u dizajnérov moderných interiérov.
Betónové dosky sú tiež obľúbené pri tvorbe samostatných kuchynských ostrovčekov, ktoré ladia s dominantnou kuchynskou linkou.
Materiál je vysoko odolný voči poškriabaniu
Povrch dosky môže byť textúrovaný, hrubý s mapami typickými pre tento materiál, ale aj hladký, leštený, či rôzne pigmentovaný. Do dosky možno umiestniť aj nápisy či ozdobné detaily, ako sú napríklad polodrahokamy, lastúry a podobné materiály, ktoré sa do dosky vloží pri jej zlievania. Jedná sa o naozaj masívny materiál, ktorý bude v kuchynskej linke dominantou. Dosky sa zvyčajne vylievajú v hrúbke okolo 50 milimetrov, bývajú využívané aj ako obklad postranných častí linky.
Kvalitné betónové dosky môžete zakúpiť u firmy Dopita, ktorá vyrába dosky značky Gravelly, ktoré sú opatrené kvalitnou povrchovou úpravou odolnou voči tekutinám aj chemickým látkam.
Čo sa týka praktickosti, je to stávka na istotu. Betónové dosky majú veľkú životnosť, zvyčajne sa uvádza minimálne 12 rokov. Vďaka odolnej povrchovej úprave je možné na doskách krájať potraviny bez strachu z toho, že bude doska poškriabaná. Povrchové laky sú vytvorené tak, aby potraviny svojim zložením nijako neznehodnotili. Materiál zvládne aj teplotu do 220 stupňov Celzia, avšak výrobcovia neodporúčajú vkladať horúce predmety priamo na dosku. Časom by sa mohla povrchová vrstva poškodiť a mohli by sa vytvoriť prasklinky alebo škvrny. Výrobcovia preto môžu ponúknuť kovovú mriežku, ktorá je pre tieto účely do dosky vsadená.
Nie ste si svoju voľbou istí? Dosku si môžete vyskúšať
Keďže sa nejedná o najlacnejší materiál, zákazníci majú možnosť si vybraný typ dosky vyskúšať, aby vedeli, do čoho idú. Po výbere typu dosky, jej vzhľadu a textúry výrobcu vytvoria malú skúšobnú dosku, na ktorej si môžu zákazníci vyskúšať, ako sa na nej pracuje, či sa hodí do interiéru, ale tiež ako sa udržuje.
Možnosti betónových dosiek sa postupom času rozširujú, a tak si môžete zaobstarať aj špeciálne vylievanie dosku s drezom a mať tak kompletný dizajnovo jednoliatu a vzhľadovo efektívnu kuchynskú plochu. Od kvality a spôsobu spracovania sa odvíja aj cena, ktorá v tomto prípade patrí k tým vyšším. Meter štvorcový možno u jednotlivých výrobcov bežne kúpiť v rozsahu od 200 do 400 eur.