Akým spôsobom sa ľudia zahrievali v minulosti

Chladný a zimný večer nám dnes nerobí žiadny vážny problém, pretože väčšina z nás sa počas mínusových teplôt nachádza v uzavretom priestore. Pomocou jedného vykurovacieho telesa sa zabezpečuje celé prehriatie konkrétnej budovy, alebo miestnosti. V rodinných domoch sú dnes trendové krbové kachle. V panelákoch toho moc neovplyvníte a spoľahnúť sa musíte na to, že máte aspoň nejaké teplo. V minulosti to mali ľudia zrejme oveľa ťažšie.

Neprišli domov a nezapli jedným tlačidlom rýchly ohrev. Riešiť to museli úplne inak. Žiadne ťažké pece a radiátory. Na to môžete celkom určite zabudnúť. Jediným zdrojom tepla bola pec v kuchyni, ktorá mala vyhriať všetky miestnosti. Stavebným materiálom domov bolo drevo, ktoré na tie časy pôsobilo ako spoľahlivý izolant.

Okrem toho neboli ani samotné stavby veľmi veľké a vo väčšine prípadov tvoril celý dom jednu izbu s kuchyňou. Samotné pece boli akýmsi predchodcom dnešných krbov. Teplo sa však neudržiavalo dlho a cez noc sa ľudia snažili zahriať inak. Obliekali si dokonca čiapky a oblečenie. Posteľ bola vystlaná slamou. Deti mávali jednu spoločnú posteľ. V niektorých prípadoch sa používali aj hrubé látky na okná, ktoré bolo potrebné zakryť, aby sa chlad nedostal dnu.

Ohrievače v posteli

Ďalším spôsobom, ako sa počas noci vyhnúť nepríjemnému chladu bola dopredu zahriata posteľ. Medené predmety a nádoby, ktoré sa naplnili horúcim kamením a vyhrievali priestor pod perinou. Neskôr sa začali vyrábať umelé „termofory“, ktoré možno poznáte už aj zo svojho detstva. S postupom času sa začali v bohatších rodinách a na panstvách obkladať pece viac vzhľadovými obkladačkami  vytvorili sa tak modernejšie kachľové pece. V mnohých domácnostiach sa zachovali dodnes a pomocou špeciálneho krbového náradia sa ľahko obsluhujú stále. Dnes je krb ohniskom domova, ale v mnohých prípadoch stále plní aj určitú náhradu televízneho prijímaču, ktorý dokáže navodiť príjemnú atmosféru.