Ako na vzlínajúcu vlhkosť ?

Mnohé staršie budovy, majú v dôsledku poškodenej alebo chýbajúcej  izolácie  problém s vlhkosťou v múroch. Je všeobecne známe, že zrenovovať staršiu vlhkú budovu nie je vôbec jednoduché. Vzhľadom k tomu,že existuje 12 rôznych druhov a príčin vlhkostí, je ako prvé dôležité presne určiť príčinu vlhnutia. So zvlhnutými a plesnivejúcimi stenami, ktoré môžu skôr či neskôr poškodiť statiku budovy si neradno zahrávať. Okrem toho, že  vlhkosť  a plesne sú už na pohľad neestetické, je tu aj rad ďalších negatívnych dôvodov, prečo proti nim bojovať.

Najčastejšie sa vyskytujúca kapilárna stúpavosť vody v murive vzniká pri absencii, alebo nefunkčnosti horizontálnej izolácie základov. Ide o tzv. zemnú vlhkosť.Jednou z najúčinnejších metód na odstránenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti budov je metóda AQUAPOL, ktorá pracuje na magnetokinetickom princípe. Aplikácia technológie nenaruší prevádzku budovy, robí sa teda bez akéhokoľvek stavebného zásahu. Princíp spočíva v nainštalovaní AQUAPOL prístroja do objektu. Prístroj sa zväčša montuje na strop v suteréne alebo prízemí. Murivo po nainštalovaní prístroja začne vysychať a následnú opravu omietok si môže zákazník naplánovať, pričom náklady na jej obstaranie sú často nižšie ako pri klasických metódach. Hoci na zlepšenie stavu muriva je potrebné pár mesiacov počkať, zmenu vnútornej mikroklímy môžete pocítiť oveľa skôr.

Skúšobné merania totiž preukázali, že pôsobením prístroja AQUAPOL sa zvyšuje obsah negatívnych iónov kyslíka, ktoré vo voľnej prírode vznikajú v okolí vodopádov alebo počas búrky. Zariadenie AQUAPOL má aj preventívny účinok. Nemusíte sa obávať, že po sanácii jednej steny budovy vám po niekoľkých mesiacoch začne vlhnúť vedľajšia stena, tak ako sa to občas stáva pri iných sanačných postupoch. Metóda AQUAPOL bola vyvinutá v Rakúsku, kde sa úspešne používa už od roku 1985, pričom od tohto roku je v Európe vysušovaných už cez 44 000 stavieb.