Základy fotovoltiky

čo je fotovoltika?


Fotovoltaika znamená premenu slnečnej energie (grécky phos: svetlo) na elektrickú energiu (-voltaic: odvodené od jednotky elektrického napätia, voltu, ktorá bola pomenovaná po fyzikovi Alessandrovi Voltovi). Miera rastu je stabilná, v neposlednom rade vďaka vládnym dotáciám. Ziskovosť fotovoltického systému (FV systému) závisí okrem iného aj od jeho veľkosti.

Ako funguje fotovoltika?


Solárne články sú potrebné na výrobu elektriny zo slnečných lúčov. Tie sú zvyčajne vyrobené z kremíka a sú kombinované v takzvaných solárnych moduloch. Technicky FV systémy využívajú fotoelektrický efekt , prostredníctvom ktorého je možné získavať elektrickú energiu zo žiarivej energie slnka. Vyžarovaním svetelnej energie na články vzniká jednosmerný prúd, ktorý sa potom striedačom premieňa na striedavý prúd. Môže ho použiť buď samotný vlastník systému, alebo ho môže napájať do verejnej elektrickej siete.

Aký je rozdiel od solárnej termiky?


Odpoveď spočíva v dekódovaní termínu slnečná tepelná energia : Je odvodená z latinského sol: slnko a gréckeho thermie: teplo. Fotovoltika označuje výrobu elektriny zo slnečných lúčov pomocou solárnych článkov alebo modulov. Pri solárnej tepelnej energii sa naopak teplo získava zo slnečnej energie pomocou takzvaných solárnych kolektorov . Spoločným znakom je, že solárne moduly aj solárne kolektory by mali byť inštalované na čo najexponovanejšom mieste, aby sa zabezpečilo dostatočné slnečné žiarenie.

Výhody fotovoltaiky


Najväčšia výhoda vlastného FV systému je zrejmá: slnko je takmer nevyčerpateľný zdroj energie, ktorý je úplne zadarmo. Výroba elektriny s ich pomocou je teda nielen ekologická, ale má aj príjemný vedľajší efekt, že človek sa stáva menej závislým na budúcom vývoji cien elektriny . Samozrejme aj stavebníkovi vznikajú náklady, napríklad na inštaláciu systému, ale tieto zostávajú časom vypočítateľné. Ak sú však možnosti financovania zahrnuté vo finančnom pláne, treba poznamenať, že sa môžu v priebehu času výrazne meniť. Pokiaľ však dotácia pre FV systémy nebude úplne pozastavená, stále existuje možnosť dosiahnuť hodnotnú návratnosť .

FV systémy navyše fungujú veľmi efektívne aj pri malom slnečnom žiarení. Sledovanie modulov na príslušnú polohu slnka nie je potrebné a vo väčšine prípadov ani ekonomické. Čo poteší aj susedov: Generovanie solárnej energie nespôsobuje hluk ani zápach, ktoré by mohli viesť k reklamáciám. Okrem toho náklady na údržbu systémov , keď sú v prevádzke, sú veľmi nízke.

Nevýhody fotovoltaiky


Kde je svetlo, je aj tieň a to platí aj pre fotovoltiku v pravom slova zmysle. Veľkú úlohu v tom zohráva invertor, ktorý premieňa generovaný jednosmerný prúd na striedavý prúd použiteľný v sieti. Názory na jeho životnosť sa značne líšia, záleží od uhla pohľadu. Reálne sa však dá očakávať, že ho bude treba minimálne raz vymeniť – či už po desiatich, pätnástich alebo dvadsiatich rokoch. Majitelia systému by s tým mali počítať, keďže nový model v súčasnosti stojí minimálne okolo 1000 až 2000 eur.

Okrem toho sú investičné náklady pomerne vysoké, ale do určitej miery závisia aj od dimenzovania systému a jeho kvality. Navyše, hoci systém neprodukuje žiadne emisie, ktoré stoja za zmienku, moduly, ktoré sú často inštalované na streche alebo na fasáde, sú samozrejme viditeľné. Podobne ako v diskusii o veterných turbínach by sa mohli nájsť susedia, pre ktorých sú moduly tŕňom v oku.

Moderné technológie

Sprievodca inteligentnou domácnosťou

Domy sú čoraz inteligentnejšie. S rýchlym nárastom technológie domácej automatizácie spotrebitelia začleňujú do svojich domovov zariadenia a systémy pre inteligentné domácnosti. Automatizačná technológia sa v posledných rokoch výrazne rozvinula so zavedením digitálnych hlasových asistentov, inteligentných zámkov a mnohých ďalších systémov a zariadení. V tomto sprievodcovi technológiou inteligentných domácností preskúmame vzostup technológie, zariadenia, riziká a mnoho ďalších tém. […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Tepelná izolácia: ako ju vylepšiť

Že je tu zima! Myslíte si, že váš domov neudrží teplo vo vnútri? Alebo že počas letných mesiacov uniká z klimatizácie chlad? Ak je vaša nehnuteľnosť staršia ako 40 rokov, je veľmi možné, že tepelný výkon nie je najvhodnejší. V súčasnosti máme nové materiály a nové techniky, pomocou ktorých dokážeme veľmi jednoduchým spôsobom zatepliť váš […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Predstavujeme vám riadené inteligentné vetranie

Horúce letá či, naopak, chladné zimné počasie a s tým spojené vysoké ceny energií nás nútia hľadať riešenia, ktoré sú efektívne, jednoduché, ale hlavne inteligentné. Presne takto by sa dalo zadefinovať aj inteligentné riadené vetranie s automatickým ovládaním cez smartfón. Predstavíme vám jeho výhody. Vetrajte účelovo, dostatočne a efektívne Vetranie cez okno, ako ho všetci dobre poznáme, v sebe […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: