Základy fotovoltiky

čo je fotovoltika?


Fotovoltaika znamená premenu slnečnej energie (grécky phos: svetlo) na elektrickú energiu (-voltaic: odvodené od jednotky elektrického napätia, voltu, ktorá bola pomenovaná po fyzikovi Alessandrovi Voltovi). Miera rastu je stabilná, v neposlednom rade vďaka vládnym dotáciám. Ziskovosť fotovoltického systému (FV systému) závisí okrem iného aj od jeho veľkosti.

Ako funguje fotovoltika?


Solárne články sú potrebné na výrobu elektriny zo slnečných lúčov. Tie sú zvyčajne vyrobené z kremíka a sú kombinované v takzvaných solárnych moduloch. Technicky FV systémy využívajú fotoelektrický efekt , prostredníctvom ktorého je možné získavať elektrickú energiu zo žiarivej energie slnka. Vyžarovaním svetelnej energie na články vzniká jednosmerný prúd, ktorý sa potom striedačom premieňa na striedavý prúd. Môže ho použiť buď samotný vlastník systému, alebo ho môže napájať do verejnej elektrickej siete.

Aký je rozdiel od solárnej termiky?


Odpoveď spočíva v dekódovaní termínu slnečná tepelná energia : Je odvodená z latinského sol: slnko a gréckeho thermie: teplo. Fotovoltika označuje výrobu elektriny zo slnečných lúčov pomocou solárnych článkov alebo modulov. Pri solárnej tepelnej energii sa naopak teplo získava zo slnečnej energie pomocou takzvaných solárnych kolektorov . Spoločným znakom je, že solárne moduly aj solárne kolektory by mali byť inštalované na čo najexponovanejšom mieste, aby sa zabezpečilo dostatočné slnečné žiarenie.

Výhody fotovoltaiky


Najväčšia výhoda vlastného FV systému je zrejmá: slnko je takmer nevyčerpateľný zdroj energie, ktorý je úplne zadarmo. Výroba elektriny s ich pomocou je teda nielen ekologická, ale má aj príjemný vedľajší efekt, že človek sa stáva menej závislým na budúcom vývoji cien elektriny . Samozrejme aj stavebníkovi vznikajú náklady, napríklad na inštaláciu systému, ale tieto zostávajú časom vypočítateľné. Ak sú však možnosti financovania zahrnuté vo finančnom pláne, treba poznamenať, že sa môžu v priebehu času výrazne meniť. Pokiaľ však dotácia pre FV systémy nebude úplne pozastavená, stále existuje možnosť dosiahnuť hodnotnú návratnosť .

FV systémy navyše fungujú veľmi efektívne aj pri malom slnečnom žiarení. Sledovanie modulov na príslušnú polohu slnka nie je potrebné a vo väčšine prípadov ani ekonomické. Čo poteší aj susedov: Generovanie solárnej energie nespôsobuje hluk ani zápach, ktoré by mohli viesť k reklamáciám. Okrem toho náklady na údržbu systémov , keď sú v prevádzke, sú veľmi nízke.

Nevýhody fotovoltaiky


Kde je svetlo, je aj tieň a to platí aj pre fotovoltiku v pravom slova zmysle. Veľkú úlohu v tom zohráva invertor, ktorý premieňa generovaný jednosmerný prúd na striedavý prúd použiteľný v sieti. Názory na jeho životnosť sa značne líšia, záleží od uhla pohľadu. Reálne sa však dá očakávať, že ho bude treba minimálne raz vymeniť – či už po desiatich, pätnástich alebo dvadsiatich rokoch. Majitelia systému by s tým mali počítať, keďže nový model v súčasnosti stojí minimálne okolo 1000 až 2000 eur.

Okrem toho sú investičné náklady pomerne vysoké, ale do určitej miery závisia aj od dimenzovania systému a jeho kvality. Navyše, hoci systém neprodukuje žiadne emisie, ktoré stoja za zmienku, moduly, ktoré sú často inštalované na streche alebo na fasáde, sú samozrejme viditeľné. Podobne ako v diskusii o veterných turbínach by sa mohli nájsť susedia, pre ktorých sú moduly tŕňom v oku.

Moderné technológie

Hlavné nevýhody solárnej energie, o ktorých musíte vedieť

A aj keď existuje veľa pozitív, je rovnako dôležité uvedomiť si nevýhody solárnej energie. Je to pochopiteľné vzhľadom na to, že by sme mali podporovať využívanie zelenej energie, bezplatnú energiu, ktorú môžete vytvoriť, a odolnosť, ktorú panely ponúkajú vášmu domovu. Nie sú to však všetky dobré správy – solárne panely majú stále svoje nevýhody . […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Praktické bývanie s domácou automatizáciou

robiť z vlastného domu inteligentný dom je niečo výnimočné. Nikde inde nie je možné inteligentné prepojenie zariadení tak optimálne prispôsobiť vašim potrebám. Ale aj s domácou automatizáciou môžete začať v malom a rozširovať sa vlastným tempom . Najmä vybudovanie vlastného nového inteligentného domu vám dáva výhody, ktoré iným spôsobom nezískate .Prispôsobte svoj dom svojim potrebám […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Sprievodca inteligentnou domácnosťou

Domy sú čoraz inteligentnejšie. S rýchlym nárastom technológie domácej automatizácie spotrebitelia začleňujú do svojich domovov zariadenia a systémy pre inteligentné domácnosti. Automatizačná technológia sa v posledných rokoch výrazne rozvinula so zavedením digitálnych hlasových asistentov, inteligentných zámkov a mnohých ďalších systémov a zariadení. V tomto sprievodcovi technológiou inteligentných domácností preskúmame vzostup technológie, zariadenia, riziká a mnoho ďalších tém. […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: