Po vychutnaní si ohňa počas sezóny bude potrebné odstrániť popol, aby sa uvoľnilo miesto na ďalšiu reláciu. Jar alebo leto je vhodný čas na dôkladné vyčistenie ohniska, aby bolo pripravené na prvý chladný jesenný večer.
- Po každom ohni nechajte uhlíky a popol úplne vychladnúť. Rozprestrite handričku alebo starý koberec pred ohnisko, aby ste zabránili rozliatiu.
- Použite lopatu alebo stierku na naberanie popola do kovového – nikdy nie plastového – vedra. Zlikvidujte ich v kovovom odpadkovom koši alebo pridajte popol do záhradnej pôdy, aby ste ju obohatili.
- Z ohniska odstráňte všetky želiezka alebo kovové mriežky.
- Pomocou vysávača v obchode odsajte všetok zatúlaný popol. Toto je tiež vhodný čas na povysávanie a prach z krbu, krbu a krbovej rímsy.
- Na odstránenie sadzí na tehlách ohniska môžete použiť niekoľko rôznych metód, ktoré sú popísané nižšie. Noste gumené rukavice a buďte pripravení na dobrý tréning paží, pretože budete musieť drhnúť, drhnúť, drhnúť.
Metóda #1: Tekutina na umývanie riadu, soľ, ocot a voda
- Naplňte sprejovú fľašu studenou vodou a dve vedrá s jedným galónom teplej vody. Do prvého vedra pridajte dve polievkové lyžice saponátu na umývanie riadu. Do druhého vedra pridajte jednu šálku destilovaného bieleho octu.
- Postriekajte malú oblasť ohniska vodou. Namočte kefu s tuhými štetinami do mydlového roztoku a posypte ju obyčajnou kuchynskou soľou. Brúsna soľ pomôže uvoľniť sadze.
- Vydrhnite navlhčenú oblasť a pomocou špongie utrite sadze. Druhú špongiu ponorte do octového roztoku a očistenú oblasť opláchnite. Ocot pomáha prerezať všetky zvyšné zvyšky a redukuje dymový zápach.
- Pokračujte v čistení, často vyplachujte kefu a špongie, kým nebude ohnisko čisté. Ak je krb veľký, možno budete musieť namiešať druhú dávku čerstvých čistiacich roztokov.
Metóda č. 2: Kvapalina na umývanie riadu, amoniak, pemza a voda
Ak prostriedok na umývanie riadu a soľ nepriniesli požadované výsledky, amoniak je pri prerezávaní sadzí účinnejší. Výpary amoniaku sú veľmi silné a môžu byť nebezpečné, preto sa uistite, že miestnosť je dobre vetraná a používajte ochranu očí.
- Naplňte sprejovú fľašu studenou vodou a dve vedrá s jedným galónom teplej vody. Do prvého vedra pridajte dve polievkové lyžice prostriedku na umývanie riadu odstraňujúceho mastnotu a pol šálky domáceho čpavku. Do druhého vedra pridajte jednu šálku destilovaného bieleho octu.
- Postriekajte malú oblasť ohniska vodou. Namočte kefu s tuhými štetinami do mydlového roztoku a posypte ju jemne mletou pemzou, abrazívnou látkou, ktorá je dostupná v obchodoch pre domácich majstrov alebo online.
- Postupujte podľa rovnakých krokov čistenia a oplachovania, ktoré sú uvedené vyššie. Uistite sa, že miestnosť je po celú dobu dobre vetraná.
Ako čistiť dvierka krbu
V sklenených dvierkach krbu sa môžu hromadiť sadze, ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať, aby sa predišlo trvalému zafarbeniu. Keď ste pripravení vyčistiť sklo, utrite ho a skontrolujte, či nie je prasknuté gumové tesnenie dvierok. V prípade potreby je možné tesnenie vymeniť.
- V rozprašovači zmiešajte jednu šálku destilovaného bieleho octu, jednu polievkovú lyžicu domáceho amoniaku a tri šálky vody. Opäť platí, že pri čistení pomocou čpavku sa uistite, že miestnosť je dobre vetraná.
- Nastriekajte roztok na sklo a počkajte aspoň 30 sekúnd, kým ho zotriete handričkou alebo stierkou. Vyleštite handričkou z mikrovlákna, ktorá nepúšťa vlákna.
- Ak sú sadze obzvlášť ťažké, postriekajte pohár roztokom octu a amoniaku a potom ponorte špongiu do suchej sódy bikarbóny. Pracujte na malej ploche a vyčistite sklo špongiou. Sóda bikarbóna bude pôsobiť ako jemné brúsne činidlo na prerezanie sadzí. Utrite uvoľnené sadze starou handrou a vyleštite sklo handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
Kedy a ako často čistiť komín
Čistý komín pomáha vášmu krbu horieť efektívnejšie a pomáha predchádzať požiarom komína spôsobeným nahromadením horľavého kreozotu. Najlepší čas na čistenie komína je koncom jari alebo v lete po skončení sezóny horenia. Ak čakáte na prvý náznak chladného počasia, rezervácia kominára je oveľa náročnejšia.