Ako si vybrať moderný koberec

Koberce sú dôležitým dekoratívnym prvkom. Vybrať ten správny koberec nemusí byť úplne jednoduché a preto vám prinášame niekoľko praktických rád, ako si vybrať moderný koberec.

Aj moderný koberec môže prinášať eleganciu ale mať aj neformálny vzhľad. Ako si vybrať moderný koberec s pomedzi toľkých štýlov, farieb a materiálov?

Pri výbere koberca zvážte váš životný štýl. Aby koberec vydržal, mali by ste sa uistiť, že vydrží váš životný štýl. Ak ste mnohopočetná rodina mali by ste si kúpiť odolnejší koberec, ktorý sa jednoduchšie čistí.  Dôverujte teda svojim inštinktom. Niektoré extravagantné vzory a farby sa vám môžu dnes páčiť, ale bude sa vám tento koberec páčiť aj zajtra?

Správna veľkosť koberca

Pred nákupom musíte zvážiť správnu veľkosť koberca. V rodinnej izbe vyberte veľkosť, ktorá pokrýva minimálne dĺžku a šírku vášho nábytku. Ak chcete priestor zväčšiť, vyberte väčšiu veľkosť, ktorá ohraničuje obvod.

V jedálni by mal byť koberec dostatočne veľký, aby umožňoval priestor pre stoličky, aj keď sú odtiahnuté od stola.

TIP: Ak si nie ste istý veľkosťou koberca, môžete pomocou maliarskej pásky oblepiť plochu vo veľkosti koberca, ktorý si plánujete kúpiť. Získate tak predstavu, ktorá vám môže pomôcť pri výbere správnej veľkosti.

Správna farba

Farba koberca by mala harmonicky ladiť s farbami stien, nábytku a dekorácii. Ak chcete spojiť vzhľad miestnosti, mali by ste zvoliť koberec, ktorý dopĺňa dve alebo tri hlavné farby v miestnosti.

  • Ak idete do obchodu, odporúčame vám vziať si so sebou vankúš a farebnú paletu vašich závesov, nábytku alebo farieb stien.
  • Ak je váš hlavný nábytok, napríklad sedačka, jednofarebná, zvážte výber koberca so vzorom.
  • Zlaďte ďalšiu farbu vzorovaného koberca s vašou pohovkou. Zlaďte tretiu farbu koberca s vašimi vankúšmi, závesmi, farbou steny alebo inými akcentmi v miestnosti.
  • Ak je váš hlavný nábytok čalúnený vzorom alebo je dizajnovo prepracovaný, jednofarebný koberec by fungoval naozaj dobre.