Ako vyberať obývaciu stenu

Pri zariaďovaní novej obývacej izby je potrebné, aby ste si dobre premysleli, aký nový nábytok si kúpite. Dôležité sú mnohé vlastnosti, ktoré by ste mali brať do úvahy. Aj keď máte vlastné preferencie, tak sa vždy môžete poradiť aj s odborníkom, navštíviť predajne s nábytkom alebo si vypočuť názory na internetových fórach.

Veľa ľudí si hovorí, že by bolo vhodné, aby trocha zmenili nábytok v obývacej izbe a spravili si tak útulnejší a krajší domov. Dôležité však je neostať iba pri slovách, ale zamerať sa najmä na činy. Prvý krok je teda rozhodnúť sa, či naozaj do novej zmeny idete.

Druhým krokom je nutnosť urobiť si návrh. Aj keď nie ste práve interiérový dizajnér, môžete si skúsiť nakresliť vašu obývaciu izbu. Takto si svoje predstavy zviditeľníte aj pre ostatných členov domácnosti a lepšie vám pôjde spoločné rozhodovanie sa.

V prípade, že máte dostatok financií, môžete vyskúšať služby interiérového dizajnéra, ktorý  vám vytvorí váš návrh podľa predstáv a priamo v počítačovom programe.

Máte premyslenú farebnosť?

Keď už máte ako tak premyslené, aké obývacie steny by ste chceli, mali by ste sa zamyslieť aj nad tým, aká farba sa vám bude hodiť. Zladiť farbu treba hlavne s podlahou, s ostatným nábytkom, s farbou stien, ale tiež s doplnkami v izbe. V novostavbách sa momentálne používajú najmä svetlé odtiene, no preferenciám obyvateľov domácnosti sa medze nekladú.

Faktom zostáva, že svetlé odtiene sa hodia najmä do menších obývacích izieb, vo väčších priestoroch sa dobre vynímajú tmavšie farby. Ak ste radi obklopenými farbami, nemusíte sa tomu brániť a pokojne môžete zvoliť aj bláznivé a farebné odtiene obývacích stien.

Obývačka, srdce domova

V obývacej izbe pravdepodobne trávite najviac času. Preto je potrebné premyslieť si, aké máte záľuby a podľa toho si vyhradiť dosť miesta pre veci, ktoré pri sebe potrebujete.

Ak máte radi filmy, pravdepodobne je vaša televízia väčších rozmerov, preto treba pre ňu vyčleniť dosť miesta. Zberatelia CD a DVD majú často uloženú svoju zbierku práve v obývacej izbe a preto budú hľadať špeciálny regál s dobrým prístupom a zaujímavým dizajnom. Ak ich už nepoužívate, dajú sa využiť aj ako dekoračné prvky (dekorácie na stenu sú celkovo veľmi vhodnými doplnkami bývania).

Milovníci kníh a magazínov sa určite nezaobídu bez poriadnej knižnice, – alebo by mali zvážiť aspoň regál na knihy – ktorá umožní mať obľúbené knihy pekne usporiadané a hneď poruke. Nezabúdajte v obývačke na dostatok úložných priestorov, dekorácií a drobných ozdôb, ktoré zútulnia aj veľké priestory.

Ak ste dušou skôr umelec a stále by ste niečo tvorili, vtedy je práve pre vás vhodné, mať v obývacej stene dostatok šuplíkov, kde si svoje umelecké potreby dobre roztriedite.

Druhy obývacích stien

Ak ste si už približne vybrali svoju obývaciu stenu, tak nezabúdajte na to, že tento nový kus nábytku by mal ladiť aj štýlovo k zvyšnému vybaveniu domácnosti. Momentálne prevládajú rôzne štýly a je iba na vás, ktorý si nakoniec vyberiete. Sú ale dve základné delenia, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Rustikálny štýl

O rustikálnom štýle hovoríme vtedy, keď kusy nábytku sú vyrobené z ťažkého masívneho dreva. Ich hlavnou črtou je, že sú zamerané na detail. Nachádzajú sa na nich rôzne ozdobné motívy, ktoré sú buď vyrezávané priamo do dreva, alebo sú do obývacej steny vložené. Tieto dekorácie môžu byť z rôznych materiálov, ale väčšinou ide o drevo alebo kov.

Moderný štýl

Nábytok pozostáva z rôznych menších častí, ktoré spolu tvoria jeden dokonalý celok. Sú to rôzne malé skrinky, šuplíky, poličky, malé komody, rôzne sklenené vitríny alebo príručné bary. Väčšinou to vyzerá tak, že na stenu sú pripevnené skrinky, pod nimi je komoda, alebo šuplíky, nad ktorými je miesto na televízor a po bokoch sú skrinky alebo poličky na rôzne maličkosti a dekorácie.

Čo teraz letí?

Bledé podlahy, biely nábytok, detaily, ktoré pretvoria aj fádny interiér na dokonalý útulný domov, to všetko je teraz v kurze. Trendy hlásia návrat k preskleným vitrínam na porcelán, či jedálenskú súpravu, skrinky do jedálne, netradičné konferenčné stolíky a unikátne lampy – najlepšie vyrobené vlastnými rukami z vymysleného návrhu.

Pri výbere obývacej steny sa dá improvizovať a skombinovať viacero štýlov a materiálov. Ak máte cit pre interiérový dizajn, môžete takýmto mixovaním vytvoriť individuálny štýl vašej domácnosti. Nezabúdajte však na pravidlo, že menej je niekedy viac, platí to najmä v prípade farieb a dekorácií.

Nech už ste sa rozhodli akokoľvek, najdôležitejšie je, aby ste sa v novo zariadenej izbe cítili čo najlepšie.

Obývacia izba

Aké sú bavlnené obliečky

Bavlna je skutočným svetovým lídrom na trhu v ľahkom priemysle. Ide o unikátny materiál vytvorený na báze prírodného prírodného vlákna, ktorý má vynikajúce prevádzkové vlastnosti. Pri výbere posteľnej bielizne pre domácnosť, najmä obliečok, sa oplatí dôkladne pozrieť na bavlnené výrobky. Sú príjemné na dotyk, mimoriadne ekologické a bezpečné. Druhy bavlnenej posteľnej bielizne Chintz je luxusný […]

čítaj viac...
Obývacia izba

Ako si vybrať farebnú schému do obývačky

Pri výbere farebnej schémy pre vašu obývaciu izbu je potrebné vziať do úvahy niekoľko dizajnových prvkov. Tu je zoznam primárnych hľadísk, ktoré je potrebné zohľadniť pri práci na vytváraní harmonickej farebnej schémy pre váš hlavný obytný priestor. Pracujte okolo stálych prvkov dizajnuFarby na niektorých povrchoch vo vašej obývačke je možné relatívne ľahko meniť a iné […]

čítaj viac...
Interiér Obývacia izba

3 kútiky, ktoré MUSÍ MAŤ KAŽDÝ MUŽ vo svojej domácnosti

Idete do nového alebo vylepšuje vaše bývanie? Je úplne jedno, či zariaďujeme staromládenecký byt, či spoločnú domácnosť. Každý muž potrebuje svoj intýmny priestor, aby sa cítil ako doma. To je bez debaty. Neviete však, čo do neho rozhodne musíte zakomponovať? Poradíme vám. Ako to už býva vo vzťahoch, mnohé vzťahové veci sa dajú vtesnať pod […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: