Tipy pre zdravý spánok

1. Pravidelný spánkový režim

Dodržujte dobu uloženie na spánok ale aj dobu vstávanie. Táto pravidelnosť je schopná normalizovať cirkadiánní rytmus – biologický rytmus s periódou o dĺžke 20-28 hodín. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmov, teda kolísanie aktivity a bdelosti najčastejšie s denné, mesačné alebo ročné periódou. Môže ovplyvniť našu výkonnosť v mnohých spôsobmi.

2. Kvalitné relaxácie pred spaním

Relaxácia pred spaním môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi. Napríklad použitie sprchy alebo vane môže pomôcť zmierniť napätie z celého dňa a pripraviť nás na odpočinok. Dokonca aj krátka masáž chrbta dokáže znížiť úzkosť a podporiť komfort, ktorý je prospešný pre začatie a udržanie spánku.

3. Vyhnite sa duševne stimulujúcim činnostiam pred spaním

Duševné stimulácia môže predĺžiť dobu zaspávania. Zvlášť sa vyhnite používanie mobilného telefónu tesne pred spaním.

4. Vytvorte si príjemnú atmosféru v spálni

Zvuky z ulice, televízie, alebo dokonca spolubývajúci môžu by trušivými elementy normálneho spánkového cyklu. Pokiaľ to ide, izolujte sa od nežiadúcich zvukov. Odstráňte všetky objekty zo spálne, ktoré sú spojené s inými činnosťami, než na ktoré je určená. Mala by obsahovať len objekty, ktoré sú priamo spojené s oddychom, relaxom a láskou. Mala by tiež pokiaľ možno obsahovať iba farby, ktoré sú pohodové a príjemné. Niektorí ľudia veria, že posteľ s hlavou smerujúcou na sever je spojená s lepšími sny.

5. Vyhnite sa jedlu pred spaním

Jedlo pred spaním je pre telo záťažou a má za následok horšie zaspávanie. Celkovo bude spánok nepokojný. Ideálna doba pre posledné denné jedlo je aspoň 3-4 hod. Pred spaním.

6. Nepite pred spaním nápoje obsahujúce kofeín

Kofeín stimuluje a udržuje organizmus v bdelosti, čo má pre navodenie spánku opačný efekt.

7. Vyhnite sa pitie alkoholu pred spaním

Konzumácia alkoholu pred spaním (rovnako ako fajčenie), je faktor spojený s nízkou kvalitou spánku a nespavosťou.

8. Vyvarujte sa dlhých zdriemnutie počas dňa

Krátke 30 minútové zdriemnutie (nie dlhšie) po obede sú prínosné pri zlepšovaní kvality spánku.

9. Pravidelní cvičenie

Mierne cvičenie a strečing skoro ráno prispievajú k zlepšeniu kvality spánku i fyzického a duševného zdravia.

10. Dostatok slnečného žiarenia

Okrem syntézy vitamínu D, pomáha slnečné svetlo tiež regulovať spánkový cyklus. Ľudia, ktorí sú vystavení menšiemu slnečnému žiareniu majú horšiu kvalitu spánku a celkové zdravie.

Pridaj komentár

Spálňa

Nákup nového matraca vám môže zmeniť život

Kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších aspektov spokojného života. Zaistí vám dostatok energie, psychickú pohodu a tiež lepšie zdravie. Napriek tomu sa mnoho ľudí prebúdza každý deň nevyspalí alebo s bolesťou. Kvalitný matrac sa môže zdať ako určitá investícia, ale jedná sa o investíciu do vášho zdravia, ktorá môže úplne zmeniť kvalitu vášho života. Na […]

čítaj viac...
Spálňa

Letné deky s antibakteriálnou výplňou: hlavné výhody

S nástupom horúčav sa gazdinkám uľaví, keď až do jesene schovajú ťažké deky do úložného systému. Avšak aj v lete sú chladné noci, keď sa chcete zabaliť do niečoho teplého a mäkkého. Najlepšou voľbou je v takýchto prípadoch letná deka, pod ktorou sa dobre spí ľahká prikrývka. V lete je zvykom používať ľahké prikrývky, ktorých […]

čítaj viac...
Spálňa

Farby, ktoré vám pomôžu lepšie spať

Aký by to bol život bez farieb? Od červenej po oranžovú a od zelenej po modrú, všetky tie odtiene, ktoré dokáže ľudské oko vnímať a rozlíšiť, robia náš život krajším, „zafarbujú“ nás jedinečným štýlom, ktorý si musíme každý deň vážiť. Okrem symboliky majú farby mimoriadne dôležitý vplyv na ľudskú psychiku. Vysielajú nám rôzne stavy, emócie, pocity, spomienky, preto […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: