Tepelná izolácia: ako ju vylepšiť

Že je tu zima! Myslíte si, že váš domov neudrží teplo vo vnútri? Alebo že počas letných mesiacov uniká z klimatizácie chlad? Ak je vaša nehnuteľnosť staršia ako 40 rokov, je veľmi možné, že tepelný výkon nie je najvhodnejší. V súčasnosti máme nové materiály a nové techniky, pomocou ktorých dokážeme veľmi jednoduchým spôsobom zatepliť váš dom. V tomto článku uvádzame niekoľko bodov, ktoré je potrebné vziať do úvahy na zlepšenie tepelnej izolácie domu a malé tipy, ako znížiť spotrebu energie v domácnosti.

V prvom rade však musíme vedieť, z čoho pozostáva tepelná izolácia domu: Tepelná izolácia je súbor materiálov a techník určených na oddelenie priestorov, aby sa znížil prenos tepla medzi týmito priestormi.

Niektoré z techník na vytvorenie dobrej tepelnej izolácie sú:
Tepelnoizolačný systém pre interiér : Ak sa uskutoční komplexná reforma domu, tento typ izolácie by bol ideálny. Technika spočíva v zavedení tepelnej izolácie, zvyčajne celulózy alebo korku, do stien domu. Jednou z nevýhod tejto techniky je strata niekoľkých centimetrov vo vnútri domu, čo je potrebné vziať do úvahy pri riešení stiesnených priestorov.

Vonkajší tepelnoizolačný systém : Táto technika sa vykonáva mimo budovy, takže zmení estetiku fasády. Táto technika spočíva v umiestnení izolačných panelov , ktoré budú neskôr zakryté. Táto technika má tú výhodu, že prakticky úplne zateplí dom.

Insuflovaná / injektovaná tepelná izolácia komôr: Pre realizáciu tohto spôsobu je potrebné, aby steny mali vo vnútri vzduchové komôrky, ktoré budú vyplnené najvhodnejším materiálom, polyuretánovou penou alebo celulózovým vláknom. Celulózové vlákna je oveľa lacnejšie, je lepšie rozpätie povrch, sme zabezpečiť väčšiu izolácie, a to je viac ekologická.

Význam okien a dverí
Dvere a okná sú body, cez ktoré uniká do domu viac energie. Preto je dôležité vybrať si tie správne. Plastové okná a dvere s dvojitým zasklením a tepelným oddelením sú dnes najviac odporúčané, pretože aj napriek mierne vyššej cene, úspore energie, ktorú ponúkajú, a ich ľahkej údržbe sú tou najlepšou voľbou na trhu.

Existujú aj ďalšie možnosti, ako zabrániť tepelným stratám z vášho domova bez toho, aby ste museli meniť dvere a okná. Napríklad umiestnením tesniacich líšt na okná a dvere alebo pomocou izolačných prikrývok v roletových boxoch.

Podlahy a stropy: kde môže uniknúť viac tepelnej energie
Podlahy a stropy sú aspekty, ktorým pri tepelnej izolácii venujeme najmenšiu pozornosť, no sú to časti domu, kde môžeme stratiť viac tepelnej energie, preto vás naučíme niektoré techniky na zlepšenie tepelnej izolácie v týchto priestoroch.

Podlahy: V prípade už postavených domov by bolo možné dosiahnuť účinnú tepelnú izoláciu iba technikou fúkanej izolácie, injektovaním izolačného materiálu cez malé otvory, ktoré boli predtým vytvorené v zemi. Ak však ide o nové dielo, možnosti izolácie sú väčšie, a to cez panely zo sklenej vlny alebo minerálnej vlny, cez buničitú vatu alebo drevovlákno.

Stropy: V prípade domu, ktorý už bol postavený, je najbežnejšou technikou naďalej izolácia nafúknutá minerálnou vlnou alebo celulózovými materiálmi. V prípade novostavby domu môžeme zateplenie dosiahnuť cez podhľad alebo s použitím materiálov ako korok či sadrokartón. Medzistrop má tú výhodu, že okrem tepelnej izolácie je aj akustický. Nájdeme tu aj možnosť inštalácie izolačných panelov (známe sendvičové panely) alebo reflexných roliek.

Tipy na nižšiu spotrebu energie
Pri primeranej izolácii nášho domova budeme môcť ušetriť energiu v zime aj v lete, pričom úspora môže presiahnuť až 50 % celkových energetických výdavkov.

Ďalšie malé tipy, s ktorými môžete ušetriť energiu, sú:

Pri výbere spotrebičov zvoľte kategóriu A, pretože sú najefektívnejšie
Vypnite svetlá, kedykoľvek je to možné, využite prirodzené svetlo
Používajte žiarovky s nízkou spotrebou
Na miestach, kde je málo prirodzeného svetla, by najlepšou možnosťou boli žiarivky

Moderné technológie

Hlavné nevýhody solárnej energie, o ktorých musíte vedieť

A aj keď existuje veľa pozitív, je rovnako dôležité uvedomiť si nevýhody solárnej energie. Je to pochopiteľné vzhľadom na to, že by sme mali podporovať využívanie zelenej energie, bezplatnú energiu, ktorú môžete vytvoriť, a odolnosť, ktorú panely ponúkajú vášmu domovu. Nie sú to však všetky dobré správy – solárne panely majú stále svoje nevýhody . […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Praktické bývanie s domácou automatizáciou

robiť z vlastného domu inteligentný dom je niečo výnimočné. Nikde inde nie je možné inteligentné prepojenie zariadení tak optimálne prispôsobiť vašim potrebám. Ale aj s domácou automatizáciou môžete začať v malom a rozširovať sa vlastným tempom . Najmä vybudovanie vlastného nového inteligentného domu vám dáva výhody, ktoré iným spôsobom nezískate .Prispôsobte svoj dom svojim potrebám […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Základy fotovoltiky

čo je fotovoltika? Fotovoltaika znamená premenu slnečnej energie (grécky phos: svetlo) na elektrickú energiu (-voltaic: odvodené od jednotky elektrického napätia, voltu, ktorá bola pomenovaná po fyzikovi Alessandrovi Voltovi). Miera rastu je stabilná, v neposlednom rade vďaka vládnym dotáciám. Ziskovosť fotovoltického systému (FV systému) závisí okrem iného aj od jeho veľkosti. Ako funguje fotovoltika? Solárne články […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: