Správne vetranie zabraňuje plesniam a šetrí náklady na vykurovanie

raskla ventilácia

Vetranie je dôležité nielen v časoch Korony.
Foto: archív obrázkov ARKM

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vetrať. Ak sú okná permanentne sklopené, najmä v zime, nedochádza k skutočnej výmene vzduchu. Vlhký vzduch ako po sprchovaní, varení alebo v spálni zostáva v miestnosti, čo samozrejme vedie k množeniu plesnízvýhodnený. Steny sa tiež ochladzujú, čo tiež zvyšuje spotrebu energie, pretože kúrenie musí nielen ohrievať vzduch v miestnosti. Mnoho ľudí spí s otvoreným oknom alebo aspoň so sklopeným oknom, a to aj v zime, pretože všetci vieme, že vzduch v miestnosti bohatý na kyslík zaisťuje dobrý spánok. Ale nie každý rád spí s otvoreným oknom. Preto je dôležité ráno po vstávaní vypustiť vlhký vzduch, ktorý dýchate. Preto sa po vstávaní odporúča intenzívne nárazové vetranie s otvoreným oknom. Pri náhlom vetraní občas urobte „prievan“. Výmena vzduchu je potom oveľa väčšia. Ak spíte s oknami sklopenými v noci, mali by ste ich mať cez deň zatvorené.

Vlhké miestnosti

Vo vlhkých miestnostiach, ako sú kúpeľne a kuchyne, sa môže za krátky čas nahromadiť veľa vlhkosti. Aby ste sa vyhli plesniam v kúpeľni, mali by ste okamžite po sprchovaní alebo kúpaní intenzívne vetrať otvorením širokého okna. Dvere majte zatvorené, aby sa vlhkosť nerozšírila do zvyšku bytu. Rast plesní podporujú aj sprchové závesy a mokré steny. Vlhkosť z dlaždíc a stien sprchy odstráňte jelenicou alebo okennou stierkou. Vyhýbajte sa textilným sprchovým závesom, kde môžu rásť plesne. Ak vaša kúpeľňa alebo kuchyňa nemôže byť vetraná oknom, nechajte dvere do vykurovaného interiéru otvorené a vyvetrajte cez ďalšie okno. Zatvorte však dvere do menej vykurovaných miestností.

Parapety nechajte voľne vetrať

Malý tip: Parapety nechajte čo najlepšie vetrať, napríklad ak nemáte vetracie balkónové dvere. Takže nemusíte parapet čistiť zakaždým, keď chcete vetrať. Ak je parapet plný, máte tendenciu okno iba otvárať, a nie otvárať ho dokorán.

Neohrievajte okno

Úspora na nesprávnom mieste je tiež dôležitá, pokiaľ ide o spotrebu energie. Nepoužívané miestnosti a spálňa by mali byť tiež vykurované, aby sa zabránilo tvorbe plesní. Teplota v obývacej izbe by nemala klesnúť pod 16 stupňov. Keď steny vychladnú, vytvorí sa pleseň. Pri vetraní otočte radiátory nadol. Po vyvetraní miestnosti sa byt opäť rýchlo zahreje. Nakoniec by ste mali vetrať iba 5-10 minút. Závisí to však od teploty. To znamená: čím vyššia je vonkajšia teplota, tým dlhšie musíte vetrať, aby ste dosiahli optimálnu výmenu vzduchu . Najúčinnejšie je tu priečne vetranie. Vyvarujte sa teda neustále nakláňaniu okien.

Vetranie pre prvé obsadenie po stavbe alebo renovácii

Najmä v novostavbe alebo pri renovácii nehnuteľnosti môže v obytných priestoroch stúpať vlhkosť. Proti vlhkosti budovy by malo pôsobiť časté a intenzívne vetranie. Môže však trvať 1 – 2 roky, kým sa z domu nedostane stavebná vlhkosť. To však, bohužiaľ, znamená aj to, že v tomto období musíte rátať s vyššími nákladmi na vykurovanie. Vlhkomer vás varuje pred prílišnou vlhkosťou.

Pri sušení oblečenia viac vetrajte

V byte by sa nemalo sušiť bielizeň, aby sa zabránilo tvorbe plesní. Ak máte k dispozícii sušiarne, použite ich, aj keď je to nepríjemné. Ak nemáte inú možnosť, usušte bielizeň v miestnosti, ktorú môžete zatvoriť. Tu by ste potom mali sklopiť okno a zapnúť kúrenie. Teplý vzduch prenáša vlhkosť von cez naklonené okno. To nešetrí energiu, ale vyhnete sa tvorbe plesní. Ak si chcete kúpiť sušičku bielizne, je kondenzátorová sušička lepšou voľbou, ak nemôžete odvádzaciu hadicu viesť von. V lete je najlepšie sušiť bielizeň vonku na čerstvom vzduchu, pokiaľ môžete.

Kúrenie

Tipy na úsporu energie pre váš domov

Ako ušetriť energiu v domácnosti? Najlepšie alternatívne zdroje energie pre domácnosťSolárne panelySolárne panely vedú zoznam najobľúbenejších alternatívnych zdrojov energie, ktoré možno použiť v domácnosti. Ak vezmeme do úvahy, že svoj dom môžete napájať niekoľkými panelmi, ak solárnu energiu využijete malý skok v energetickej, energetická energia je dobrý spôsob, ako začať odchádzať od siete spotrebovať lepší […]

čítaj viac...
Kúrenie

Moderné biokrby

Všetci milujú krby, pretože vám dávajú pocit domova a prívetivosti, priateľskú atmosféru a chladné zimné noci strávia vedľa vašej babičky a počúvajú rozprávky. Moderný krb nevyzerá nič podobne ako staromódny tehlový a krb na stenu, o ktorom sme sa zvykli dozvedieť, ale vy si môžete vybrať pekne trendy, ktorý je namontovaný na stene. Tieto úžasne […]

čítaj viac...
Kúrenie

Šetrite energie, a kúrte efektívne

Opäť sa výrazne ochladilo a vy premýšľate, ako sa doma zohriať aj v čase vykurovacej sezóny a to tak, aby účet za energie nebol vysoký? Aj pokiaľ máte nové okná a zateplený dom, tak sa pred chladom neochránite. Najmä v čase mimo vykurovacej sezóny oceníte zdroj tepla, s ktorým môžete ostať v teple. Aby ste mali v byte teplo počas celého roka, a najmä počas […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: