Spoznávajte víno

Máte chuť na dobré víno? Máte chuť objavovať nové chute? Prinášame vám niekoľko nápadov, ako správne a jednoducho objavovať nové chute vína, a spoznávať chutnú cestu k pochopeniu vína.

Degustácia vína

Naučiť sa ochutnať víno nie je nič iné ako oceňovať umenie. Ochutnať víno je potešenie, ktoré vás bude baviť. Čím viac vyladíte svoje zmysly, tým lepšie dokážete pochopiť a vychutnať si detaily, ktoré sú ukryté v dobrých vínach.

Ako správne ochutnať víno

Schopnosť rozvinúť jemné vlákna, ktoré sa tknú v zložitých aromatických vínach, je nevyhnutné pre jeho ochutnávku. Pokúste sa zadržať nádych nosom, kým prehltnete víno. Zistíte, že väčšina chuti je stlmená. Váš nos je kľúčom. Akonáhle sa naučíte, ako správne ovoňať víno, začne sa u vás rozvíjať schopnosť izolovať chuťové látky.

Aj keď neexistuje žiadny správny alebo zlý spôsob, ako sa naučiť ochutnávať víno, platia niektoré “pravidlá”.

Nájdite si vlastný prístup a dôsledne ho dodržiavajte. Nie je potrebné analyzovať každý pohár, alebo fľašu vína. Ak sa však chcete dozvedieť o víne čo najviac, je potrebné určité množstvo obetavosti. Kedykoľvek máte v ruke pohár vína, zvyknite si chvíľu prestať z rozhovorom, vyhnite sa všetkým rozptýleniam a zamerajte svoju pozornosť na vzhľad, vôňu a chuť vína.

Dobré víno pre začiatočníkov

Pravdepodobne ste počuli od priateľov aj odborníkov veľakrát, že akékoľvek víno, ktoré sa vám páči, je dobré víno. To je pravda, ak sa jednoducho tešíte na víno.

Rýchly rozsudok  o víne nie je totožný s jeho skutočným pochopením a hodnotením. Ak ochutnáte správne, budete schopný identifikovať hlavné zložky vône v každom víne, ktoré skúsite. Budete poznať základné charakteristiky pre všetky najdôležitejšie odrody hrozna a okrem toho aj chute zmiešaných vín z najlepších vinárskych regiónov sveta. Budete tiež môcť rýchlo charakterizovať chyby v zlých vínach.