Split alebo multi split klimatizácia

Znovu a znovu dostávame otázku, či zvoliť jednu split klimatizáciu alebo multi split klimatizáciu. Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď, pretože je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov.

Čo odlišuje jednotlivé split klimatizačné jednotky od multi split klimatizačných jednotiek?

Samostatná splitová klimatizácia sa skladá z vnútornej aj vonkajšej jednotky. K tejto vonkajšej jednotke nie je možné pripojiť ďalšie vnútorné jednotky.

S viacúrovňovým klimatizačným systémom možno podľa modelu pripojiť a prevádzkovať až 6 vnútorných jednotiek.

Multi split klimatizácia

 

Mutli split klimatizácie sú zvlášť vhodné pre používateľov, ktorí majú k dispozícii iba obmedzený priestor, a preto nemôžu nastaviť viac samostatných vonkajších jednotiek.

Multi split klimatizácie  sú vhodné aj pre zákazníkov, ktorí chcú v blízkej budúcnosti vylepšiť ďalšie miestnosti vo forme klimatizácie: napr. Obývacie izby a spálne sú teraz klimatizované a vy si chcete ponechať otvorenú možnosť upgradovať detskú alebo hosťovskú izbu s inou vnútornou jednotkou Multi Split, ak je to potrebné, po určitom čase.

 

Ale buďte opatrní !: Ak je to naplánované, nemali by ste čakať príliš dlho, pretože existuje veľká šanca, že po niekoľkých rokoch už nebudete môcť nájsť vnútornú jednotku, ktorá je kompatibilná s vašou existujúcou viacdielnou vonkajšou jednotkou, pretože príslušný model je nastavený príslušným výrobcom a bol nahradený nástupníckym modelom. Nástupnícky model (vnútorná jednotka) sa nemusí nutne zhodovať s vašou existujúcou vonkajšou jednotkou. Z bezpečnostných dôvodov by ste mali rozmýšľať o uložení ďalšej vnútornej jednotky vopred, aby ste ju mohli neskôr použiť. Ak sa však jedna alebo viac vnútorných jednotiek uloží vopred, uistite sa, že ich skutočne použijete, inak by to bola strata peňazí.

VŽDY venujte pozornosť technickým údajom vopred, pretože veľa viacdielnych vonkajších jednotiek vyžaduje, aby k vonkajšej jednotke boli pripojené aspoň dve vnútorné jednotky. Závisí to samozrejme od výrobcu a modelu. Výrobcovia väčšinou označujú tieto informácie takto:

 

Počet vnútorných jednotiek: 2-4 alebo

Počet vnútorných jednotiek: 1-5 alebo

Počet vnútorných jednotiek: 3-6 atď.

 

2-4 = najmenej 2, maximálne 4 vnútorné jednotky

1-5 = najmenej 1, maximálne 5 vnútorných jednotiek

3-6 = najmenej 3, maximálne 6 vnútorných jednotiek

 

Jednu vec, na ktorú by sa nemalo zabúdať, je väčšinou zvýšené množstvo chladiacich potrubí potrebných na inštaláciu viac splitového klimatizačného systému. Pretože v systéme Multi Split je iba jedna vonkajšia jednotka, všetky vedenia chladiva vnútorných jednotiek musia byť nasmerované na miesto inštalácie vonkajšej jednotky. Ak je vonkajšia jednotka napr. stojí na terase, jedna klimatizovaná izba je na prízemí, druhá na prvom poschodí a druhá na druhom poschodí, viete si predstaviť, že si to už vyžaduje „niekoľko metrov“ potrubí na chladivo (najmä ak sú miestnosti stále) na rôznych stranách).

Na pripojenie vnútornej jednotky k vonkajšej jednotke sú potrebné dve vedenia chladiva (vedenie kvapaliny a sacie plynové potrubie). Jeden koniec vedenia je pripojený k vnútornej jednotke a druhý k vonkajšej jednotke. Celkom teda existujú celkom 4 spojenia, ktoré sú obvykle spojené pomocou skrutkového spojenia (rozšírené skrutkové spojenie). S dvoma vnútornými jednotkami existuje 8 pripojení, s tromi pripojeniami vnútorných jednotiek 12, so štyrmi pripojeniami 16 vnútorných jednotiek atď. Každé spojenie (svetlice) predstavuje riziko úniku s rizikom straty chladiva. Pretože väčšina vonkajších jednotiek Multi Split je v spoločnom okruhu, stačí jediný únik, aby ste stratili všetko chladivo. Ak sú v prevádzke 3 vnútorné jednotky, „vyhľadávanie sa môže začať“. Ak spojenia (svetlice) nie sú príčinou úniku, existuje veľa ďalších miest vo vnútornej alebo vonkajšej jednotke, ktoré je potrebné prehľadať. Vždy zvážte príslušnú hodinovú sadzbu technikov klimatizácie. Ak sa zistí a odstráni netesnosť, musí sa pridať nové chladivo. V prípade viac splitového klimatizačného systému je vždy potrebné väčšie množstvo chladiva ako v prípade samostatných splitových klimatizačných systémov, takže v prípade viac splitového klimatizačného systému možno očakávať vyššie náklady.

 

Ďalšou nevýhodou multi-split systémov je, že všetky miestnosti, ktoré majú byť klimatizované, závisia od vonkajšej jednotky. Ak sa vyskytne technický problém s vonkajšou jednotkou – vnútorné jednotky vo všetkých miestnostiach zlyhajú a nemôžu sa prevádzkovať, kým sa nevyriešia technické problémy. Ak budete mať šťastie, bude to tak trochu chybný snímač teploty, chybná doska plošných spojov. Ak máte smolu, môže byť poškodenie väčšie, napr. Kompresor.

 

V prípade veľkých poškodení je vždy otázne (tak zlé, ako to môže znieť), či je oprava vôbec ekonomicky životaschopná (náhradný diel + hodinová sadzba klimatizačného technika + riziko, že sa vyskytnú ďalšie chyby).

 

Ak to nie je ekonomicky životaschopné, ďalším krokom je výmena viacúčelovej klimatizačnej jednotky, čo bude problém – pretože, rovnako ako pri ďalších vnútorných jednotkách, pravdepodobne nenájdete ten istý model, pretože boli uvoľnené nástupnícke modely. Nástupnícke modely nie sú vo všeobecnosti kompatibilné s vašimi existujúcimi vnútornými jednotkami. Stručne povedané: nič sa už nehodí. Vaše existujúce vnútorné jednotky nie je možné prevádzkovať s novou vonkajšou jednotkou a naopak. Vo väčšine prípadov sa bohužiaľ všetko musí odstrániť.

 

Náklady na nahradenie systému s viacerými splitmi v porovnaní s jedným systémom s rozdelením budú oveľa vyššie. Dovtedy sa hodinové sadzby pre remeselníkov pravdepodobne zvýšia.

 

Výhody kombinovanej klimatizácie:

 

optika

S jednou vonkajšou jednotkou je možné prevádzkovať viac vnútorných jednotiek

Menší priestor je potrebný, pretože je potrebná iba jedna vonkajšia jednotka, ktorá môže byť estetickejšia

Nevýhody viacúčelovej klimatizácie:

 

Väčšinou vyššie obstarávacie náklady v porovnaní s jednoduchými split systémami

možno vyššie náklady na montáž, pretože je potrebné položiť dlhšie vedenia chladiva

Všetky pripojené vnútorné jednotky závisia od funkčnosti vonkajšej jednotky, čo v najhoršom prípade vedie k úplnému zlyhaniu všetkých miestností

Väčšie riziko úplného zlyhania všetkých miestností kvôli nedostatku chladiva alebo úplnej strate v dôsledku úniku, pretože ide o spoločný obvod s niekoľkými pripojeniami (príruby). Hľadanie netesnosti trvá dlhšie a je drahšie kvôli vyššiemu pracovnému zaťaženiu a hodinovým sadzbám technikov klimatizácie

V prípade závažnej poruchy už nemusí byť ekonomická oprava. Poškodené vonkajšie alebo vnútorné jednotky už nie je možné kúpiť po niekoľkých rokoch, pretože model bol nahradený nástupcom. Existujúce vnútorné jednotky nemusia byť kompatibilné s nástupníckou vonkajšou jednotkou (naopak, samozrejme!), A preto už nemôžu byť prevádzkované. Preto musí byť celá inštalácia úplne vymenená

V porovnaní s jednoduchými split klimatizačnými systémami sú väčšinou neefektívne (horšia hodnota SCOP a SEER v energetickom štítku)

Výhody jednostupňovej klimatizácie:

 

Nižšie obstarávacie náklady

Spravidla je potrebných niekoľko metrov chladiacich potrubí

V prípade technického problému je porucha obmedzená na príslušnú miestnosť (autonómny systém)

Väčšinou efektívnejšia (lepšia hodnota SCOP & SEER v energetickom štítku)

V prípade úplného poškodenia je lacnejšie nahradiť ho v porovnaní s viacnásobným delením

Úniky sa zvyčajne nachádzajú rýchlejšie

Domáce elektro

Bezpečnostné kamery 1080p vs. 720p

Rozlíšenie je hlavným faktorom pri rozhodovaní o kúpe bezpečnostných kamier s rozlíšením 1080p alebo 720p . Aj keď sú oba vhodné na vnútorné alebo vonkajšie použitie, líšia sa úrovňou detailov a jasnosti pre každý model – a následne tým, ako dobre by sa z ich záberov dali votrelci alebo vandali efektívne identifikovať. Modely s rozlíšením […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Tipy na výber ideálnej chladničky

Dnes ľudia trávia väčšinu času vo svojich domovoch, a preto je dobrá chladnička nevyhnutným spojencom pri skladovaní všetkých druhov potravín. Je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali produkt, ktorý je 100% funkčný a zároveň efektívne skladuje vaše ovocie, zeleninu a ďalšie. Odporúča sa tiež ponechať dostatok miesta na otvorenie dvierok a nainštalovať ho na miesto mimo […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Cloudové úložisko pre veľké súbory na internete: čo to je a ako to funguje

Cloudové úložisko vám umožňuje ukladať a vymieňať si súbory rôznych formátov odkiaľkoľvek na svete a zo zariadenia s prístupom na internet. Používateľ si stiahne potrebné súbory, získa odkaz a dá ho osobe, ktorá ho má dostať. Adresát otvorí odkaz, stiahne súbory alebo uloží dáta na disk vo svojom cloudovom úložisku. V závislosti od konkrétnej služby […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: