Šetrite energie, a kúrte efektívne

Opäť sa výrazne ochladilo a vy premýšľate, ako sa doma zohriať aj v čase vykurovacej sezóny a to tak, aby účet za energie nebol vysoký? Aj pokiaľ máte nové okná a zateplený dom, tak sa pred chladom neochránite. Najmä v čase mimo vykurovacej sezóny oceníte zdroj tepla, s ktorým môžete ostať v teple.

Aby ste mali v byte teplo počas celého roka, a najmä počas chladných dní, treba dodržiavať niektoré osvedčené pravidlá.

Nevetrajte dlho

Pre klímu v domácnosti je vetranie potrebné. Ale ak je vonku chladno, vetrajte len krátko, a okná otvorte dokorán. Môžete urobiť aj prievan – rýchlejšie sa vymení vzduch, ale o teplo neprídete. Ak by ste mali počas zimy dlho otvorenú ventilačku, tá by ochladzovala stenu a vnútorné vybavenie, takto by ste miestnosť vychladili.

Teplo z radiátorov je sálavé, preto by pri radiátoroch nemali byť umiestnené prekážky v podobe záclon, závesov a kusov nábytku.

V dobe drahých energií je dôležité mať regulovanú teplotu termostatom. Termostatom si môžete nastaviť nižšiu teplotu počas noci a vyššiu v čase, kedy sa doma najviac zdržiavate.

Nevypínajte kúrenie. Príliš vychladený byt je následne potrebné intenzívne vykurovať. Aj po dlhšom kúrení môžete mať pocitovú zimu.

Nekúrte tam, kde to nie je potrebné. Ak chcete ušetriť, kúrenie nemusí byť pustené napríklad v kúpeľni a termostat môžete nastaviť na nižšiu teplotu v spálni.

Moderným spôsobom, ako kúriť lacno a efektívne je biokrb. Biokrby sú bezkomínové krby spaľujúce bioalkohol. Sú estetickým bytovým doplnkom. Majú rovnaký výkon ako radiátor a vy tak môžete spoľahlivo vykúriť miestnosť práve vtedy, keď to potrebujete.

 

Kúrenie

Správne vetranie zabraňuje plesniam a šetrí náklady na vykurovanie

raskla ventilácia Foto: archív obrázkov ARKM Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vetrať. Ak sú okná permanentne sklopené, najmä v zime, nedochádza k skutočnej výmene vzduchu. Vlhký vzduch ako po sprchovaní, varení alebo v spálni zostáva v miestnosti, čo samozrejme vedie k množeniu plesnízvýhodnený. Steny sa tiež ochladzujú, čo tiež zvyšuje spotrebu energie, pretože kúrenie musí nielen ohrievať vzduch […]

Read More
Kúrenie

Moderné biokrby

Všetci milujú krby, pretože vám dávajú pocit domova a prívetivosti, priateľskú atmosféru a chladné zimné noci strávia vedľa vašej babičky a počúvajú rozprávky. Moderný krb nevyzerá nič podobne ako staromódny tehlový a krb na stenu, o ktorom sme sa zvykli dozvedieť, ale vy si môžete vybrať pekne trendy, ktorý je namontovaný na stene. Tieto úžasne […]

Read More
Kúrenie

Ako správne používať termostatické hlavice

Po skončení vykurovacej sezóny sa odporúča nastaviť termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň (úplné otvorenie ventilu). Znižuje sa takto opotrebenie ventilu a tým sa predlžuje jeho životnosť. V priebehu opráv a revízií zariadení pre dodávku tepla pri letných odstávkach sa prípadné nečistoty neusádzajú v potrubí a ich plynulé odplavenie znižuje riziko nefunkčnosti termostatického ventilu pri zahájení […]

Read More
%d blogerom sa páči toto: