Šetrite energie, a kúrte efektívne

Opäť sa výrazne ochladilo a vy premýšľate, ako sa doma zohriať aj v čase vykurovacej sezóny a to tak, aby účet za energie nebol vysoký? Aj pokiaľ máte nové okná a zateplený dom, tak sa pred chladom neochránite. Najmä v čase mimo vykurovacej sezóny oceníte zdroj tepla, s ktorým môžete ostať v teple.

Aby ste mali v byte teplo počas celého roka, a najmä počas chladných dní, treba dodržiavať niektoré osvedčené pravidlá.

Nevetrajte dlho

Pre klímu v domácnosti je vetranie potrebné. Ale ak je vonku chladno, vetrajte len krátko, a okná otvorte dokorán. Môžete urobiť aj prievan – rýchlejšie sa vymení vzduch, ale o teplo neprídete. Ak by ste mali počas zimy dlho otvorenú ventilačku, tá by ochladzovala stenu a vnútorné vybavenie, takto by ste miestnosť vychladili.

Teplo z radiátorov je sálavé, preto by pri radiátoroch nemali byť umiestnené prekážky v podobe záclon, závesov a kusov nábytku.

V dobe drahých energií je dôležité mať regulovanú teplotu termostatom. Termostatom si môžete nastaviť nižšiu teplotu počas noci a vyššiu v čase, kedy sa doma najviac zdržiavate.

Nevypínajte kúrenie. Príliš vychladený byt je následne potrebné intenzívne vykurovať. Aj po dlhšom kúrení môžete mať pocitovú zimu.

Nekúrte tam, kde to nie je potrebné. Ak chcete ušetriť, kúrenie nemusí byť pustené napríklad v kúpeľni a termostat môžete nastaviť na nižšiu teplotu v spálni.

Moderným spôsobom, ako kúriť lacno a efektívne je biokrb. Biokrby sú bezkomínové krby spaľujúce bioalkohol. Sú estetickým bytovým doplnkom. Majú rovnaký výkon ako radiátor a vy tak môžete spoľahlivo vykúriť miestnosť práve vtedy, keď to potrebujete.