Šetrite energie, a kúrte efektívne

Opäť sa výrazne ochladilo a vy premýšľate, ako sa doma zohriať aj v čase vykurovacej sezóny a to tak, aby účet za energie nebol vysoký? Aj pokiaľ máte nové okná a zateplený dom, tak sa pred chladom neochránite. Najmä v čase mimo vykurovacej sezóny oceníte zdroj tepla, s ktorým môžete ostať v teple.

Aby ste mali v byte teplo počas celého roka, a najmä počas chladných dní, treba dodržiavať niektoré osvedčené pravidlá.

Nevetrajte dlho

Pre klímu v domácnosti je vetranie potrebné. Ale ak je vonku chladno, vetrajte len krátko, a okná otvorte dokorán. Môžete urobiť aj prievan – rýchlejšie sa vymení vzduch, ale o teplo neprídete. Ak by ste mali počas zimy dlho otvorenú ventilačku, tá by ochladzovala stenu a vnútorné vybavenie, takto by ste miestnosť vychladili.

Teplo z radiátorov je sálavé, preto by pri radiátoroch nemali byť umiestnené prekážky v podobe záclon, závesov a kusov nábytku.

V dobe drahých energií je dôležité mať regulovanú teplotu termostatom. Termostatom si môžete nastaviť nižšiu teplotu počas noci a vyššiu v čase, kedy sa doma najviac zdržiavate.

Nevypínajte kúrenie. Príliš vychladený byt je následne potrebné intenzívne vykurovať. Aj po dlhšom kúrení môžete mať pocitovú zimu.

Nekúrte tam, kde to nie je potrebné. Ak chcete ušetriť, kúrenie nemusí byť pustené napríklad v kúpeľni a termostat môžete nastaviť na nižšiu teplotu v spálni.

Moderným spôsobom, ako kúriť lacno a efektívne je biokrb. Biokrby sú bezkomínové krby spaľujúce bioalkohol. Sú estetickým bytovým doplnkom. Majú rovnaký výkon ako radiátor a vy tak môžete spoľahlivo vykúriť miestnosť práve vtedy, keď to potrebujete.

 

Kúrenie

Aké sú vlastnosti rôznych technológií elektrického vykurovania?

Rozhodli ste sa investovať do elektrického vykurovania , no neviete, aké zariadenie si vybrať? Konvekcia, akumulácia, žiarenie, zotrvačnosť: objavte špecifiká každej technológie. Rôzne druhy vykurovania na prvý pohľadKonvekciaTento spôsob prenosu tepla využíva elektrické konvektory . Vzduch sa ohrieva vďaka elektrickému odporu a následne sa rozvádza v miestnosti. Táto konvektora je však najmenej sofistikovaná a konvektory […]

čítaj viac...
Kúrenie

Solárne teplo: Teplo zo slnka na teplú vodu a vykurovanie

Solárna tepelná energia sa vzťahuje na výrobu tepla zo slnečného žiarenia pomocou kolektorov umiestnených na streche. Solárne systémy sú vhodné na ohrev vody a na podporu vykurovacieho systému. Vhodné systémy znižujú energetickú náročnosť budovy až o 30 percent a tým znižujú náklady na vykurovanie. Ohrev TÚV a ohrev priestorov solárnou tepelnou energiou V porovnaní s fosílnymi palivami ponúka […]

čítaj viac...
Kúrenie

Izolačná fólia na oknách a radiátoroch znižuje tepelné straty

Ušetrite náklady na vykurovanie pomocou okennej fólie a fólie na radiátorOdmerajte, odrežte, nalepte, takto jednoducho ušetríte náklady na vykurovanie vďaka špeciálnym izolačným fóliám. Znižujú tepelné straty cez vonkajšiu stenu. Opatrenie, ktoré sa oplatí, pretože v mnohých starých budovách sa značná časť tepla stráca nedostatočne izolovanými stenami. Na okno aj na radiátor je izolačná fólia. Fólia […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: