Ako prepiecť steak

Prepečenia steakov závisí na dobe strávenej na grile či Pancé a na intenzite teploty. Od stupňa prepečenia sa potom odvíja chuť steaku. Ak necháte steak piecť krátku dobu, bude šťavnatejšie, jemnejšia a mäso bude krvavejšie. Teraz vás naučíme, ako sa stupeň prepečenia steakov presne označuje.

Stupne prepečenia steakov

Raw – čiže surový. Hovädzie steaky sa v tejto podobe nepodávajú, sú vhodné len na pokrmy ako tatarák alebo napríklad carpaccio.
  
Blue rare – veľmi jemne prepečený hovädzí steak, niekedy tiež označovaný ako very rare. Pečie sa pri veľa prudké teplote, po veľmi krátku dobu. Vnútri zostáva hovädzí steak pekne krvavý, pričom opečené okraje sú Zruby 1-3 mm hrubé.
Rare – jemne prepečený steak, vo vnútri by mal byť približne 51 ° C teplý. Okraj steaku je viac prepečený, silnejší, a celkovo sa začína sfarbovať do hneda. Vnútri je stále dočervena sfarbený.
Medium rare – inými slovami stredne prepečený steak, vo vnútri by mal byť asi 54-56 ° C teplý. Vnútro steaku je sfarbený do ružova a postupne sa smerom k okraju mení do hnedej farby. V kvalitných Steakhouse a reštauráciách bude zákazníkovi pripravený steak týmto spôsobom, ak nepovie inak.
Medium – stred steaku by mal byť asi 61 ° C teplý, farba rezu je už takmer celá hnedá (až do šeda), avšak stred steaku by mal stále zostať ružovkastý.
  
Medium well – teplota vo vnútri steaku by mala byť zhruba 64-65 ° C, mäso už je takmer celé hnedé, avšak vnútri stále by mali byť náznaky ružového stredu. Takto upravený steak prakticky stráca už svoju šťavnatosť.
  
Well done – teplota centra steaku je už vyššia ako 70 ° C, prakticky je prepečený úplne do hnedej farby. Absolútne sa z neho vytratila svoje jemnosť a šťavnatosť a budete si pripadať, že zvykáme gumu. Vo Steakhouse a luxusných reštauráciách vám pokojne nemusí chcieť taký steak pripraviť, pretože pre niektorých kuchára to je plytvanie dobrým mäsom.

Kuchyňa

Ostrovčekové kuchynské digestory

Digestor je nepostrádateľný kuchynský spotrebič, ktorý slúži na odstránenie horúcej pary a škodlivých častíc tuku a karcinogénov. Digestor tiež účinne eliminuje nepríjemné pachy, ktoré sa pri varení šíria po celom dome. Digestor je tiež estetickým doplnkom interiéru kuchyne a chráni povrchy pred znečistením. Priestor v kuchyni je dôležitý pre každú gazdinku, preto sú ostrovčekové odsávače […]

čítaj viac...
Kuchyňa

5 TAJNÝCH TRIKOV, VĎAKA KTORÝM BUDE VAŠA KUCHYŇA VYZERAŤ DRAHŠIE

Aby miestnosť, ktorej sa hovorí „srdce domu“, vyzerala štýlovo a draho, nie je vôbec potrebné míňať státisíce na rekonštrukciu kuchyne. Malé detaily a akcenty stačia na to, aby sa kuchyňa zmenila na útulný priestor, kde budú všetci členovia rodiny pohodlní. Kovanie Pri výbere zostavy do kuchyne málokto venuje pozornosť kľučkám dverí a inému kovaniu, ale […]

čítaj viac...
Kuchyňa

3 jednoduché a najlepšie spôsoby čistenia bielych kuchynských skriniek

Biele skrinky nie sú náročné na čistenie.  Tu sú 3 jednoduché spôsoby, ako vyčistiť biele kuchynské skrinky (2 prírodné) a 3, ktorým sa vyhnúť. Ako čistiť biele skrinky v kuchyni Kuchynské skrinky sa môžu dosť rýchlo zašpiniť. Pri krájaní jedla, pečení a varení sa vždy dotýkam toho môjho. A moje prsty nie sú vždy dokonale […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: