Ako prepiecť steak

Prepečenia steakov závisí na dobe strávenej na grile či Pancé a na intenzite teploty. Od stupňa prepečenia sa potom odvíja chuť steaku. Ak necháte steak piecť krátku dobu, bude šťavnatejšie, jemnejšia a mäso bude krvavejšie. Teraz vás naučíme, ako sa stupeň prepečenia steakov presne označuje.

Stupne prepečenia steakov

Raw – čiže surový. Hovädzie steaky sa v tejto podobe nepodávajú, sú vhodné len na pokrmy ako tatarák alebo napríklad carpaccio.
  
Blue rare – veľmi jemne prepečený hovädzí steak, niekedy tiež označovaný ako very rare. Pečie sa pri veľa prudké teplote, po veľmi krátku dobu. Vnútri zostáva hovädzí steak pekne krvavý, pričom opečené okraje sú Zruby 1-3 mm hrubé.
Rare – jemne prepečený steak, vo vnútri by mal byť približne 51 ° C teplý. Okraj steaku je viac prepečený, silnejší, a celkovo sa začína sfarbovať do hneda. Vnútri je stále dočervena sfarbený.
Medium rare – inými slovami stredne prepečený steak, vo vnútri by mal byť asi 54-56 ° C teplý. Vnútro steaku je sfarbený do ružova a postupne sa smerom k okraju mení do hnedej farby. V kvalitných Steakhouse a reštauráciách bude zákazníkovi pripravený steak týmto spôsobom, ak nepovie inak.
Medium – stred steaku by mal byť asi 61 ° C teplý, farba rezu je už takmer celá hnedá (až do šeda), avšak stred steaku by mal stále zostať ružovkastý.
  
Medium well – teplota vo vnútri steaku by mala byť zhruba 64-65 ° C, mäso už je takmer celé hnedé, avšak vnútri stále by mali byť náznaky ružového stredu. Takto upravený steak prakticky stráca už svoju šťavnatosť.
  
Well done – teplota centra steaku je už vyššia ako 70 ° C, prakticky je prepečený úplne do hnedej farby. Absolútne sa z neho vytratila svoje jemnosť a šťavnatosť a budete si pripadať, že zvykáme gumu. Vo Steakhouse a luxusných reštauráciách vám pokojne nemusí chcieť taký steak pripraviť, pretože pre niektorých kuchára to je plytvanie dobrým mäsom.

Kuchyňa

Ako si vybrať kuchynský nôž

Kuchyňa je svet bez dna. Alebo nekonečné. Je ako more – je v ňom toľko rôznych „obyvateľov“. Patrí sem nábytok, spotrebiče a riad a samozrejme sú to nože. Bez noža, čo sa dá povedať, je každá, aj tá najkrajšia a najmodernejšia kuchyňa podradná. Môžete si kúpiť sto kuchynských robotov, ale aj tak niečo nezvládnu. A toto „niečo“ nestačí. Náš príbeh bude teda […]

Read More
Kuchyňa

Princípy moderného kuchynského dizajnu

Keďže ide o jednu z najfrekventovanejších oblastí v rodinnom dome, prioritou by mal byť premyslený a premyslený moderný dizajn kuchyne s vysoko účelovou funkciou. V tomto článku si prejdeme kľúčové prvky dizajnu kuchyne snov, ktorá bude vyzerať nielen esteticky, ale aj pozdvihne funkčnosť priestoru pre všetkých členov rodiny. Veľa úložného priestoruDostatok úložného priestoru pri zachovaní […]

Read More
Kuchyňa

Štýlové prvky, ktoré dotvoria vašu kuchyňu

Zariaďujete kuchyňu a premýšľate, ako ju dotvoriť, aby bola štýlová? Základom je kuchynská linka. Dôležité sú ale tiež detaily. Skúste dlaždice vyskladané do mozaiky, kúpte si moderné barové stoličky alebo zapojte farby. Kuchyňa je miestom, ktoré sa spolu s obývačkou často stáva centrom diania celej rodiny. Nielenže tu pripravujete jedlo (a kto by nemal rád jedlo), ale […]

Read More
%d blogerom sa páči toto: