Sedenie na taliansky spôsob už aj u vás doma…

Ak si odmyslíme to, že najčastejšou každodennou ľudskou činnosťou, na ktorú sa asi najviac sústreďuje naša pozornosť počas dňa je jedenie a pitie, respektíve „dopĺňanie paliva“, je pre nás veľmi dôležitý aj spánok. Každý človek by mal denne v priemere spať 6-8 hodín, to je ideálny stav. Nebudeme si ale klamať, takto to ale často nejde. Rodičia z povolania sú na nohách skoro nonstop a čas na spánok si nevynahradia ani vtedy, keď ich chrobáčikovia sladko snívajú. Pracujúci rodičia sú cez deň v práci, poobede aj celý večer venujú čo najviac času svojím deťom, ktoré ich dovtedy ani nevideli, no a posteľ vidia až niekedy neskoro v noci, pretože ešte je potrebné navariť, vyžehliť, popratať po deťoch,…samozrejme, všetko sa musí stihnúť do „zajtra“. A to sa rozprávame len o rodičoch, čo takí študenti, ktorí by najradšej celý rok prežúrovali a pred krúžkovaním známok alebo v skúškovom období im spánok tiež nič nehovorí, pretože za týždeň sa zrazu treba naučiť polročné, a niekedy aj celoročné učivo. Je takýto spôsob života zdravý? Určite nie. Naskytne sa nám však otázka, čo pri týchto činnostiach robíme a ani o tom nevieme? Väčšinou stojíme alebo sedíme. Ak niekto varí, upratuje, behá z izby do izby, využíva svoje nohy naplno a po čase si potrebuje na chvíľku sadnúť. Ak niekto číta knihu/skriptá, učí sa, šije, štrikuje, skladá vyprané alebo vyžehlené prádlo, tak v podstate tiež sedí. Sedenie – to je tá činnosť, ktorá má asi najväčšie zastúpenie v našom živote, a predsa ho dokáže vo veľkej miere ovplyvniť.

Pýtate sa, ako obyčajné sedenie dokáže tak zásadne ovplyvniť naše životy? Je to spôsob nášho sedenia a miesto, kde a na čom sedíme. Nie nadarmo sa už malým deťom prizvukuje, aby sedeli vzpriamene, nepokrútili sa do klbka alebo akokoľvek inak neprirodzene… Neprirodzene najmä pre ich chrbticu, ktorá sa až do dospelosti  formuje najmä podľa toho ako spia, ležia, sedia či stoja. No ale čo s nami, ktorých chrbtica sa už nevyvíja? My sme už vyformovaní alebo niekedy aj zdeformovaní, a našimi každodennými činnosťami sa len viac a viac formujeme alebo deformujeme.  Najdôležitejšie je však, aby pre nás sedenie bolo za každých okolností prirodzené a pohodlné, a to nielen z krátkodobého hľadiska, na základe nášho momentálneho pocitu, že „takto sa nám sedí najlepšie“ a presedíme tak aj 5 hodín pred televízorom v polohe, po ktorej sa človek nedokáže ani postaviť z kresla.  Toto určite nie je cesta k dlhému a zdravému životu.

Spôsob sme si už opísali, no veľmi dôležité je aj miesto, kde a hlavne na čom sedíme. Je jednoduché sadnúť si hoci aj na kameň, ak telo cíti potrebu sedieť, myseľ nezadrží nič predtým, aby nehľadala najbližšiu dostupnú možnosť oddýchnuť si. To je sedenie z nutnosti, krajné východisko, a hlavne v prípade, že nie ste vo svojom prirodzenom prostredí, na pracovisku, v kancelárií alebo doma. No ani doma to nie je ružové- stoličky, kreslá, gauče rôzneho druhu a materiálu, a nakoniec aj naše vlastné postele, nech sú akokoľvek pohodlné a príjemné pre naše telo, nedokážu byť počas sedenia ideálnym miestom, aby nám dopriali pohodlie, aké si naše unavené telá naozaj zaslúžia.

Touto myšlienkou sa zaoberali už v minulosti a nakoniec sa to aj podarilo. V Taliansku, v roku 1969 prvýkrát navrhla firma Zanotta celosvetový unikát-  sedací vak. Ten sa neočakávane stal globálnym hitom, módnym trendom a vyhľadávaným nábytkom. Áno, sedací vak rovnako ako posteľ, kreslo alebo gauč zaraďujeme do kategórie „nábytok“ . Je to pozoruhodné, ako sa ľudia dôvtipne vynašli a dali definitívne zbohom nekonečným hodinám, presedeným na tvrdej stoličke alebo nepohodlnom gauči. Je tu sedací vak, na ktorom môžete sedieť hodiny a hodiny, a časom aj zabudnete, že popri iných činnostiach jednoducho iba sedíte a relaxujete.

Vhodný sedací vak by mal byť plnený polystyrénovými guľôčkami, ktorých úlohou je prispôsobiť tvar vášho vaku krivkám každého tela, ktoré sa do tohto vaku pohodlne usadí. Najmä vďaka kvalitnej výplni bude pre vás sedenie v sedacom vaku ako ležanie v tráve pod holým nebom. Vo väčšine prípadov sú rozmery vakov natoľko veľké, že je v nich naozaj možné aj ležať.  Na trhu sa však objavujú aj lacné sedacie vaky, ktorých náplň je z recyklovaného polystyrénu. Dá sa to veľmi ľahko rozpoznať aj cez obal, a to tak, že chytíte granulát vo vaku a snažíte sa ho akoby vaľkať medzi prstami. Prídete na to, že vak nie je naplnený okrúhlymi a hladkými guľôčkami, ale nekvalitnou recyklovanou náplňou, ktorá sa vyrába rozdrvením stavebného polystyrénu a často obsahuje zvyšky lepidiel, ktoré sú zdraviu veľmi škodlivé.

dar2

Obr.  Náplň prvých sedacích vakov z r. 1969: sušená fazuľa.

dar3

Obr.  Náplň sedacích vakov v súčasnosti: polystyrenový granulát.

 

Prvé sedacie vaky boli vyrábané z pravej kože, ale v dnešnej dobe, takmer o polstoročia neskôr ako bol navrhnutý prvý vak, už tento materiál nie je vhodný z viacerých hľadísk:

  • pravá koža je veľmi drahá, čiže by už tieto vaky neboli až také cenovo dostupné;
  • pravá koža ako materiál nábytku do interiéru nie je praktický; kožu je potrebné pravidelne udržiavať a starať sa o ňu, čo v prípade opačnej možnosti spôsobí iba znehodnotenie tohto nábytku;
  • pravá koža má aj svoju prirodzenú vôňu, ktorá nie každému vonia, tým pádom by opäť táto jej vlastnosť iba sťažovala bývanie s vašim vysnívaným vakom v spoločnej domácnosti…

Možností, prečo sa pravá koža ako materiál bežného sedacieho vaku na túto dobu nehodí, je určite viac, no ľudia boli a aj sú vynaliezaví v každej dobe. A tak ideálne a najčastejšie materiály, z ktorých sa sedacie vaky vyrábajú, sú tieto:

  • plyš
  • semiš
  • nylon
  • vinyl
  • plátno(látka)
  • ekokoža

Určite sa niekde vo svete nájdu výnimky sedacích vakov, ktoré sú ušité aj z iných materiálov, tieto sú však najčastejšie a aj najobľúbenejšie.

Keď už teda máme vybraný materiál, dokážeme svoj vak nakombinovať , ako len chceme. Sedacie vaky značky ECOPUF vám ponúkajú širokú škálu rôznych druhov vakov od najmenších rozmerov pre vaše maličké ratolesti cez stredné veľkosti, plnené 100l až 300l  polystyrenovým granulátom, až po tie najväčšie vaky, na ktorých si dokážete dopriať pohodlie miestami ako v posteli. Jednotlivé druhy a materiály majú priradené svoje vlastné vzorkovníky farieb, z ktorých si každý vyberie pre seba tú najkrajšiu. A ak tento vak spĺňa aj našu predstavu ceny, tak nášmu pohodliu priamo u nás doma už nič nestojí v ceste.

 

Vaky sa dovážajú výlučne kuriérom UPS. Je to však individuálne, preto je potrebné vyberať naozaj pozorne a dôkladne.

A tak oproti minulosti, keď tento prvý vak bol plnený sušenou fazuľou, bol nazvaný Sacos a na výber bol len hruškovitý typ z pravej kože, sa zmenilo len toľko, že sa zmenilo úplne všetko J.

Preto ak aj vy máte svoje zdravie na prvom mieste, práve vám sú určené naše sedacie vaky značky ECOPUF. A to nielen  na bežnú spotrebu. Ak si pozriete celú škálu ponúkaných sedacích vakov na http://www.darcekovy-raj.sk/produkty-darceky-vychytavky/sedacie-vaky-vankuse-pytle-kvalitne-vaky/, uvidíte, že sú vhodné  aj ako netradičný darček k narodeninám, meninám alebo aj v tomto predvianočnom zhone, keď si všetci lámeme hlavy nad tým, pre koho je aký produkt tým najvhodnejším darčekom. Tak prajem príjemné sedenie na vašom novom sedacom vaku, či už ako na vlastnom alebo darovanom z lásky.

Pridaj komentár

Obývacia izba

Aké sú bavlnené obliečky

Bavlna je skutočným svetovým lídrom na trhu v ľahkom priemysle. Ide o unikátny materiál vytvorený na báze prírodného prírodného vlákna, ktorý má vynikajúce prevádzkové vlastnosti. Pri výbere posteľnej bielizne pre domácnosť, najmä obliečok, sa oplatí dôkladne pozrieť na bavlnené výrobky. Sú príjemné na dotyk, mimoriadne ekologické a bezpečné. Druhy bavlnenej posteľnej bielizne Chintz je luxusný […]

čítaj viac...
Obývacia izba

Ako si vybrať farebnú schému do obývačky

Pri výbere farebnej schémy pre vašu obývaciu izbu je potrebné vziať do úvahy niekoľko dizajnových prvkov. Tu je zoznam primárnych hľadísk, ktoré je potrebné zohľadniť pri práci na vytváraní harmonickej farebnej schémy pre váš hlavný obytný priestor. Pracujte okolo stálych prvkov dizajnuFarby na niektorých povrchoch vo vašej obývačke je možné relatívne ľahko meniť a iné […]

čítaj viac...
Interiér Obývacia izba

3 kútiky, ktoré MUSÍ MAŤ KAŽDÝ MUŽ vo svojej domácnosti

Idete do nového alebo vylepšuje vaše bývanie? Je úplne jedno, či zariaďujeme staromládenecký byt, či spoločnú domácnosť. Každý muž potrebuje svoj intýmny priestor, aby sa cítil ako doma. To je bez debaty. Neviete však, čo do neho rozhodne musíte zakomponovať? Poradíme vám. Ako to už býva vo vzťahoch, mnohé vzťahové veci sa dajú vtesnať pod […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: