Ako sa zbaviť vlhkých a zarosených okien v dome?

Určite ste sa už s týmto problémom stretli aj vy. Vaše okná a možno aj celá miestnosť bola natoľko pohltená vlhkosťou, že ste si museli zaobstarať krajné riešenie. Pokiaľ sa však táto vec opakuje pravidelne, začína to človeku prekážať. Keď už je situácia neznesiteľná, začínate premýšľať nad možnosťami, ktoré by vám s týmto mohli pomôcť.

Spozorujete to hlavne na oknách

Ak nájdete kvapôčky vody na vnútornej strane skiel či dokonca rámov okien, mali by ste spozornieť. Jedná sa o kondenzáciu vodných pár, ktorá môže znamenať veľký problém. Vzdušná vlhkosť kondenzuje na predmetoch chladnejších než je vzduch v ich okolí. Výsledkom je stekajúca voda, ktorá končí na stenách, čo vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní a s tým spojeného opadávania omietky.

Samozrejme, že s takouto atmosférou sa dlhodobo fungovať nedá. Aby ste predišli týmto veciam, mali by ste začať dôkladnou analýzou.

Potrebujete merať aktuálny stav ovzdušia

Môže to znieť trochu smiešne, ale aj v interiéri si môžete urobiť menší prieskum. Postačí vám kvalitný vlhkomer, ktorý zisťuje všetky aktuálne hodnoty ovzdušia v dome. Tie si musíte podrobne zaznamenávať. Potom ich len jednoducho porovnáte so situáciami, ktoré ste kedy robili. Na základe výsledkov môžete potom prejsť k opatreniam.

Základom je tiež krátke, ale intenzívne vetranie. Keď necháte okno otvorené celé dopoludnie, vzduch sa síce vymení, ale vlhko sa nedostane von. Naopak niekedy dorazí aj z vonku, kde práve spŕchlo.

Vsaďte na kvalitu

V každej jednej miestnosti by ste mali mať aj teplomery, pomocou ktorých by ste mohli sledovať aktuálny stav teploty v dome. Dnešné teplomery sa vyrábajú na viaceré spôsoby, základ je však rovnaký. Teplomer, v ktorom sa k meraniu teploty využíva teplotné roztiahnutie teplomernej kvapaliny (ortuť, lieh a pod.) je pre nás asi najväčšia klasika. Okrem toho poznáme aj bimetalový a v súčasnej dobe využívaný aj infračervený teplomer.

Na to, aby ste úspešne mohli bojovať s vlhkosťou v dome, potrebujete zachovať optimálnu teplotu pri vhodnej vlhkosti. Najideálnejšia je vlhkosť do 55 % a teplota do 22 °C. Ak máte teplomer a vlhkomer, zabránite vzniku nežiaducich plesní asi najlepšie.

Okná

Mokré okná v zime: príčina a tipy

Možno ste už tento jav spozorovali u vás doma: akonáhle vonkajšie teploty klesnú, okná sa zvnútra zahmlia a vytvorí sa kondenzácia. Zvyčajne sa nachádza na spodnom okraji sklenenej tabule a môže stekať až na parapet. To, čo na okne spočiatku len vyzerá ako vlhkosť, môže rýchlo spôsobiť problémy. Trvalá vlhkosť na okne spôsobuje tvorbu plesní, […]

čítaj viac...
Okná

Ako môžem utesniť staré okno?

Staré okná môžu mať rôzne netesnosti. Ak je v ráme medzera, môže byť vyplnená silikónom alebo akrylom. Ekologickou alternatívou je okenný tmel. Tesniaca páska je ideálnym riešením medzier medzi rámom a oknom. Okenný tmel je už mnoho storočí osvedčený spôsob utesňovania okien . Miesiteľná hmota je zmesou ľanového oleja a kriedy. Tá sa vloží do […]

čítaj viac...
Okná

Výber medzi oknami a dverami z dreva, hliníka a plastu

Výber medzi oknami a dverami z rôznych materiálov môže byť na prvý pohľad zložitý. Drevo, hliník aj plat majú svoje výhody, ktoré treba zvážiť, avšak v konečnom dôsledku môže rozhodovať vkus, rozpočet alebo osobná preferencia. Pozrite si výhody a nevýhody dreva, hliníka a plastu. Drevené okná a dvere Drevené okná a dvere ponúkajú teplo a krásu. Rovnako ako pri väčšine […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: