Plesne v byte a dome

Nechali ste si namontovať nové plastové okná a začali sa vám po čase tvoriť na stenách plesne? Nenadávajte hneď na okná, možno si za ne môžete sami. Na starých drevených oknách totiž väčšinou boli nejaké tie škáry a medzery, ktorými vám síce unikalo teplo, ale tiež sa vďaka nim aspoň trochu menil vzduch v miestnostiach. So snahou čo najviac ušetriť na energiách však výrobcovia vyrábajú okná, ktoré dokonale tesnia, takže cez ne žiadny vzduch neprejde, v byte zostáva všetka vlhkosť a zvyšuje sa tak potreba pravidelne vetrať. Chybou je tiež znižovanie teploty na kúrení, prípadne jeho úplné vypnutie. V chladnejšej miestnosti sa totiž vlhkosť zráža viac.

Chybu u výrobcu okien alebo montážnej firmy hľadajte až v prípade, kedy voda nekondenzuje na skle, ale v priestore medzi sklami. Na vine môže byť prasklina na skle alebo netesnosti rámčeka a spojenie skiel. V prípade, že sú okná zle namontované, môžu v ostení vznikať tepelné mosty, a potom na chladných miestach dochádza ku kondenzácii vlhkosti. K vzniku plesní môžu prispieť aj okná s nedostatočnými tepelnoizolačnými parametrami, pri ktorých dochádza ku kondenzácii vlhkosti, a to najčastejšie na ich okraji.

Ako správne vetrať?

Vďaka novým oknám s vysokou tesnosťou je vzduchová výmena medzi vonkajším a vnútorným prostredím takmer nulová. V nedostatočne vykurovaných alebo málo vetraných miestnostiach, prípadne aj v suchých miestnostiach pri silných mrazoch, potom vlhkosť kondenzuje na chladnejších plochách, teda aj oknách, a steká na parapety a steny. Skondenzovaná vlhkosť často vedie k plesniam, vlhnutiu stien aj puklinám vplyvom mrazu. Aby sa vlhkosť na oknách nezrážala, je potrebné pravidelne vetrať.

Vlhkosť v byte by sa mala pohybovať medzi 40 – 60 %. Teplota v miestnosti by potom na jeseň a v zime mala byť aspoň 21 °C.

Nevetrajte pomocou mikroventilácie ani ventilácie. Otvorením okien na ventiláciu totiž trvá výmena vzduchu dlho, čo vedie aj k zvýšeným nákladom na vykurovanie. Môžete ju však využívať v lete. V zime je ideálne raz za čas otvoriť všetky okná dokorán na 7 až 10 minút. Vonkajšie sklo by malo byť za túto dobu úplne odrosené. Zhruba za takú dobu sa tiež vymení všetok vzduch v miestnosti. Po túto dobu si navyše dokáže nábatok aj steny udržať rovnakú teplotu, takže tepelné straty nie sú vysoké. Ak môžete, tak po dobu vetrania vypnite kúrenie.

 

Pomôžu aj ventilátory a vetracie klapky

V miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu, teda predovšetkým v kúpeľni a v kuchyni, je najlepšie mať nainštalované ventilátory, prípadne kvalitný odsávač pár. Okrem toho si môžete zaobstarať vetracie klapky, ktoré zaisťujú kontrolovaný prísun čerstvého vzduchu do miestnosti, a to bez prievanu. Navyše neovplyvňujú tepelno-izolačné vlastnosti okien a zabezpečia neustále bezpečné vetranie zatvorených okien. Prietok vzduchu môžete regulovať buď mechanicky, prípadne riadiť klapky výmeny vzduchu samoregulačne.

PRAVDA, ALEBO MÝTUS? Za plesne v byte väčšinou nové okná nemôžu. Pretože dokonale tesnia, je potreba znižovať vlhkosť v byte pravidelným vetraním.

Klapky zabezpečia zníženie vzdušnej vlhkosti v interiéri, pomôžu znížiť náklady na vykurovanie, ochránia vás proti plesniam a zaistia prívod spaľovacieho vzduchu pre plynové spotrebiče a spotrebiče na tuhé palivá. Tým vás čiastočne chránia proti otrave oxidom uhoľnatým. Dajú sa namontovať prakticky na akýkoľvek profilový systém plastových okien, pri drevených a drevohliníkových oknách je lepšie ich nainštalovať už pri ich výrobe. Aj dodatočná montáž je však možná.

 

Rodinné domy

Úplný sprievodca maľovaním odkvapov

Žľaby sú súčasťou prvej línie obrany vášho domu proti dažďu a vlhkosti. Smerujú vodu preč od základov vášho domu, strechy, obkladov a okien. Ich denné vystavenie živlom však spôsobuje vyblednutie, zmenu farby, rast plesní a dokonca aj hrdzavenie v závislosti od materiálu. Bez pravidelnej údržby, ako je čistenie a natieranie, bude potrebné odkvapy vymieňať častejšie, […]

čítaj viac...
Rodinné domy

Svetlík: ekologické riešenie

Je možné priniesť prirodzené osvetlenie do tmavých miestností alebo bez okien. Svetlíky umožňujú miestnostiam, ako sú chodby alebo šatníky, prirodzené svetlo. Skutočná ekologická a ekonomická alternatíva k umelému osvetleniu. Slnko: nevyčerpateľná energia Keďže fosílnych palív z roka na rok ubúda, stále viac spotrebiteľov sa obracia na obnoviteľné energie. Tiež slnečnú energiu, ktorá bola kedysi využívaná len okrajovo, v […]

čítaj viac...
Rodinné domy

V Bratislave majú krtkari najviac práce

Usadeniny sa tvoria viacerými spôsobmi. Usadeniny najskôr potrubie zanesú, ale neskôr ho môžu upchať. Preto ak vám odtoky odtekajú pomaly, mali by ste ich preventívne vyčistiť, aby ste predišli ich úplnému upchatiu. Ak už je neskoro a vaša kanalizácia je v zlom stave, volajte špecialistov. Na krtkovanie je overená firma z Bratislavy, ktorú všetci poznajú […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: