Čerstvé bylinky dodávajú hĺbku a chuť vareným jedlám a šalátom, ale tie malé balíčky narezaných listov sú drahé. Za rovnaké peniaze si môžete kúpiť celú rastlinu alebo niekoľko semien. Vypestujte si doma svoje vlastné bylinky a ak chcete, môžete mať každý deň hrsť voňavej chuti na varenie.
Bylinky potrebujú veľmi málo, aby sa im darilo a dobre rástli v nádobách. Existujú bylinky, ktoré sa hodia na každé miesto, od slnkom rozpáleného dvora alebo tienistého balkóna až po kuchynský parapet. Zostavili sme tri kombinácie nádob na bylinky, aby ste mohli naplniť každý kút báječnou chuťou.
Bylinky na slnečné miesto
Pestovanie byliniek v kvetináčoch – slnečný kvetináč
Pestovanie byliniek v kvetináčoch – slnečný kvetináč
Krovinaté, drevité stredomorské bylinky, ako je rozmarín, šalvia obyčajná a zimná saturejka, sa radi pečú v drsnej pôde a na celodennom slnku. Teplo tiež uvoľňuje éterické oleje v ich listoch, vďaka čomu je tento kvetináč skutočne voňavý.
Pestujte to
Tieto bylinky trpia vo vlhkých pôdach, preto pri sadení primiešajte jednu hrsť drviny na každé dve kompostu, aby voda mohla voľne odtekať. Zalievajte raz alebo dvakrát týždenne (častejšie vo veľmi suchých obdobiach). Po ukončení kvitnutia odrežte stonky o tretinu, aby zostali kompaktné. Po niekoľkých rokoch rozmarín a šalvia prerastú črepník – jednoducho ich vysaďte do záhrady. Vezmite odrezky na pestovanie nových mladých rastlín v kvetináčoch.
Jedzte to
Všetky tieto bylinky majú silnú chuť; sú tiež vždyzelené, takže z tohto črepníka budete zbierať po celý rok. Vetvičky korenistej pikantnej chuti zvýrazňujú chuť fazule a rajnice, zatiaľ čo jemne nasekané lístky šalvie dodávajú bravčovému mäsu údenú sofistikovanosť. Rozptýlenie niekoľkých aromatických výhonkov rozmarínu medzi pečiacu sa zeleninu ich pozdvihne z dobrého na vznešené.
Bylinky na studené a exponované miesta
Pestovanie byliniek v kvetináčoch
Pestovanie byliniek v kvetináčoch
Na exponovaných miestach si dobre poradia pri zemi, hrbolaté bylinky, ako je tymián a šťaveľ červenožilý, zatiaľ čo odolným domorodcom, ako je napríklad šalátová palina, sa darí aj v najchladnejších častiach Spojeného kráľovstva. Sú nenáročné a ľahko sa pestujú.
Pestujte to
Zasiať priamo šalátovú spáleninu a šťavel s červenými žilami, rozsypať štipku semienok po vlhkom komposte; odstráňte najslabšie sadenice a nechajte rastliny vo vzdialenosti 10 cm od seba. Prípadne si kúpte rastliny všetkých troch bylín. Všetky tieto bylinky sú odolné voči suchu, ale listy šťaveľu a pálenky šalátovej stvrdnú, ak sú smädné, preto ich pravidelne zalievajte, aby boli produktívne. Po odkvitnutí tymian odstrihnite.
Pri pestovaní pridajte do kompostu drť alebo vermikulit a po odkvitnutí tymian ostrihajte, aby zostal huňatý.
Jedzte to
Šťavel a pálenku zo šalátu je možné zbierať vo všetkých mesiacoch okrem tých najchladnejších. Sorrel chutí citrónovo, zatiaľ čo šalátová pálenka má sviežu, uhorkovú chuť. Vyberte najmladšie lístky do šalátov alebo uvarte šťavel do lahodnej polievky. Bohato aromatický, vždyzelený tymián si môžete nazbierať po celý rok a nadrobno ho nasekať na posypanie do kastrólov, omáčok na cestoviny a polievok.