Ako zabrániť úniku dymu z komína

Užívanie si tepla z krbu v chladných dňoch je nielen veľmi príjemné, ale môže to byť spôsob, ako v zime ušetriť elektrickú energiu tým, že sa vyhnete používaniu iných zdrojov energie, ako je zemný plyn alebo elektrina.

Existuje viacero typov krbov, od tradičných, v ktorých môžete vidieť praskanie ohňa, až po moderné, ktoré majú kazetu, kde je zdroj tepla uzavretý a sú bezpečnejšie. Bez ohľadu na typ komína však všetky majú vonkajší výstup na elimináciu dymu a plynov vznikajúcich pri spaľovaní. Správna údržba je nevyhnutná pre bezpečnosť komínov a ak sa z vášho komína u vás doma dymí, v tomto článku vám chceme poradiť triky, aby vám dym z komína pri uvedení do prevádzky nevychádzal .

Skontrolujte si rozmery vášho komína, aby sa z neho nedymilo

Pre bezpečnosť aj efektivitu musí mať krb ideálne rozmery pre miestnosť, kde bude umiestnený. Ďalej je pre správne fungovanie nevyhnutné prispôsobiť rozmer dymovodu, prípadne vonkajšieho vyústenia.

Aby dym nevychádzal, musia byť dokonale vypočítané rozmery komína , berúc do úvahy dĺžku a šírku ústia krbu, to znamená otvoru, s dĺžkou a priemerom potrubia, ktoré bude zodpovedné na prenášanie dymu.plyny von.

Príliš úzka alebo naopak neúmerne široká trubica spôsobí problémy a môže spôsobiť spätné zadymenie. Samozrejme, pokiaľ nie ste odborníkom na danú problematiku, stavbu alebo montáž krbu musia vykonať špecializovaní odborníci, pretože práve oni budú vedieť stanoviť potrebné a presné opatrenia, aby po uvedení do prevádzky dym vychádza von.bez problémov von a neskončí vo vnútri miestnosti.

Ak je váš komín novovybudovaný a začal dymiť od začiatku , poraďte sa s odborníkom, aby skontroloval, či sú opatrenia vhodné.

Skontrolujte si pravidlá pre vzdialenosť od susedovho komína

Rovnako, ak vás obťažuje dym zo susedovho komína , môžete si skontrolovať, či sused dodržuje normy vzdialenosti od komína stanovené vaším mestským úradom. Vo všeobecnosti platí, že dymové otvory by mali byť aspoň jeden meter vysoké od hrebeňa budovy. Okrem toho musia byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 3 metre od jednej budovy k druhej. Tieto pravidlá sa môžu zmeniť na miestnom zastupiteľstve, preto si ich pre istotu priamo skontrolujte.

Nahrádza odsávač dymu pre krby na drevo

Komín, ktorý neustále dymí, predstavuje značné riziko otravy, preto musíte vykonať dôkladnú kontrolu.

Ak je nový, môže mať konštrukčnú chybu, napríklad príliš krátku alebo úzku trubicu, ktorá vyúsťuje von, alebo koleno, ktoré bráni správnemu výstupu spalín.

Pri otvorených krboch, najmä ak sú staré, sa môže stať aj to, že odsávač dymu pre krby na drevo (je umiestnený vonku, na vrchu rúry, ako ‘klobúčik’) neplní svoju funkciu, resp. sa zhoršila v dôsledku plynutia času a/alebo nepriaznivého počasia . V každom prípade výmena za nový môže byť tým najlepším a najjednoduchším riešením.

Krby

Prečo mať doma krb

Ak máte záujem navrhnúť si vlastný krb, mám pre vás nejaké skvelé informácie. Určite je možné vytvoriť svoj vlastný dizajn, pokiaľ budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ktoré vám poskytnem v tomto článku. Nájdete tu inšpiráciu pre vlastný dizajn, ako aj niektoré bezpečnostné ukazovatele. Bezpečnosť predovšetkým Skôr, než sa dostaneme do skutočnej inštalácie, nemôžem dostatočne zdôrazniť bezpečnostné […]

čítaj viac...
Krby Kúrenie

Ako postaviť krb, alebo kachľovú pec

Krb a kachľové pece majú v sebe čaro zútulnenie príbytku a dodávajú nám pocit rodinnej atmosféry. Dalo by sa povedať, že práve tieto pocity sú ich základnou vlastnosťou. Preto ak premýšľate nad zaobstaraním si krbu či snáď kachľových pecí, dobre si rozmyslite aký typ by vyhovoval vašim požiadavkám. Je totiž úplne iné, keď si svoje […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: