Najlepšie organické hnojivá pre rôzne druhy rastlín

Ak chcete zistiť, aké organické hnojivá potrebujete, musíte zistiť, aký druh živín potrebujú vaše rastliny. To bude závisieť od pôdnych podmienok vo vašej oblasti, aké hnojivá ste predtým používali a aké druhy rastlín chcete pestovať.

Ak chcete zistiť, čo vašej pôde chýba, musíte vykonať test pôdy. Jednou z možností je kúpiť si domácu testovaciu súpravu, ktorá je do istej miery nepresná a môže byť dosť drahá. Môžete tiež skúsiť kontaktovať miestnu pobočku a poslať nejaké vzorky pôdy na odbornú analýzu. To môže stáť od 10 do 50 EUR za test. 

Výsledky vašich pôdnych testov vám povedia, aké úrovne živín vo vašej pôde boli vyčerpané a aké je vaše pH. Výsledky profesionálnych testov budú zahŕňať odporúčané úpravy pôdy, aby ste presne vedeli, čo robiť, aby ste dostali pôdu do optimálneho stavu na pestovanie rastlín, ktoré chcete pestovať budúcu sezónu.

Pôdne testy vám poskytnú zoznam toho, aké živiny sú prítomné vo vašich pôdach v odporúčaných množstvách a aké živiny potrebujú na získanie podpory z prírodných pôdnych prísad. Niektoré spoločnosti tiež ponúkajú testy pôdy za rozumnú cenu, ktoré môžete poslať poštou na analýzu odborníkom, ktorí vám odporučia konkrétne postupy na prípravu pôdy na pestovanie vašej záhrady a môžu dokonca odporučiť druhy rastlín, ktoré budú v jeho záhrade dobre rásť. oblasť.

Keď hľadáte organické hnojivo na ošetrenie pôdy, keď získate výsledky testov, dajte si pozor na hnojivá s vysokými číslami NPK. Pomer NPK je uvedený na štítku každého hnojiva a uvádza, koľko percent dusíka, fosforu a draslíka (K) je v krmive. Organické hnojivá majú zvyčajne čísla NPK, ktorých súčet je približne 20 alebo menej. Vyššie čísla pomeru NPK sú zvyčajne znakom toho, že hnojivo nie je čisto organické. 

Nižšie čísla NPK neznamenajú, že produkt je výživný. Pri organických potravinách nízke čísla vo všeobecnosti naznačujú okamžitú dostupnosť živín, ako je to v prípade hnojív s pomalým uvoľňovaním, ktoré uvoľňujú živiny do pôdy pomaly a postupom času ich uvoľňujú stále viac.

Väčšina organických hnojív sa pomaly uvoľňuje, takže pomer NPK by mal byť vždy pomerne nízky, pričom by nemalo byť viac ako 20. Sledujte tiež zoznam zložiek a vyhýbajte sa produktom s prísadami ako superfosfát, muriát, močovina, dusičnany, fosfor alebo amónium. Tieto zložky sú bežnými prísadami v anorganických potravinách a znamenajú, že produkt nie je skutočne organický. 

Vždy sa riaďte pokynmi na etikete hnojiva, ktoré kupujete. Pred použitím si ich pozorne prečítajte. Štítok by vám mal presne povedať, aké množstvo použiť, kedy ho aplikovať a aký spôsob je najlepšie pridať do pôdy. Zvyčajne môžete svoje záhony vopred upraviť na jar, akonáhle pôda zmäkne a stane sa spracovateľnou, po čom nasledujú pravidelné mesačné aplikácie na údržbu.

Hnojivá s pomalým uvoľňovaním možno pridať kedykoľvek pred výsadbou. Pred výsadbou by sa však nikdy nemali pridávať hnojivá s rýchlym uvoľňovaním, pretože živiny sa môžu vyplaviť skôr, ako z nich budú mať rastliny šancu získať nejaký úžitok. Ak budete pozorne postupovať podľa pokynov a uistíte sa, že vaše rastliny dostanú dostatok jedla, budete mať oveľa väčšiu šancu pestovať zdravých a plodných výrobcov. 

Prečo si vybrať bio? 

Mnoho záhradníkov uprednostňuje organické hnojivá pred anorganickými z mnohých dôvodov. Organické hnojivá sú len produkty, ktoré nie sú príliš spracované alebo modifikované, čo znamená, že svojim rastlinám dodáte živiny, ktoré potrebujú, aby sa im darilo v ich prirodzenej forme. Anorganické hnojivá sú extrahované, rafinované a spracované formou rovnakých živín alebo syntetických replikátov. Biopotraviny sa zvyčajne vyrábajú zo živočíšneho odpadu, rozloženej rastlinnej hmoty a práškových minerálov. Bežne používané zložky hnojív zahŕňajú hnoj, kompost a mleté ​​kosti a bavlníkové semeno. 

Organické hnojivá uvoľňujú živiny do pôdy, zlepšujú zadržiavanie vody a štruktúru pôdy, keď sa rozkladajú a poskytujú výživu a silu vašim rastlinám, aby sa im darilo. Organické hnojivá sa prirodzene rozkladajú, čo znamená, že pomaly uvoľňujú svoje živiny do pôdy. Byť organický je tiež dobré pre životné prostredie, pretože neexistuje riziko toxicity alebo nahromadenia soli a žiadne problémy súvisiace s odpadom alebo stekaním. Ďalším bonusom je, že si môžete vyrobiť vlastné organické hnojivo kompostovaním na svojom dvore, čím ušetríte peniaze a zároveň zlepšíte pôdu a zásobíte záhradu živinami. Organické možnosti sú tiež často lacnejšie ako chemické hnojivá.

Je naozaj potrebné hnojiť?

Ak aktívne pestujete svoje vlastné jedlo, udržiavanie pôdy bohatej na živiny je nevyhnutnosťou. Existujú však aj iné spôsoby, ako to urobiť okrem pridania rastlinného hnojiva priamo do pôdy. Niektorí záhradkári jednoducho svoje rastliny pravidelne obsadzujú kompostom alebo hnojom a každý rok upravujú svoju pôdu množstvom organických materiálov. To udržuje pôdu v stave neustáleho zlepšovania, čo robí väčšinu rastlín dostatočne šťastnou. Existujú však aj určité plodiny, ktoré budú potrebovať ďalšie živiny. 

Či už ste záhradník zameraný na skrášľovanie svojej krajiny, záhradník odhodlaný vytvoriť si udržateľný životný štýl pestovaním vlastných biopotravín, alebo záhradník/kuchár, ktorý miluje mať k dispozícii čerstvé bylinky pre váš pokrm, musíte vedieť, aké hnojivá použiť. pre typ rastlín, ktoré pestujete. Organické hnojivá sú najlepšou voľbou pre vaše rastliny aj pôdu vo vašej záhrade. Toto sú najlepšie možnosti organických hnojív na pestovanie každého hlavného typu rastlín. 

Pre kríky a stromy, ktoré preferujú kyslé prostredie, ktorých je pomerne málo. Ak máte obzvlášť alkalickú pôdu alebo máte veľa rastlín, ktoré uprednostňujú kyslosť.

Organické hnojivá na trávniky

Pri výbere organického hnojiva, ktoré použijete na trávnik, odborníci odporúčajú myslieť na váš nákup ako na produkt na vyživenie pôdy, nie na niečo, čo vyživí váš trávnik. Keď sa nad tým naozaj zamyslíte, vaše hnojivo nezačne okamžite vyživovať váš trávnik. Mikroskopické organizmy, ktoré žijú vo vašej pôde, sú prvé, ktoré konzumujú hnojivo, ktoré si vyberiete. Keď hnojivo prechádza cez ich telo, tieto huby a baktérie premieňajú výživu na formu, ktorú môžu vaše rastliny absorbovať. Po opustení tiel mikroorganizmov sú živiny prenášané dažďovou vodou alebo vodou, ktorú poskytnete, do koreňového systému vášho trávnika. V kombinácii s fotosyntézou sa takto rastliny stravujú a získavajú energiu na stavbu nových buniek.

Pridajte živiny na zlepšenie vašej pôdy aplikáciou organického hnojiva alebo na riešenie problémov so štruktúrou pôdy môžete doplniť pôdu, v ktorej vaša tráva rastie, všetkými druhmi organických materiálov. Kompost je ďalšou možnosťou, pretože je to vlastne zmes rôznych pôdnych doplnkov, ktoré už boli rozložené mikroorganizmami. Nižšie uvádzame niektoré populárne úpravy pôdy spolu s ich účelmi. Tieto úpravy môžete použiť samostatne alebo si vybrať hnojivá, ktoré ich obsahujú ako prísady, aby ste získali ich výhody.

kvetiny

Trendy do vašej záhrady

Tí, ktorí obľubujú moderný dizajn, aplikujú ho tiež na vonkajší priestor. Vytvorenie elegantného a moderného prostredia okolo vášho domu vôbec nie je ťažké. Stačí k tomu odhodlanie, trochu tvorivého myslenia a chuť pustiť sa do toho. Vždy je dobré poradiť sa s odborníkom, aké rastliny sú najvhodnejšie pre váš dvor. Avšak inšpirovať sa môžete aj tu. Ak sa vám […]

čítaj viac...
kvetiny

Príjemné odpočinkové záhrady

Krásna, jedlá a bezúdržbová – aj taká môže byť vaša záhrada, či už má veľkosť balkóna alebo futbalového ihriska. Chce to len zmenu myslenia! Permakultúra na dlani Základným princípom ekozáhrada je koncept permakultúry. Ten vznikol v 70. rokoch v Austrálii a Tasmánii vďaka zakladateľom Bill Mollison a Davidovi Holmgren. Termín permakultúra je zložený z dvoch […]

čítaj viac...
kvetiny

Živý plot

Premýšľali ste niekedy o tom, že by váš existujúci plot z dreva, kameňa, pletiva alebo iného materiálu mohla nahradiť príroda? Poradíme vám, v ktorých prípadoch neurobíte chybu a kedy je lepšie živým plotom prisúdiť inú úlohu. Podľa záhradné architektov Kataríny Karasovej z ateliéru Avantgarden si najskôr máme ujasniť pojmy. “Existujú dva typy živých plotov, a […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: