Mokré okná v zime: príčina a tipy

Možno ste už tento jav spozorovali u vás doma: akonáhle vonkajšie teploty klesnú, okná sa zvnútra zahmlia a vytvorí sa kondenzácia. Zvyčajne sa nachádza na spodnom okraji sklenenej tabule a môže stekať až na parapet. To, čo na okne spočiatku len vyzerá ako vlhkosť, môže rýchlo spôsobiť problémy. Trvalá vlhkosť na okne spôsobuje tvorbu plesní, ktoré nie sú problémom len pre alergikov, ale môžu viesť aj k vážnemu poškodeniu okna a fasády. Aby sa to v prvom rade nedostalo tak ďaleko, v nasledujúcom článku si vysvetlíme, ako môžete plesniam predísť a natrvalo sa vyhnúť kondenzácii na okne.

Ako vzniká kondenzácia?
Príčinu kondenzácie možno vysledovať k dvom dôležitým faktorom: vlhkosti v miestnosti a vonkajšej teplote. Ak je rozdiel medzi teplotou v miestnosti a vonkajšou teplotou veľmi vysoký, okná sa môžu zahmlievať. Teplý vzduch, ktorý dokáže absorbovať viac vlhkosti ako studený, sa na studenej tabuli prudko ochladí a musí sa zbaviť prebytočnej vody. To, čo vyzerá ako mokré okno, je skondenzovaná vlhkosť – tá kondenzácia. Čím vyššia je vlhkosť v miestnosti, tým viac sa môže kondenzovať. Ďalším dôsledkom nadmernej vlhkosti sú zvýšené náklady na vykurovanie.

Kde sa tvorí kondenzácia?
Povrch okenného skla je pravdepodobne prvým miestom, kde uvidíte kondenzáciu. Kondenzácia sa však môže hromadiť aj priamo na ráme okna a medzi ním a spôsobiť problém. Vlhké okná možno pozorovať aj v zle izolovaných zimných záhradách.

Mokré okná, keď je zima
Častým problémom sú vlhké okná v zime. Nízke vonkajšie teploty vedú k vysokým teplotným rozdielom, spolu s vysokou vlhkosťou v miestnosti sú vlhké okná nevyhnutné.

kondenzácii na okne
Pojem kondenzát neznamená nič iné ako skondenzovanú vodu. Keď teplý vzduch uvoľní uloženú vodu pri okne, vzduch sa vraj „potí“.

Mokré okná cez noc: Mokré okná ráno
Ak ráno objavíte mokré okná, v noci bolo pravdepodobne obzvlášť chladno. Tento jav možno pozorovať najmä v zime. Pokiaľ sa však okná zahmlievajú iba zvonku, nie je to veľký problém. Zahmlievajú sa vám okná zvnútra? Potom by ste mali rýchlo niečo urobiť, aby ste predišli veľkým škodám.

Kondenzácia z vlhkej bielizne na sušiarni
Najmä v zime by ste sa podľa možnosti mali vyhýbať vešaniu bielizne v byte. Vlhká bielizeň zvyšuje vlhkosť vo vzduchu, čo spôsobuje tvorbu kondenzátu na oknách. Bielizeň radšej zaveste na balkón alebo do sušiarne alebo použite sušičku. Náklady na energiu potrebné na to sú nižšie ako potenciálne náklady na vykurovanie, ktorým čelíte, keď je vlhkosť príliš vysoká.

Vlhkosť na oknách: Čo môžete urobiť proti vlhkým oknám vo vnútri
Prvou pomocou proti roseniu na okne je vetranie a kúrenie. Ak na svojich oknách uvidíte kondenzáciu, mali by ste podniknúť kroky, aby ste predišli následným škodám. Kľúčovým slovom je odvlhčovať . Uistite sa, že vlhkosť v miestnosti je čo najnižšia. Aby ste to mohli pozorovať z dlhodobého hľadiska, oplatí sa kúpiť vlhkomer. Keď zistíte, že je vaše okno mokré, mali by ste znížiť vlhkosť na 30 %. Potom je dôležité udržiavať hodnotu medzi 40 a 50 %. Odstráňte aj všetky predmety, ktoré sú na okennom parapete, aby vzduch mohol lepšie cirkulovať.

Pomáha vetranie: odvlhčovanie studeným vzduchom
Pre optimálnu výmenu vzduchu odborníci odporúčajú vetrať miestnosť tri až štyrikrát pri dokorán otvorenom okne, najmä ráno a večer. Ak je teplota v miestnosti nižšia ako 20 °C, mali by ste sa vopred zahriať, aby teplý vzduch mohol odniesť vlhkosť von. Dbajte však na nasledovné: Jednoduché „vyklopenie“ okna nestačí! Namiesto toho by ste mali vetrať 5-10 minút, alebo ešte lepšie , krížovo vetrať .Na to otvorte okná oproti a zaistite tak optimálnu cirkuláciu vzduchu. Dlhšie vetranie však neznamená väčší úspech – práve naopak: príliš dlhé vetranie byt úplne ochladí, čomu sa treba za každú cenu vyhnúť.

Teplo
Postihnuté miestnosti by sa mali vždy dostatočne vykurovať, aby sa znížila vlhkosť a zabránilo sa tak vlhkým oknám. Odborníci odporúčajú stálu izbovú teplotu 20 °C . Ak je teplota v miestnosti nižšia, nadmerná vlhkosť sa pri vetraní nedá odstrániť. Dbajte preto na to, aby ste na noc nikdy kúrenie úplne nevypínali. Z dlhodobého hľadiska dokonca znížite náklady na vykurovanie, pretože murivo úplne nevychladne. Nesmie byť však ani príliš teplo, pretože teplý vzduch absorbuje viac vlhkosti a vzduch sa stáva príliš suchým.

Ak je veľa vody: použite uterák
Ak sa už na okne nazbieralo veľa vody, mali by ste ju najskôr utrieť uterákom . Najlepšie je použiť utierku z mikrovlákna, aby ste sa vyhli chumáčom a pruhom. Potom je nevyhnutné vetrať.

Kondenzácia vedie k plesniam: Zabráňte kondenzácii na oknách a okenných rámoch
Kondenzácia na okne je nielen nepríjemná, ale môže viesť aj k tvorbe plesní na okne a okolitých stenách. Vlhkosť môže z dlhodobého hľadiska poškodiť rámy okien (najmä ak sú drevené) a ohroziť zdravie ľudí žijúcich v dome – napríklad ak sa skutočne vytvorí pleseň a výtrusy sa vdýchnu. Kúpeľňu preto po každom sprchovaní či kúpeli vyvetrajte, aby ste predišli plesniam na okne a v rohoch.

Ďalšie tipy
Kvalita okna sa počíta
Nápravou proti roseniu je výmena okien. Väčšinou ide o staré a nedostatočne izolované okná, ktoré sú náchylné na tvorbu kondenzátu. Prepúšťajú teplý vykurovací vzduch von a studený vlhký vzduch dovnútra, čo výrazne zvyšuje vlhkosť v miestnostiach: Mokré okná a vysoké účty za kúrenie sú potom nevyhnutné. Ak aj napriek správnej technológii vykurovania a vetrania kondenzácia pretrváva, je vhodné nechať okná kompletne vymeniť. Moderné okenné systémy majú lepšiu tepelnú izoláciu a často majú aj integrovaný systém vetrania, ktorý umožňuje optimálnu výmenu tepla v každom ročnom období.Sú aj dvojsklá alebo trojsklá, ktoré majú aj tepelno-izolačný efekt.

tesnenie okien. Menej prievanu!
Ak nechcete alebo nemôžete hneď namontovať nové okná (napr. pretože bývate v prenajatom byte), nové tesnenie okien dokáže zázraky. Samolepiace tesniace pásky sú dostupné takmer v každom železiarstve. Dajú sa strihať jednotlivo, a preto sú vhodné pre každé okno. Efekt je pôsobivý, pretože znížený ťah šetrí energiu za nízku cenu.

Okná

Ako môžem utesniť staré okno?

Staré okná môžu mať rôzne netesnosti. Ak je v ráme medzera, môže byť vyplnená silikónom alebo akrylom. Ekologickou alternatívou je okenný tmel. Tesniaca páska je ideálnym riešením medzier medzi rámom a oknom. Okenný tmel je už mnoho storočí osvedčený spôsob utesňovania okien . Miesiteľná hmota je zmesou ľanového oleja a kriedy. Tá sa vloží do […]

čítaj viac...
Okná

Výber medzi oknami a dverami z dreva, hliníka a plastu

Výber medzi oknami a dverami z rôznych materiálov môže byť na prvý pohľad zložitý. Drevo, hliník aj plat majú svoje výhody, ktoré treba zvážiť, avšak v konečnom dôsledku môže rozhodovať vkus, rozpočet alebo osobná preferencia. Pozrite si výhody a nevýhody dreva, hliníka a plastu. Drevené okná a dvere Drevené okná a dvere ponúkajú teplo a krásu. Rovnako ako pri väčšine […]

čítaj viac...
Okná

Ako sa zbaviť vlhkých a zarosených okien v dome?

Určite ste sa už s týmto problémom stretli aj vy. Vaše okná a možno aj celá miestnosť bola natoľko pohltená vlhkosťou, že ste si museli zaobstarať krajné riešenie. Pokiaľ sa však táto vec opakuje pravidelne, začína to človeku prekážať. Keď už je situácia neznesiteľná, začínate premýšľať nad možnosťami, ktoré by vám s týmto mohli pomôcť. […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: