Alergiám je potreba niekedy upraviť domácnosť, najmä v prípade alergií na roztoče dôkladne vybrať vybavenie, ktoré nebude ich útočiskom.
Aj v draho zariadenom byte môžete mať problémy s dýchaním, ak podceníte niekoľko jednoduchých pravidiel. Alergény roztočov z domáceho prachu sú totiž najčastejšou príčinou celoročnej alergickej nádchy.
Stavte na minimalizmus
“Roztoče sa vyžívajú v teple, vlhku a tme, preto sa v domácnosti vyskytujú predovšetkým v lôžku, kobercoch, sedačkách a ďalších textíliách. Pri zariaďovaní bytu sa preto sústreďte predovšetkým na výber materiálov, “hovorí alergologička MUDr. Marcela Vorlíčková.
Pomoc môžete hľadať napríklad v učenia Feng-shui, ktoré vsádzajú na čistotu, minimalizmus a prírodné materiály, tie sú totiž najväčším nepriateľom roztočov a navyše v byte umožňujú prúdiť pozitívnu energiu.
Posteľ je základom
Základom je izba a posteľ, kde bude alergik spať. Spálňa, detská izbičku alebo izba pre hostí, tam všade začína veľký boj s roztočmi.
“Z použitých materiálov sú najlepšie prírodné, ktoré sú najprirodzenejšie a zároveň odolné voči roztočom,“. Takéto matrace sú navyše priedušné, neblokujú kožné dýchanie a prispievajú k správnej funkcii ľudského metabolizmu.
Lôžkoviny, ktoré používate, je dobré nechať vždy pol hodiny pred uložením vyvetrať, a pokiaľ to ide, vôbec nezastieľať. Presne to totiž bráni roztočom v ich ďalšom vývoji a prežitie.
“Perte nad 60 ° C, obliečky meňte najmenej raz za dva týždne. Prikrývky a vankúše raz za tri mesiace,
Rám postele sa snažte vybrať čo najjednoduchší, aby priestor pre prach dostal minimálnu príležitosť. Ideálne je tuhé drevo, ktoré nielen odoláva roztočom, ale podľa Feng-shui je navyše priamo nabité energiou.
Podlaha bez textílií
Nezabúdajte ani na kvalitnú podlahu a snažte sa minimalizovať textílie. Koberce či predložky podlahu síce oživia, ale páčia sa aj roztočom, ktorí sa v nich zabývajú.
Dobrou variantom je dlažba či drevená plávajúca podlaha. Tieto povrchy sú jednoduché na údržbu a časté vytrenie vlhkou handrou odstráni prach i roztoče.
Nábytok? Drevo, sklo, kov
Nepodceňujte materiál, z ktorého je zhotovený nábytok a ďalšie predmety v byte. Alergici by mali uprednostňovať dobre a jednoducho umývateľný materiál ako je napríklad plast či porcelán.
V prípade, že vsádzate na Feng-shui, tak je to jednoznačne drevo, sklo či kov. Údržba týchto materiálov je ľahká a každé zotretie prachu znižuje priestor pre roztoče, mikróby a plesne.
Bez lapačov prachu a vetrajte
Záclony sú najlepším lapačom prachu a je vhodné nahradiť ich žalúziami. Žalúzie sú ľahko udržiavateľné a prachu sa na nich nebude toľko dariť. Z rovnakých dôvodov dajte prednosť maľbe pred tapetami.
Významnú úlohu hrá tiež vlhkosť v byte, tú sa snažte udržiavať okolo 50%. Pri vyššej vlhkosti vznikajú ideálne podmienky a živná pôda k množeniu roztočov, plesní a ďalších mikroorganizmov, ktoré stoja za mnohými alergiami.
“Pravidelné vetranie je pre udržiavanie zdravého mikroklímy tiež veľmi dôležité,”