Máte doma alergika? Skúste staviť na Feng-shui

Alergiám je potreba niekedy upraviť domácnosť, najmä v prípade alergií na roztoče dôkladne vybrať vybavenie, ktoré nebude ich útočiskom.

Aj v draho zariadenom byte môžete mať problémy s dýchaním, ak podceníte niekoľko jednoduchých pravidiel. Alergény roztočov z domáceho prachu sú totiž najčastejšou príčinou celoročnej alergickej nádchy.
Stavte na minimalizmus

“Roztoče sa vyžívajú v teple, vlhku a tme, preto sa v domácnosti vyskytujú predovšetkým v lôžku, kobercoch, sedačkách a ďalších textíliách. Pri zariaďovaní bytu sa preto sústreďte predovšetkým na výber materiálov, “hovorí alergologička MUDr. Marcela Vorlíčková.

Pomoc môžete hľadať napríklad v učenia Feng-shui, ktoré vsádzajú na čistotu, minimalizmus a prírodné materiály, tie sú totiž najväčším nepriateľom roztočov a navyše v byte umožňujú prúdiť pozitívnu energiu.
Posteľ je základom

Základom je izba a posteľ, kde bude alergik spať. Spálňa, detská izbičku alebo izba pre hostí, tam všade začína veľký boj s roztočmi.

“Z použitých materiálov sú najlepšie prírodné, ktoré sú najprirodzenejšie a zároveň odolné voči roztočom,“. Takéto matrace sú navyše priedušné, neblokujú kožné dýchanie a prispievajú k správnej funkcii ľudského metabolizmu.

Lôžkoviny, ktoré používate, je dobré nechať vždy pol hodiny pred uložením vyvetrať, a pokiaľ to ide, vôbec nezastieľať. Presne to totiž bráni roztočom v ich ďalšom vývoji a prežitie.

“Perte nad 60 ° C, obliečky meňte najmenej raz za dva týždne. Prikrývky a vankúše raz za tri mesiace,
Rám postele sa snažte vybrať čo najjednoduchší, aby priestor pre prach dostal minimálnu príležitosť. Ideálne je tuhé drevo, ktoré nielen odoláva roztočom, ale podľa Feng-shui je navyše priamo nabité energiou.
Podlaha bez textílií

Nezabúdajte ani na kvalitnú podlahu a snažte sa minimalizovať textílie. Koberce či predložky podlahu síce oživia, ale páčia sa aj roztočom, ktorí sa v nich zabývajú.

Dobrou variantom je dlažba či drevená plávajúca podlaha. Tieto povrchy sú jednoduché na údržbu a časté vytrenie vlhkou handrou odstráni prach i roztoče.
Nábytok? Drevo, sklo, kov

Nepodceňujte materiál, z ktorého je zhotovený nábytok a ďalšie predmety v byte. Alergici by mali uprednostňovať dobre a jednoducho umývateľný materiál ako je napríklad plast či porcelán.

V prípade, že vsádzate na Feng-shui, tak je to jednoznačne drevo, sklo či kov. Údržba týchto materiálov je ľahká a každé zotretie prachu znižuje priestor pre roztoče, mikróby a plesne.
Bez lapačov prachu a vetrajte

Záclony sú najlepším lapačom prachu a je vhodné nahradiť ich žalúziami. Žalúzie sú ľahko udržiavateľné a prachu sa na nich nebude toľko dariť. Z rovnakých dôvodov dajte prednosť maľbe pred tapetami.

Významnú úlohu hrá tiež vlhkosť v byte, tú sa snažte udržiavať okolo 50%. Pri vyššej vlhkosti vznikajú ideálne podmienky a živná pôda k množeniu roztočov, plesní a ďalších mikroorganizmov, ktoré stoja za mnohými alergiami.

“Pravidelné vetranie je pre udržiavanie zdravého mikroklímy tiež veľmi dôležité,”

Detská izba

Detské izby: Kreatívne a funkčné riešenia pre vaše deti

Detské izby sú jedinečným priestorom, kde sa odohráva veľa dôležitých aktivít – od hrania a učenia až po odpočinok. Preto je kľúčové, aby bola izba nielen esteticky príjemná, ale aj praktická a bezpečná. Správne zvolený nábytok a doplnky môžu premeniť obyčajnú miestnosť na inšpiratívne miesto, kde sa vaše dieťa bude cítiť pohodlne a šťastne. Výhody […]

čítaj viac...
detský matrac benab
Detská izba

Ako si vybrať matrac pre teenagera

Dieťa vyrástlo: izba piráta či princeznej sa mení na funkciu a prepája vytvára univerzálny priestor. Izba sa mení na oddychovú zónu, školskú izbu alebo kreatívny priestor. Aby bol nočný odpočinok teenagera správny, pridajte do miestnosti namiesto pohovky plnohodnotnú posteľ. Kvalitný detský matrac je výbornou prevenciou skoliózy, zárukou hlbokej fázy spánku počas celej noci, fyzického a duševného […]

čítaj viac...
Detská izba

Tipy ako vybaviť detskú izbu

Detská izba by mala plniť úlohu spoľahlivého útočiska, ktoré za každých okolností poskytuje ochranu a bezpečie. Zároveň by však mala podnecovať aj kreativitu, fantáziu a hravosť. Ako teda zariadiť detskú izbu, aby sa v nej vaše dieťa cítilo čo najlepšie? Detskú izbu je dobré rozdeliť na akési zóny; kútik na hranie, ďalší na učenie a chýbať nesmie ani zóna […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: