KONTROLA VYKUROVACIEHO SYSTÉMU – KEDY JE DÔLEŽITÁ?

Investícia do kvalitného vykurovacieho systému patrí medzi jednu z najväčších, ktoré vo svojom bývaní absolvujete. Nech už sa rozhodnete kúrenie riešiť akokoľvek, nemali by ste zabúdať na niekoľko dôležitých úloh, ktoré budete musieť pri servise kotla absolvovať. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že čistenie kotla musíte vykonať minimálne dvakrát ročne – pred zahájením vykurovacej sezóny a po jej úspešnom ukončení

Pred začiatkom vykurovacej sezóny kontaktujte servisného pracovníka, ktorý sa o servis kotla postará. Nepúšťajte sa do tejto úlohy na vlastnú päsť. Školený pracovník vie presne, čo je potrebné skontrolovať a na ktoré súčiastky sa má prednostne zamerať. Šanca, že na niečo pri svojpomocnej kontrole zabudnete, je obrovská. Je potrebné skontrolovať všetky tesnenia, aby spoľahlivo plnili svoju úlohu i ďalšiu sezónu.

Čistenie kotla je rovnako kľúčové. Nehovoríme len o samotnom čistení plynového kotla, dôležité je i správne čistenie komínu. Opäť sa spoľahnite na pomoc od odborníka, ktorý komín profesionálne vyčistí od všetkých spalín, ktoré by sa v ňom za nešťastných okolností mohli vznietiť a spôsobiť škody ďalekosiahlych rozmerov.

Myslieť musíte i na odstránenie vodného kameňa. Do tejto úlohy sa môžete pustiť prostredníctvom rôznych čističov, ktoré sú voľne dostupné v špecializovaných obchodoch a na internetových stránkach. Dobrým krokom je, ak sa pred kúpou samotného čističu poradíte so servisným pracovníkom, ktorý sa stará o servis Vášho kotla. Budete tak mať istotu, že ste kúpili správny a kvalitný prostriedok na odstránenie vodného kameňa.

Žiadny z krokov neberte na ľahkú váhu. Odstránenie vodného kameňa Vás môže uchrániť pred poškodením tepelného čerpadla, v ktorom sa vodný kameň usádza a môže spôsobiť jeho prehriatie a následné poškodenie. Za bežných okolností však vodný kameň tiež nie je neškodný – stará sa o nárast sumy vo výslednom účte za kúrenie. Servis kotla a čistenie kotla zabezpečia, že budete mať celú situáciu pod kontrolou a nemusíte sa báť ďalšej vykurovacej sezóny. Po skončení vykurovacej sezóny je kotol dobré vyčistiť, aby neostal zbytočne zanesený a neprebiehali v ňom žiadne deštrukčné procesy.