Ako funguje Fotovoltaický systém?

Zdroje obnoviteľnej energie sú v dnešnej dobe mimoriadne diskutovanou témou nie len kvôli stavu našej planéty, ale aj veľkej úspore energie. Jednou z technológií vďaka ktorej môžete získať obnoviteľnú energiu sú fotovoltaické systémy. Čo to je a ako funguje tento systém vám dnes zodpovieme.

Fotovoltaika – čo to je?

Presná definícia fotovoltaiky by bola taká, že ide o priamu metódu premeny slnečného žiarenia na energiu. Využíva sa pri tom fotoelektrický jav na veľkoplošných polovodičových fotodiódach. Tieto diódy sa vo väčšine prípadov skladajú do väčších celkov, ktoré poznáme pod názvom solárne panely.

Fotoelektrický jav bol prvýkrát objavený v roku 1839 Alexandrom Becquerolom. Potvrdený a vysvetlený bol však až v roku 1905 Albertom Einsteinom. Skutočne zaujímavým artiklom na poli energetiky sa však fotovoltaika stala až v 70. rokoch, kedy vrcholila energetická kríza.

Politici prišli na to, že obnoviteľné zdroje by mohli byť budúcnosťou energetiky a tak im začali prikladať čoraz väčšiu váhu. Lídrom v tomto segmente sú v súčasnosti Nemecko, Amerika či Japonsko.

Fotovoltaika – ako to funguje?

Princíp získavania elektrického prúdu zo slnečného žiarenia je pomerne jednoduchý. Ide totiž o aplikáciu samotného fotovoltaického javu. Fotóny vyžarujúce zo slnka dopadajú na polovodičový p-n prechod, kde následne dochádza k hromadeniu voľných elektrónov. Je mimoriadne dôležité, aby tento prechod bol doplnený o dve elektródy – anódu a katódu. V tomto prípade už potom neskôr ide o fotovoltaický článok nabitý elektrickým prúdom.

Systém solárnych panelov

Fotovoltaiku, ako obnoviteľný zdroj energie, si teraz môžete zaobstarať aj vy pomocou systému solárnych panelov, ktoré tvoria základ pre fotovoltaický systém. Výhody solárnych panelov sú jasné a neodškriepiteľné.

  • Dlhodobá účinnosť – solárne panely vydržia fungovať takmer na plné obrátky aj 30 rokov.
  • Veľké zaťaženie vetrom aj snehom
  • Stabilná a vysoká účinnosť

Ak teda rozmýšľate aj vy ekologicky a chcete usporiť veľké množstvo energie, rozhodne by ste sa mali začať zaujímať o fotovoltaické systémy. Objasniť celú problematiku vám môže pomôcť energetická firma energoaudit.sk, ktorá má s fotovoltaikou bohaté skúsenosti.

Zdroje: wikipedia.sk, sosst.sk, energoaudit.sk

Moderné technológie

Praktické bývanie s domácou automatizáciou

robiť z vlastného domu inteligentný dom je niečo výnimočné. Nikde inde nie je možné inteligentné prepojenie zariadení tak optimálne prispôsobiť vašim potrebám. Ale aj s domácou automatizáciou môžete začať v malom a rozširovať sa vlastným tempom . Najmä vybudovanie vlastného nového inteligentného domu vám dáva výhody, ktoré iným spôsobom nezískate .Prispôsobte svoj dom svojim potrebám […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Základy fotovoltiky

čo je fotovoltika? Fotovoltaika znamená premenu slnečnej energie (grécky phos: svetlo) na elektrickú energiu (-voltaic: odvodené od jednotky elektrického napätia, voltu, ktorá bola pomenovaná po fyzikovi Alessandrovi Voltovi). Miera rastu je stabilná, v neposlednom rade vďaka vládnym dotáciám. Ziskovosť fotovoltického systému (FV systému) závisí okrem iného aj od jeho veľkosti. Ako funguje fotovoltika? Solárne články […]

čítaj viac...
Moderné technológie

Sprievodca inteligentnou domácnosťou

Domy sú čoraz inteligentnejšie. S rýchlym nárastom technológie domácej automatizácie spotrebitelia začleňujú do svojich domovov zariadenia a systémy pre inteligentné domácnosti. Automatizačná technológia sa v posledných rokoch výrazne rozvinula so zavedením digitálnych hlasových asistentov, inteligentných zámkov a mnohých ďalších systémov a zariadení. V tomto sprievodcovi technológiou inteligentných domácností preskúmame vzostup technológie, zariadenia, riziká a mnoho ďalších tém. […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: