Ako funguje Fotovoltaický systém?

Zdroje obnoviteľnej energie sú v dnešnej dobe mimoriadne diskutovanou témou nie len kvôli stavu našej planéty, ale aj veľkej úspore energie. Jednou z technológií vďaka ktorej môžete získať obnoviteľnú energiu sú fotovoltaické systémy. Čo to je a ako funguje tento systém vám dnes zodpovieme.

Fotovoltaika – čo to je?

Presná definícia fotovoltaiky by bola taká, že ide o priamu metódu premeny slnečného žiarenia na energiu. Využíva sa pri tom fotoelektrický jav na veľkoplošných polovodičových fotodiódach. Tieto diódy sa vo väčšine prípadov skladajú do väčších celkov, ktoré poznáme pod názvom solárne panely.

Fotoelektrický jav bol prvýkrát objavený v roku 1839 Alexandrom Becquerolom. Potvrdený a vysvetlený bol však až v roku 1905 Albertom Einsteinom. Skutočne zaujímavým artiklom na poli energetiky sa však fotovoltaika stala až v 70. rokoch, kedy vrcholila energetická kríza.

Politici prišli na to, že obnoviteľné zdroje by mohli byť budúcnosťou energetiky a tak im začali prikladať čoraz väčšiu váhu. Lídrom v tomto segmente sú v súčasnosti Nemecko, Amerika či Japonsko.

Fotovoltaika – ako to funguje?

Princíp získavania elektrického prúdu zo slnečného žiarenia je pomerne jednoduchý. Ide totiž o aplikáciu samotného fotovoltaického javu. Fotóny vyžarujúce zo slnka dopadajú na polovodičový p-n prechod, kde následne dochádza k hromadeniu voľných elektrónov. Je mimoriadne dôležité, aby tento prechod bol doplnený o dve elektródy – anódu a katódu. V tomto prípade už potom neskôr ide o fotovoltaický článok nabitý elektrickým prúdom.

Systém solárnych panelov

Fotovoltaiku, ako obnoviteľný zdroj energie, si teraz môžete zaobstarať aj vy pomocou systému solárnych panelov, ktoré tvoria základ pre fotovoltaický systém. Výhody solárnych panelov sú jasné a neodškriepiteľné.

  • Dlhodobá účinnosť – solárne panely vydržia fungovať takmer na plné obrátky aj 30 rokov.
  • Veľké zaťaženie vetrom aj snehom
  • Stabilná a vysoká účinnosť

Ak teda rozmýšľate aj vy ekologicky a chcete usporiť veľké množstvo energie, rozhodne by ste sa mali začať zaujímať o fotovoltaické systémy. Objasniť celú problematiku vám môže pomôcť energetická firma energoaudit.sk, ktorá má s fotovoltaikou bohaté skúsenosti.

Zdroje: wikipedia.sk, sosst.sk, energoaudit.sk