Ako si esteticky zariadiť balkón

Balkón sa dá využiť rôzne. Niekto ho považuje po určitých úpravách za rozšírenie obytného priestoru, u iných slúži len pre sušenie bielizne. Niekedy sa balkón stáva aj miestom, kam sa ukladajú sezónne veci, športové potreby alebo staré vybavenie, ktoré sa už až tak nepoužíva. Ak však patríte k tým, ktorí na ňom v lete radi relaxujú, potom iste hľadáte spôsoby, ako ho čo najviac zútulniť.

Čo s podlahou

Balkónová podlaha alebo dlažba pôsobí často veľmi studeným a neosobným dojmom, čo veľmi negatívne ovplyvňuje vnímanie celého priestoru. Prostredie balkóna a bývanie v Bratislave ľahko a rýchlo spríjemníme balkónovým kobercom alebo drevenými podlahovými dlaždicami. Koberce majú tú výhodu, že sa dajú strihať a upravovať podľa potreby sú vode odolné, a ak sa zašpiní, stačí ich len opláchnuť vodou. Drevené dlaždice či rohože možno zase rôzne farbiť a moriť, a prispôsobiť ich tak celkovej farebnosti balkóna. Zvolením vhodnej farby potom ovplyvníme celkový dojem balkóna.

Výber materiálu na balkón

Pri výbere balkónového nábytku do novostavby Bratislava vychádzajte hlavne zo svojich potrieb. Keď sa radi opaľujete tak je kreslo na opaľovanie nevyhnutné. Ak ale chcete využívať balkón ako miesto k letnému raňajkovaniu sa, je jedálenský stolík najdôležitejší. Pokiaľ ide o výber najvhodnejšieho materiálu, mali by ste brať ohľad aj na jeho praktickú údržbu. Pomerne odolné je dubové drevo. Pre občasné posedenie sa dá použiť aj smrek a borovica. Dreviny, ako napríklad agát, tiež dobre odolávajú vlhkosti a mrazu. Veľmi esteticky vyzerá aj nábytok z ratanu, ale tu treba vyberať naozaj kúsky, ktoré sú odolné nepriaznivému počasiu. Vhodné sú pre tento účel kameň, drevo, kov, oceľ, niekto neopovrhne ani plastom, ale tu zvlášť pozor na slnko.

Príjemná teplota po celý rok

Zasklenie balkóna je ideálny pre tých, ktorí si chcú užívať balkóna po celý rok. Napríklad ak by ste na ňom chceli pracovať alebo žúrovať aj v zimnom období.  Aj keď niekedy ani zasklenie v zime nepomôže. To čo pomôže je tepelný ohrievač, ktorý zasklený balkón zahreje. O balkónovo-terasovom infražiariči môžu uvažovať aj majitelia balkónov bez zasklenia. Infražiarič je pre tých, čo radi posedia na balkóne aj pri chladnejších letných nociach.