Dymenie krbu: čo s tým robiť

Unavený kašľom a kladením rúk na ústa, aby ste mohli dýchať. Nemali by ste sa cítiť ako väzeň uväznený v plápolajúcom ohni. Tento článok vám vysvetlí, prečo sa z vášho krbu na drevo nadmerne dymí, a uvedie niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu problém vyriešiť. Neskôr vám ukážeme, ako môžete úplne odstrániť syndróm dymového ohňa pomocou niekoľkých nových alternatív.

Prečo krb dymí

Skontrolujte klapku – niekedy klapka nie je úplne otvorená a nedovolí, aby sa krbové kachle správne odvzdušnili. Klapka je kovová doska, ktorá sa nachádza vo vnútri vášho komína a zvyčajne má v spodnej časti rukoväť, ktorú môžete zdvihnúť nahor a nadol, aby ste otvorili a zatvorili klapku. Nie je nezvyčajné, že ľudia klapku zatvoria v lete, keď sa nepoužíva a tiež v zime, aby zabránili úniku teplého vzduchu z domu. Najprv skontrolujte našu klapku, ak váš krb vytvára v dome nadmerný dym.

Vetranie – Aby mohol vzduch prúdiť z vášho komína, musí mať vzduch možnosť prúdiť cez váš dom. Niekedy malé pootvorenie okna umožní prievan, ktorý vytvorí prievan vo vašom dome, ktorý vedie dym hore a von z komína, namiesto toho, aby znečisťoval vzduch vo vašom dome. Naopak, ak svoje okná otvoríte príliš, bude to viesť k úniku dymu cez tieto okná namiesto komínového prieduchu.

Orientácia ohniska – Niekedy môže byť rošt vášho krbu umiestnený príliš blízko čela ohniska. Keď sa to stane, teplo prirodzene stúpa do vašej miestnosti a nie do komína. V závislosti od závažnosti problému skúste postaviť oheň bližšie k zadnej stene ohniska. Môžete tiež skúsiť kúpiť mriežku, ktorá je vyššia, možno 5 palcov, aby sa dym dostal hore a von cez komín. Ďalšou možnosťou sú dymové clony a deflektory.

Problémy s konštrukciou – Keď je dymovod príliš veľký, vzduch nebude správne prúdiť a niekedy môže dôjsť k nafúknutiu. Ak je v komíne príliš veľa anjelov, môže to spôsobiť problém. Aby odvetrávanie fungovalo správne, musí byť dymovod úmerný veľkosti ohniska. Budete musieť kontaktovať skúseného dodávateľa/murára, aby ste sa uistili, že váš komín bol skonštruovaný správne. Ak nechcete platiť za prestavbu celého krbu, môžete sa pozrieť na niektoré z alternatívnych riešení, ktoré sme poskytli nižšie.

Tvorba kreozotu – Kreozot je vedľajší produkt prírodného dreva, ktorý sa spaľuje pri nízkej teplote. Keď kreozot stuhne, zhromažďuje sa v stenách vášho komína. Kreozot môže založiť oheň a DÁTA. Keď sa podmienky zhoršia, kreozot môže upchať váš komín a sťažiť únik vzduchu cez strechu. Váš komín by sa mal čistiť každý rok bez ohľadu na to, či ho používate alebo nie.

Dolné ťahy – Dolné ťahy sú spôsobené prúdením vzduchu, ktorý vstupuje do komína zhora a spôsobuje prúdenie vzduchu (dymu) do vášho domu. To môže byť o niečo náročnejšie, pretože klesajúci prúd môže byť spôsobený čímkoľvek, napríklad výškou vášho komína, ktorá je príliš krátka, alebo blízkym kopcom, ktorý vytvára silný prievan okolo vášho domu. V týchto prípadoch možno budete musieť zvážiť najatie dodávateľa na rozšírenie vášho komína.

Problémy s tlakom vzduchu – Každý vie, že horúci vzduch stúpa, ale toto tvrdenie je relatívne k teplote okolitého vzduchu. Ak je teplota vo vašom dome príliš vysoká, môže namiesto toho klesnúť dym. Všeobecným pravidlom je, že k nadmernému dymu dochádza, keď je vonkajšia teplota vzduchu nižšia alebo rovnaká ako teplota vzduchu vo vašom dome. Pozrite si nižšie uvedené riešenia.

Druh dreva – Nie všetko drevo je určené na spaľovanie v interiéri. Chemicky ošetrené drevo horí pomalšie a vytvára viac dymu ako polená z prírodného dreva. Vlhkosť môže tiež spôsobiť vnútorné znečistenie, keď drevo nebolo riadne vysušené. Možno sedel vonku a nabral vlhkosť z rannej rosy. Zrátané a podčiarknuté, mali by ste spaľovať iba drevo, ktoré neobsahuje chemikálie a je riadne vysušené.

Kúrenie

KONTROLA VYKUROVACIEHO SYSTÉMU – KEDY JE DÔLEŽITÁ?

Investícia do kvalitného vykurovacieho systému patrí medzi jednu z najväčších, ktoré vo svojom bývaní absolvujete. Nech už sa rozhodnete kúrenie riešiť akokoľvek, nemali by ste zabúdať na niekoľko dôležitých úloh, ktoré budete musieť pri servise kotla absolvovať. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že čistenie kotla musíte vykonať minimálne dvakrát ročne – pred zahájením vykurovacej sezóny […]

čítaj viac...
Kúrenie

Tipy ako zahriať nohy

Neustále studené nohy nie sú ničím príjemným. Zvlášť v zime, keď sa napriek všetkej snahe nemôžete zahriať. Prinášame sedem tipov, ako nad nimi vyzrieť. Nesprávne prekrvenie. To je hlavná príčina, ktorá stojí za neustále ľadovým nohami. Je vám stále zima, aj keď máte teplé ponožky? Potom môže ísť o signál, že s vaším telom nie […]

čítaj viac...
Kúrenie

Začína sezóna vykurovania

Ani sa nenazdáme a budeme tu mať zimné mesiace, v ktorých bude nevyhnutné vykurovanie domácnosti. Treba pripraviť drevo, uhlie alebo rôzne iné druhy paliva, aby ste počas zimných mesiacov nemrzli a nechodili po domácnosti vo svetroch. Otázka, či sa na to tešíte, nepripadá do úvahy, nakoľko vyše polovica ľudí si na túto otázku odpovie nie. […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: