Ako si vybrať plot

Ak na oplotenie pozemku nepotrebujete žiadne špeciálne oprávnenie, musíte napriek tomu rešpektovať pravidlá vašej obce, najmä tie, ktoré sú uzákonené v PLU (miestnom územnom pláne).

Aké kritériá by ste mali vziať do úvahy pri výbere plotu?

Pri výbere plotu je potrebné vziať do úvahy rôzne kritériá:

  •        Vzdialenosť, ktorá má byť oplotená, a teda rozpočet, ktorý chcete vyčleniť na váš plot, vrátane inštalácie a materiálu.
  •        Predpisy: informujte sa o akýchkoľvek pravidlách územného plánovania, najmä pokiaľ ide o výšku vášho plotu.
  •        Materiál: drevo, hliník, živý plot… Je len na vás, aby ste si vybrali materiál, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu vkusu, estetike a požadovanému konečnému výsledku. Tento výber musí byť podmienený aj údržbou: chcete v lete pravidelne natierať drevené panely alebo strihať živý plot?
  •        Typ plotu: preferujete flexibilné pletivo alebo pevné panely ? Ak prvé riešenie umožňuje lepšie prispôsobenie tvaru vášho pozemku, druhé ponúka spoľahlivú pevnosť. 
  • Využitie: bude váš plot slúžiť len na ohraničenie vášho pozemku alebo si chcete vybrať plot medzi susedmi, aby ste si zachovali súkromie, napríklad v parcele?

Rôzne typy plotov

Na ohraničenie pozemku máte na výber medzi rôznymi typmi plotov. Tu sú hlavné kategórie s ich výhodami a nevýhodami.

Sieťované panely

Je to najodolnejšie riešenie. Je ideálny, ak chcete namontovať plot, aby ste sa chránili pred prienikmi. K dispozícii sú sieťované panely v rôznych výškach a rôznych farbách. Sú spojené stĺpikmi utesnenými k zemi. Na druhej strane sa toto riešenie ukazuje ako drahšie ako obyčajné drôtené pletivo.

Plot z drôteného pletiva

Toto riešenie je vhodné najmä pre tých, ktorí majú reliéfny terén. Jednoduchá inštalácia, sieťka je tiež dostupná v rôznych farbách. Hoci tiež chráni pred vniknutím, je však menej pevný ako panely. Niektoré druhy pletiva sa dajú ľahko rezať.

Celý plot

Klasický a elegantný, z ocele , hliníka alebo kompozitného dreva, masívny plot zachová vaše súkromie.

Prelamovaný plot

Prelamované oplotenie je ideálne na ohraničenie vášho pozemku a jeho zabezpečenie, bez straty na svetle a v dohľade. Toto klasické a estetické riešenie zostáva veľmi obľúbené.

Prirodzený živý plot

Ako každé riešenie na báze rastlín, aj prírodný živý plot vnáša do vášho pozemku šarm, sviežosť a zeleň. Veľmi estetický, vyžaduje si však údržbu: stromy a rastliny treba pravidelne rezať. Jeho cena je variabilná v závislosti od rastlín, ktoré pestujete.

Umelý živý plot

Umelý živý plot je viac ako plot skôr ukrývacie riešenie. Môžete ho teda pripevniť k plotu. Jeho hlavná výhoda: nevyžaduje žiadnu údržbu a môže byť veľmi estetický.

Ploty: rôzne riešenia ukrytia

Máte ďalšie riešenia zatemňovania, ktoré môžete mať na svojom plote, aby ste ho skrášlili alebo jednoducho zachovali svoje súkromie:

  •        Plátenné obrazovky, jednoduchá inštalácia a odolnosť
  •        Pružné PVC lamely, veľmi cenovo dostupné
  •        Pevné PVC lamely, trochu drahšie, ale aj pevnejšie
  •        Drevené lamely plné šarmu
  •        Vres vres, veľmi prírodný

Pri výbere plotu je dôležité myslieť na svoje potreby a priority. Rovnaký typ plotu si nevyberiete, ak je vaším cieľom len ohraničiť pozemok alebo sa chrániť pred susedmi. Estetika je tiež veľmi dôležitým prvkom: uprednostňujete drevo alebo PVC? Ste pripravení na údržbu prirodzeného živého plota alebo sa radšej rozhodnete pre viacročné riešenie, ako sú pletivové panely, ktoré po inštalácii nevyžadujú žiadnu ďalšiu údržbu? Toľko otázok, ktoré musíte zodpovedať skôr, ako začnete. 

Stavebné materiály

Zateplenie Domu s Expandovaným Polystyrénom: Úspory, Pohodlie a Estetika

Väčšina z nás si svoj domov predstavuje ako miesto pohodlia, bezpečia a útulku. Aby sme to dosiahli, nie je len dôležitá kvalita konštrukcie a dizajnu, ale aj energetická efektívnosť. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako dosiahnuť lepšiu energetickú úsporu a zvýšiť pohodlie vo vašom dome, je zateplenie s použitím expandovaného polystyrénu (EPS) dosiek. V tomto článku […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Dlhý valcovaný profil – typy a použitie

Dlhý valcovaný profil si môžete kúpiť vo veľkých sériách aj v maloobchode pre súkromnú výstavbu. Ide o nepostrádateľný stavebný materiál, ktorý je dôležitý! Medzi staviteľmi sa tento profil nazýva kanál. Charakteristickým znakom takýchto kovových výrobkov je tvar: zvyčajne vyzerá ako písmeno “H”, ale prepojka môže byť nielen v strede. Takéto profily sú dlhé, pretože sa […]

čítaj viac...
Stavebné materiály

Betónové ploty: moderné a bezpečné

Objavte výhody betónových plotov a zistite, aké ďalšie praktické výhody vám použitie betónových plotov poskytne. Oceníte výnimočný vzhľad Betónové ploty sú moderný architektonicky prvok. Nie sú to nevzhľadné betónové kusy. Štýlové navrhnuté betónové ploty majú charizmu, ktorá pozdvihne a zatraktívni  vašu záhradu alebo akýkoľvek iný objekt, kde bude plot umiestnený. Betónové ploty majú dekoračné prvky, ktoré prirodzeným […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: