Ako môžem utesniť staré okno?

Staré okná môžu mať rôzne netesnosti. Ak je v ráme medzera, môže byť vyplnená silikónom alebo akrylom. Ekologickou alternatívou je okenný tmel. Tesniaca páska je ideálnym riešením medzier medzi rámom a oknom.

Okenný tmel je už mnoho storočí osvedčený spôsob utesňovania okien . Miesiteľná hmota je zmesou ľanového oleja a kriedy. Tá sa vloží do škár a medzier, vyhladí a potom musí asi týždeň tvrdnúť. Materiál je dobrý pre životné prostredie, ale musí sa pravidelne obnovovať.
Na rám nalepte tesniacu pásku
Okná môžu v priebehu rokov meniť tvar v dôsledku vplyvov počasia alebo v dôsledku slabosti materiálu. V dôsledku toho strácajú presné lícovanie a už netesnia k rámu. To sa dá napraviť použitím tesniacich pásikov. Tie sú na ráme samolepiace a uzatvárajú vzniknutú medzeru. Tesnenia sú dostupné v rôznych profiloch a farbách pre každý problém.

Je to tu

Škáry, ktoré sa vytvorili na ráme starých okien, by mali byť vyplnené tmelom. Na to je vhodný silikón alebo akryl . Obe hmoty sa plnia do škár pomocou kartuše a následne sa vyhladia. Zatiaľ čo silikón udrží spoj elastický, akryl je možné následne pretrieť. V závislosti od druhu použitia je možné zvoliť jeden z dvoch spôsobov.
Utesnite staré okná


Tip: Identifikujte potreby opravy

Či je tesnenie na starom okne ešte dostatočné, zistíte jednoduchým testom. Za týmto účelom vložte medzi rám a okno kúsok tenkého papiera. Ak môžete papier vytiahnuť pri zatvorenom okienku, tesnenie už nestačí a treba ho vymeniť. Tento test vykonajte na viacerých miestach okna, aby ste skontrolovali celý rám.
často kladené otázky
Môj tmel na okná je porézny – čo robiť?

Tmel na okná je úplne prírodný produkt vyrobený z ľanového oleja a kriedy. Pre nedostatok chemikálií je šetrný k životnému prostrediu, no málo odolný voči poveternostným vplyvom. Preto pravidelne vymieňajte okenný tmel skôr, ako sa stane pórovitým. Prípadne môžete použiť chemický akryl alebo silikón.
Ako zavrieť okná tesniacou páskou?

Vaše okná sa už nezatvárajú, odkedy ste na rám pripevnili tesniacu lištu? V tomto prípade bude mať tesniaca páska nesprávne rozmery. Pridajte trochu plastelíny do úniku a zistite, akú tesniacu pásku potrebujete.
Môžem prelakovať drevené rámy?

Rám drevených okien je zvyčajne ošetrený lakom a zapečatený. Ak chcete drevo znova ošetriť, odstráňte vrchnú vrstvu lazúrou a špachtľou. Po vybrúsení je možné drevo prelakovať.

Okná

Mokré okná v zime: príčina a tipy

Možno ste už tento jav spozorovali u vás doma: akonáhle vonkajšie teploty klesnú, okná sa zvnútra zahmlia a vytvorí sa kondenzácia. Zvyčajne sa nachádza na spodnom okraji sklenenej tabule a môže stekať až na parapet. To, čo na okne spočiatku len vyzerá ako vlhkosť, môže rýchlo spôsobiť problémy. Trvalá vlhkosť na okne spôsobuje tvorbu plesní, […]

čítaj viac...
Okná

Výber medzi oknami a dverami z dreva, hliníka a plastu

Výber medzi oknami a dverami z rôznych materiálov môže byť na prvý pohľad zložitý. Drevo, hliník aj plat majú svoje výhody, ktoré treba zvážiť, avšak v konečnom dôsledku môže rozhodovať vkus, rozpočet alebo osobná preferencia. Pozrite si výhody a nevýhody dreva, hliníka a plastu. Drevené okná a dvere Drevené okná a dvere ponúkajú teplo a krásu. Rovnako ako pri väčšine […]

čítaj viac...
Okná

Ako sa zbaviť vlhkých a zarosených okien v dome?

Určite ste sa už s týmto problémom stretli aj vy. Vaše okná a možno aj celá miestnosť bola natoľko pohltená vlhkosťou, že ste si museli zaobstarať krajné riešenie. Pokiaľ sa však táto vec opakuje pravidelne, začína to človeku prekážať. Keď už je situácia neznesiteľná, začínate premýšľať nad možnosťami, ktoré by vám s týmto mohli pomôcť. […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: