Ako maľovať kov

Plánujete maľovať predmety z kovu? Kov je materiál, ktorý si vyžaduje špecifické postupy, aby bol vo výsledku pekne a trvácne namaľovaný.

Kovové predmety si vyžadujú prípravu už pred samotným maľovaní. Samotný povrch je potrebné pripraviť na náter.  Kvalitná farba na kov je rozhodujúca pre kvalitu samotného náteru a aj životnosť náteru.

Aký kov budete maľovať

Nie je kov ako kov. Kov môže byť železný aj neželezný. Medzi železné kovy patrí oceľ, liatina a kované železo. Ako naznačuje názov, železné kovy obsahujú železo. Preto budú magnetické a náchylné na hrdzu. Medzi neželezné kovy patrí hliník, meď, nehrdzavejúca oceľ a zinok. Spravidla sú ľahké a tvárne.

Pripravte kov na maľovanie

Ako sme už spomenuli, aby bolo maľovanie kovu pekné a trvácne je potrebné predmet pripraviť. Ako každý povrch, aj kov bude často obsahovať nečistoty vrátane existujúcich farieb, hrdze a oleja. Tieto nečistoty môžu brániť priľnavosti, a preto musia byť pred lakovaním odstránené.

Pred lakovaním alebo základným náterom použite na čistenie kovu handričku a saponát alebo rozpúšťadlo, ako je denaturovaný alkohol. Povrch dôkladne utrite. Ak po čističi zostali zvyšky, opláchnite ich vodou. Hrdza a korózia sú bežné v železných kovoch, ale vyskytujú sa aj v iných kovoch. Hrdzu odstránime drôtenou kefou a potom prach odstránime vlhkou handričkou.

Výber správnej farby na kov

Aby bol náter kovu správny, vyberte si kvalitnú farbu na kov. Farba na kov by mala byť špeciálne vyvinutá s ohľadom na povrchové vlastnosti kovových predmetov. Výhodou použitia farby na kov Impralan je jednoduché a teda aj rýchlejšie aplikovanie farby. To vo výsledku šetrí váš čas a peniaze.