Získajte prehľadnú domácnosť – raz a navždy!

Vedeli ste, že za poriadkom a organizáciou vášho domu alebo pracovného priestoru sa okrem otravného upratovania skrýva oveľa viac? Neporiadok má negatívny dopad na naše domácnosti a aj na ostatné aspekty nášho života. Zorganizovať si svoj denný program a udržiavať v poriadku všetky veci doma aj v práci nám pomôže mať oveľa viacej času pre seba a viesť vyrovnanejší život. Dokonca aj viaceré vedecké výskumy potvrdili ako nás upratovanie a organizácia môžu spraviť šťastnejšími.

V roku 2010 jeden americký výskum publikovaný v SAGE Publications potvrdil, že poriadok znižuje hladinu stresu a riziko depresie. Pri štúdiu sa zamerali hlavne na ženy a tie, ktoré mali neporiadok vo vlastnej domácnosti, trpeli chronickou únavou a miernou depresiou. Navyše z krvných testov vyšlo najavo, že hladina kortizolu (hormón stresu) bola o niečo vyššia než je jej normálna hodnota. Naopak zorganizované a poriadkumilovné ženy, ktoré mali čisté a upratané domácnosti, boli oveľa pokojnejšie a oddýchnuté.

Neporiadok a veľa vecí, ktoré sa neustále kopia a povaľujú po okolí sú len ďalšou príčinou neustáleho rozptyľovania a zníženia pozornosti. A to hlavne, keď sa jedná o naše pracovné prostredie. Príliš veľa vecí okolo seba len preťažuje zrakovú kôru a tým pádom náš mozog má problémy so spracovaním informácií. Tento výskum bol vedený a publikovaný vedcami Fakulty psychológie v University of Illinois. Dokázali, že produktivita práce je úzko spojená s poriadkom. Zbaviť sa zbytočných vecí na pracovnom stole, zorganizovať si dokumenty a dosky, pomáha zvýšiť koncentráciu na prácu a zefektívniť vlastný výkon.

Pri organizácii a upratovaní vašich vecí sú bezpochybne nevyhnutným pomocníkom regálové systémy, skrinky a zásuvky. Pre milovníkov poriadku nie je nič príjemnejšie ako keď každá ich vec má svoje vlastné miestečko podľa určitej logiky. Tieto osoby sú oveľa pokojnejšie a produktívnejšie v práci aj v osobnom živote. Preto regály na mieru sú ich najobľúbenejšími pomocníkmi. Ale existuje aj typ ľudí, ktorí napriek chaosu vo svojich veciach, nájdu všetko, čo potrebujú. Tak prečo nie, aj oni si môžu svoj organizovaný „neporiadok“ odložiť do zásuviek a políc, aby sa tak mohli koncentrovať na každodenné povinnosti.