Vyberáte si novú televíziu?

Ak sa chystáte vymeniť váš starý televízor za nový, mali by ste vedieť, aké druhy televíziou dnešný trh ponúka a tiež akými radami sa pri výbere riadiť. Nenechajte sa zlákať peknými obrázkami, ktoré v obchodoch na televíziách bežia, často sú upravené iba pre predvedenie farieb a pod. Ale ako na nich bude vyzerať skutočné televízne vysielanie? Poradíme vám, ako pri nákupe televízie postupovať.
Výber televízory podľa parametrov
veľkosť televízie
Než sa vydáte do obchodu, premyslite si veľkosť uhlopriečky televízie. Mali by ste vedieť, že veľká obrazovka vždy neznamená lepší pocit zo sledovania televízie. Ak máte menšiu obývačku, televízne kanály neprijímate vo vysokom rozlíšení a nemáte ani blu-ray prehrávač, televíziu s obrie uhlopriečkou príliš nevyužijete.

Televíziu s veľkou uhlopriečkou využijete vtedy, keď prijímate signál vo vysokom rozlíšení. Ten sa šíri cez HD televízne kanály, blu-ray nosiče a tiež ho využíva veľa videohier.

Ak váhate nad tým, akú veľkú televíziu kúpiť, zmerajte si veľkosť obývačke, alebo izby, v ktorom ju budete sledovať. Optimálna pozorovacia vzdialenosť televízie jednoducho vypočítate, keď uhlopriečku vynásobíte 2,5. Pozorovacia vzdialenosť televízia je však tiež individuálnou záležitosťou. Zohľadniť musíte kvalitu signálu, typ programu alebo filmu, okolité podmienky a osobné preferencie.

rozlíšenie televízie
Na pozorovacia vzdialenosť má veľký vplyv rozlíšenie vysielania:

Full HD – rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov je dnes už štandardom
HD ready – rozlíšenie 1280 × 720 pixelov je dnes už zastarané a vo väčšine prípadov nedostačujúce
4K = Ultra HD – rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov ponúka 4x viac zobrazovaných informácií, než štandardné Full HD
Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
Odporúčanú pozorovacia vzdialenosť od televízie na základe veľkosti uhlopriečky, si môžete prečítať v nasledujúcej tabuľke. U väčších uhlopriečok platí menšie odporúčaná vzdialenosť, ak majú 4K rozlíšenie.

Veľkosť uhlopriečky Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
22 “/ 55 cm 0,8 – 1,2 m
28 “/ 71 cm 1,1 – 1,6 m
32 “/ 81 cm 1,3 – 1,8 m
40 “/ 101 cm 1,4 – 1,8 m
42 “/ 106 cm 1,0 – 1,8 m
50 “/ 127 cm 1,0 – 2,0 m
55 “/ 139 cm 1,1 – 2,1 m

Pridaj komentár

Domáce elektro

Čistenie kanalizačných sietí

Všetky odtokové potrubia v dome sú napojené na kanalizáciu a ich upchatie je nepríjemná udalosť, ktorá sťažuje život. Z akéhokoľvek odpadu sa kanalizácia časom upchá, čo si vyžaduje okamžité čistenie. Domáce metódy sú neúčinné, preto je na tento účel určené profesionálne vybavenie, ktoré prerazí rokmi nahromadenú špinu. Pomocou moderných technológií ponúkame rýchle čistenie kanalizácie v Trenčianskom […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Výhody elektrického radiátora

Vykurovacie systémy sa v posledných rokoch vyvinuli s obrovským posunom od plynových k elektrickým vykurovacím systémom. Elektrické radiátory sú moderným a obnoviteľným riešením poskytujúcim bezproblémové vykurovanie, aké sú však kľúčové výhody elektrických radiátorov? EfektívnosťElektrické radiátory sú vysoko účinné a premieňajú 100 % elektriny na teplo, na rozdiel od plynového systému, kde teplo môže unikať komínom. […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Elektronické cigarety sú trendy

Klasické fajčenie spôsobovalo mnohé zdravotné problémy. Aj preto fajčenie klasických cigariet už nie zdravé a je to tiež spoločensky neprípustné. Elektronické cigarety (e-shisha) sú trend, ktorý nahrádza klasické cigarety. Veľa súčasných fajčiarov nedokáže prestať s fajčením a  sú potrebné alternatívne prístupy. Elektronické cigarety sú jedným zo žiadaných alternatívnych prístupov. E-shisha je vlastne elektronické zariadenie, ktoré vytvára nikotínový aerosól […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: