Vyberáte si novú televíziu?

Ak sa chystáte vymeniť váš starý televízor za nový, mali by ste vedieť, aké druhy televíziou dnešný trh ponúka a tiež akými radami sa pri výbere riadiť. Nenechajte sa zlákať peknými obrázkami, ktoré v obchodoch na televíziách bežia, často sú upravené iba pre predvedenie farieb a pod. Ale ako na nich bude vyzerať skutočné televízne vysielanie? Poradíme vám, ako pri nákupe televízie postupovať.
Výber televízory podľa parametrov
veľkosť televízie
Než sa vydáte do obchodu, premyslite si veľkosť uhlopriečky televízie. Mali by ste vedieť, že veľká obrazovka vždy neznamená lepší pocit zo sledovania televízie. Ak máte menšiu obývačku, televízne kanály neprijímate vo vysokom rozlíšení a nemáte ani blu-ray prehrávač, televíziu s obrie uhlopriečkou príliš nevyužijete.

Televíziu s veľkou uhlopriečkou využijete vtedy, keď prijímate signál vo vysokom rozlíšení. Ten sa šíri cez HD televízne kanály, blu-ray nosiče a tiež ho využíva veľa videohier.

Ak váhate nad tým, akú veľkú televíziu kúpiť, zmerajte si veľkosť obývačke, alebo izby, v ktorom ju budete sledovať. Optimálna pozorovacia vzdialenosť televízie jednoducho vypočítate, keď uhlopriečku vynásobíte 2,5. Pozorovacia vzdialenosť televízia je však tiež individuálnou záležitosťou. Zohľadniť musíte kvalitu signálu, typ programu alebo filmu, okolité podmienky a osobné preferencie.

rozlíšenie televízie
Na pozorovacia vzdialenosť má veľký vplyv rozlíšenie vysielania:

Full HD – rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov je dnes už štandardom
HD ready – rozlíšenie 1280 × 720 pixelov je dnes už zastarané a vo väčšine prípadov nedostačujúce
4K = Ultra HD – rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov ponúka 4x viac zobrazovaných informácií, než štandardné Full HD
Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
Odporúčanú pozorovacia vzdialenosť od televízie na základe veľkosti uhlopriečky, si môžete prečítať v nasledujúcej tabuľke. U väčších uhlopriečok platí menšie odporúčaná vzdialenosť, ak majú 4K rozlíšenie.

Veľkosť uhlopriečky Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť
22 “/ 55 cm 0,8 – 1,2 m
28 “/ 71 cm 1,1 – 1,6 m
32 “/ 81 cm 1,3 – 1,8 m
40 “/ 101 cm 1,4 – 1,8 m
42 “/ 106 cm 1,0 – 1,8 m
50 “/ 127 cm 1,0 – 2,0 m
55 “/ 139 cm 1,1 – 2,1 m

Pridaj komentár

Domáce elektro

Bezpečnostné kamery 1080p vs. 720p

Rozlíšenie je hlavným faktorom pri rozhodovaní o kúpe bezpečnostných kamier s rozlíšením 1080p alebo 720p . Aj keď sú oba vhodné na vnútorné alebo vonkajšie použitie, líšia sa úrovňou detailov a jasnosti pre každý model – a následne tým, ako dobre by sa z ich záberov dali votrelci alebo vandali efektívne identifikovať. Modely s rozlíšením […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Tipy na výber ideálnej chladničky

Dnes ľudia trávia väčšinu času vo svojich domovoch, a preto je dobrá chladnička nevyhnutným spojencom pri skladovaní všetkých druhov potravín. Je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali produkt, ktorý je 100% funkčný a zároveň efektívne skladuje vaše ovocie, zeleninu a ďalšie. Odporúča sa tiež ponechať dostatok miesta na otvorenie dvierok a nainštalovať ho na miesto mimo […]

čítaj viac...
Domáce elektro

Cloudové úložisko pre veľké súbory na internete: čo to je a ako to funguje

Cloudové úložisko vám umožňuje ukladať a vymieňať si súbory rôznych formátov odkiaľkoľvek na svete a zo zariadenia s prístupom na internet. Používateľ si stiahne potrebné súbory, získa odkaz a dá ho osobe, ktorá ho má dostať. Adresát otvorí odkaz, stiahne súbory alebo uloží dáta na disk vo svojom cloudovom úložisku. V závislosti od konkrétnej služby […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: