Prerábame detskú izbu

Ešte včera sme si ich niesli z pôrodnice, a zrazu študenti! To, že vyrastú, sme vedeli, ale že to bude tak rýchlo… Ako čo najlepšie prispôsobiť detskú izbu aktuálnym potrebám a ktorému nábytku sa študent poteší aj po vizuálnej stránke?

Multifunkčný nábytok do študentskej izby

Zatiaľ čo detskú izbu charakterizuje najmä prítomnosť postieľky a regálov s hračkami, prípadne detský stolík a stolička, kde sa dieťatko realizuje ako veľký umelec a často kreslí okrem papiera aj na nábytok, pri zariaďovaní izby pre študenta už nesmieme byť povrchní a povedať si, že to zatiaľ stačí. Malé dieťa je oveľa menej náročné na to, aký nábytok má vo svojej izbičke. Podstatné pre neho je, že má priestor na hru a že predmety, ktoré na hru využíva, majú svoje pevné miesto.

S príchodom školy sa však situácia mení. Dieťa vyrástlo z postele, pribudlo mu pár (množstvo) štýlových kúskov oblečenia, ktorými chce zaujať svojich rovesníkov, a regály na hračky už zrazu nie sú také potrebné. Potrebujú knižnice, komody či skrinky na školské potreby. Náhle sa nám zdá, že misia uložiť toto všetko s prehľadom a navyše esteticky nebude splniteľná. Vecí je priveľa a miesta tak žalostne málo!

Netreba však zúfať, medzi nábytkom vhodným do detských a študentských izieb nájdeme pár vychytávok, ktoré si vaše skoro dospelé deti určite obľúbia. Čo tak spať na posteli, ktorá je zároveň písacím stolíkom alebo obsahuje množstvo zásuviek, kam možno ukryť všetky tajomstvá? Delia sa o izbu dvaja alebo viacerí študenti? Využite postele s výsuvným lôžkom a úložným priestorom! Obľúbené sú aj rozkladacie pohovky. Cez deň vďaka nim izba pôsobí ako obývačka, no v noci sa mení na spálňu.

Stavte na sektor pre študentov

Čaro sektorového nábytku tkvie v tom, že si jednotlivé komponenty môžeme do izieb zaobstarávať postupne podľa toho, ako sa menia naše nároky. Malé dieťa najskôr spí na posteli so zábranou, no väčšie už zábranu nepotrebuje. Posteľ však stále ostáva tá istá, svoju veľkosť nemení. Ak sa počas rokov príliš neopotrebí, naše dieťa ju môže používať prakticky dovtedy, kým sa z domu neodsťahuje do vlastného. Zmena roštu alebo matraca rozhodne nie je taká investícia ako kúpa novej postele.

Sektorový nábytok pre študentov láka nadčasovým dizajnom. Nájdeme medzi ním produkty vyslovene vhodné pre dievčatá i chlapcov, ale i tie neutrálne. Ideálne v prípade, ak izbu obývajú chlapec aj dievča. V izbe študenta nesmie chýbať priestranný písací stôl, na ktorom je miesto pre počítač aj zošity a učebnice, pohodlná kancelárska stolička, ktorá je šetrná k mladej chrbtici. Nezabúdame ani na iné komponenty zo sektora: napríklad stolík pod televízor, ktorý časom určite pribudne do každej detskej izby, neskôr nazvanej študentskej.

Keď majú deti rady kamarátske prespávačky, nikdy nie je na škodu opatriť izbu rozkladacím kreslom, kde sa hosť na jednu noc pohodlne vyspí. Študentská izba sa môže niesť v klasickom, ale aj veľmi špecifickom štýle, napr. prímorskom, retro, provensálskom. Hlavnou zásadou je riadiť sa tým, čo sa páči našim deťom, no zakročiť, keď sa nám niečo zdá už prehnané. Vždy ide o kompromis.