Ešte, než sa pustíte do vybudovania záhradného jazierka, zvážte jeho veľkosť vzhľadom k pozemku. Nemenej dôležité je tiež jeho umiestnenie najmä s ohľadom na bezpečnosť detí a domácich zvierat.
Ak budete chcieť vo vode pestovať rastliny, je podstatný dostatok slnečného svitu a tiež hĺbka, ktorá musí pre rastliny byť minimálne 50 cm. Chov okrasných rýb vyžaduje väčšiu a hlavne hlbší vodnú plochu. V zime je treba o ryby starať, prerážať rokov kvôli vzduchu a tiež vodu prevzdušňovať.
Ako postupovať pri budovaní jazierka
Najprv pochopiteľne vyhĺbime jamu, ktorej tvar záleží len na našej fantázii. Na dno potom položíme fóliu, aby sa nám voda nestratila. Inou možnosťou je prefabrikované jazierko, ktoré možno zakúpiť. Má výhodu v ľahkej manipulácii pri stavbe a rastliny v ňom lepšie odolávajú mrazom. Pri variante s fóliou najprv vysypte jamu pieskom, na ktorý položte geotextíliu a až na ňu natiahnite fóliu. Jej okraje sa musí zaťažiť kameňmi, zeminou či pieskom a potom môžete napustiť vodu. Nezabudnite na prívod a prepad vody.
Aké rastliny pestovať
Záleží na veľkosti jazierka. Pokiaľ bude jeho plocha malá, je vhodný napríklad záružlie alebo vachta, ktoré sa príliš nerozrastajú. Pre väčšie plochy a hlavne hĺbky sú ideálne lekná, leknica, plavín panciernatý, prípadne cudzokrajné kalatka. Tieto rastliny majú okrem okrasnej funkcie tiež význam v tom, že ich korene čistia vodu. Na väčšie plochy s plytkou vodou možno vysádzať trstina, pálka, šachor a ďalšie. Kvitnúcimi vodnými rastlinami sú modrokráska srdcovitá alebo vodoklas. Tie sa však musí na zimu vybrať a uschovať pred mrazom.
Rozlišujeme tiež rastliny podľa rastu na ponorené a plávajúce. Ponorené sú výhodné pre čistenie vody, lebo odčerpávajú živiny a zamedzujú tvorbe rias a siníc. To sú napríklad perutník, stolístky, prustka atď. Potom sú to rastliny plávajúce, ako je tokozelka, drobnička bezkořenná či Rezavka aloovitá.
vysádzanie rastlín
Vodné rastliny možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia, avšak ideálnym časom je jar a začiatok leta, aby dobre zakorenili. Je dobré postupovať podľa plániku, v ktorom si vymedzíte jednotlivé zóny pre určité druhy. Pre očakávaný efekt vezmite do úvahy ich rôznu farebnosť a výšku. Spôsob vysadzovania je rôzny a líši sa predovšetkým podľa hĺbky jazierka. Buď sa vysádza do sietí, alebo do košov umiestnených na rovnom dnu. Kôš sa najprv vystelieme geotextíliou, do tej nasypeme substrát, ktorý musíme zaťažiť kameňmi alebo štrkom. Ak máme malé rastlinky, môžeme ich prestrčiť okami siete či koša a zasadiť do substrátu. Pre väčšie rastliny je nutné použiť siete s vreckami.