Posedieť si v chladnom počasí – a vonku? V minulosti by sme na to potrebovali prešiváky ruskej armády, dnes už je to možné vďaka terasovým sálačom, ktoré sú dostupné aj pre menej zarábajúce domácnosti. A áno, naozaj nás to finančne nezruinuje.
Aj v chladné počasie totiž dokáže byť čarovné, hrajúce rôznymi farbami a čistým vzduchom. Kempovanie alebo sedenie na záhradke počas jesene či dokonca zimy je definitívne odlišné od letných nocí. Terasový ohrievač prakticky objavili ako prví majitelia reštaurácií, pohostinstiev či kaviarní. Pretože ak dokázali naplniť svoju terasu aj pri nižších teplotách, na ich tržbách sa to odrazilo veľmi pozitívne. A z „krčmy“ do domu je len skok.
Dnešné ohrievače, samozrejme, už nie sú nepraktické a masívne hučiace obludy nebezpečné pre svoje okolie. Naopak, sú skladné, prenosné, elegantné. Dizajnéri majú pri ich vývoji voľnú ruku a k dispozícií je pestrý výber od vkusných spotrebičov po občas až gýčové doplnky. Ale ako sa hovorí – všetko má svoje publikum.
Sálače u nás väčšinou dostať plynové (výhoda: nezakopávate o elektrické káble) – čo je momentálne zaujímavé aj kvôli tomu, že ceny plynu v uplynulom období klesali. Inak poznáme typy stojaté a závesné. Tie prvé zapadnú skôr do domácnosti, tie druhé nájdete na pešej zóne v meste pred reštikou. Ako inak, podmienkou ani pravidlom to nie je. Terasové ohrievače sú už aj súčasťou stanov pri rôznych podujatiach, ktoré sa konajú vonku aj za chladnejšieho počasia. Tak napríklad také pivné festivaly, dni otvorených dverí, koncerty, záhradné večierky či dokonca aj svadby.
Pri kúpe by sme mali pozerať najmä na výhrevnosť (uvádza sa v kilowattoch) a spotrebu. Výdrž a životnosť (pozrite si na použité materiály, dobré sú napríklad uhlíkové vlákna), prevádzkové náklady, dostupnosť servisu, bezpečnostné prvky… skúsený zákazník si všetko preverí dopredu a zoženie si potrebné informácie. Podmienkou je vždy možnosť regulácie výkonu, od zvolenia si teploty sa všetko odvíja.
Nuž a nakoniec treba dodať, keďže v názve majú tieto ohrievače slovo „terasové“ je jasné, že nejde o plnohodnotný výkon ako sa dá dosiahnuť vnútri v dome. Na terase sú totiž veľké tepelné úniky do okolia, aj keď napríklad vyhrievate stan, ktosi neustále chodí von a dnu, takže treba s tým dopredu rátať. Aj preto sa tieto výrobky väčšinou doporučujú nie do najkrutejšej zimy, ale skôr na prechodné počasie typu chladná jeseň alebo jar.