Moderná kuchyňa

moderná kuchyna

po dlhom snívanie ste sa stali hrdým majiteľom bytíku či domčeka? Potom teda určite prvý, čo musíte vyriešiť, je akú si zaobstaráte kuchyňu. A čo si budeme hovoriť, základom je kuchynská linka …

Usporiadanie kuchyne možno v zásade rozdeliť do niekoľkých schém. Schémy definujúce usporiadanie kuchyne vychádzajú z obvyklého usporiadanie interiérov. Je tak veľmi pravdepodobné, že vaša kuchyňa niektorému schémy bude zodpovedať. Samozrejme za predpokladu, že neplánujete svoju kuchyňu zariadiť v nejakých naozaj atypických priestoroch s množstvom veľkých zákutia alebo nepravými uhly pod.
Lineárne (jednostenná kuchyňa) kuchyňa
Súbežná – dvojradové kuchyňa
Kuchyňa v tvare L
Kuchyňa v tvare U
Kuchyňa so stredovým ostrovčekom

Základné typy usporiadania kuchýň
Lineárne (jednostenná kuchyňa) kuchyňa

Ako napovedá názov, ide o jednoduché jednoradové usporiadanie. Lineárne kuchyňa sa hodí pre úzke dlhé miestnosti, kam sa iné usporiadanie nezmestí, teda lineárne usporiadanie využijeme hlavne u malých kuchyniek. Je dobré keď stena kuchyne, kde bude hlavnou pracovná doska, nemá okná alebo dvere. Minimálna šírka lineárne kuchyne by mala byť aspoň 1,8 metra. Pracovné zóny v lineárnej kuchyni musí byť usporiadané vedľa seba, platí však, že umývacie zóny by mala byť uprostred.
Súbežná – dvojradové kuchyňa
Ak máme dostatok priestoru, je dvojradové kuchyňa jedným z najlepších možných riešení. Často stačí sa len otočiť a máte pred sebou to, čo práve potrebujete – drez, sporák, chladničku. Len sa uistite, že v pracovnom priestore medzi dvoma pracovnými doskami nie je potreba zariadiť priechod. V pracovnom priestore kuchyne by potom mohlo dochádzať ku kolíziám s inými pochádzajúcimi osobami. Minimálna šírka pre dvojradové kuchyňa je 250 cm.
Kuchyňa v tvare L

Usporiadanie kuchyne v tvare “L” je dobrou voľbou, ak máte v pláne do kuchyne umiestniť ešte stôl, ktorý sa ľahšie zmestí do protiľahlého rohu kuchyne. L usporiadanie tiež minimalizuje problémy s nadmerným prevádzkou v pracovnej časti kuchyne.
Kuchyňa v tvare U
Usporiadanie kuchyne v tvare “U” už nám dáva šancu vytvoriť naozaj luxusné kuchyňa. V takejto kuchyni bude vždy všetko po ruke, kuchynská práca vám tak pôjde príjemne od ruky. Jednu stenu písmena “U” je možné využívať aj ako servírovací plochu.
Kuchyňa so stredovým ostrovčekom
Takáto kuchyňa už bude pôsobiť naozaj impozantne. Jedná sa vlastne o kuchyňu v tvare “U” doplnenú o stredový ostrovček. Tento ostrovček Mure niektorú pracovnú zónu pracovného trojuholníka a potom si môžeme byť istí, že máme najlepšie kuchyňa, akú je možné zaobstarať.

Ostrovček v kuchyni? určite áno
Ostrovček v kuchyni je riešením, ktoré si v tuzemských domácnostiach získalo obľubu predovšetkým v poslednom desaťročí. Vyžaduje dostatok priestoru, aby výsledok nepôsobil prekombinovanými dojmom a udržala sa v miestnosti vzdušnosť a voľné miesto, toľko potrebné pre varenie a ďalšie práce, ktoré v týchto priestoroch sa obvykle uskutočňujú.
Hlavnou požiadavkou na ostrovček je určite jeho funkčnosť a praktickosť. Dosiahnuť optimálneho rozloženia takto poňatej kuchyne nie je ľahké, vždy sa preto oplatí využiť služby odborníkov, alebo si pred realizáciou minimálne vyskúšať svoje zámery v špeciálnych počítačových programoch, ktoré umožňujú 3D vizualizácie obydlia a zamýšľaných zmien.
Plocha, ktorú ostrovček v kuchyni vytvorí, môže slúžiť ako rozšírenie pracovného či odkladacieho priestoru, často sa však volí ako centrum varenie alebo umývanie, kedy je tu umiestnená varná doska, či drez. Ostrovček môže slúžiť aj na posedenie. V takom prípade sa k nemu pridajú barové stoličky.
Ak bude slúžiť ako varné centrum, je potrebné počítať aj s inštaláciou digestora. Tá by určite mala byť aj dizajnovo vydarená, pretože bude videná zo všetkých strán. U ostrovčeku, v ňom bude umiestnené umývacie centrum, je nutné doriešiť prívody vody a systém odpadu. Zvyčajne sa ľudia prikláňajú na kombinovanie popisovaných účelov využitia, a tak sa, ak to rozmery ostrovčeku dovolia, stáva plochou pre varenie i konzumáciu.
Hodí sa do priestrannej kuchyne

Z vyššie uvedených informácií jasne vyplýva, že toto riešenie nie je príliš vhodné pre klasické panelákové kuchyne, ktorým býva vyhradený pomerne malý priestor. V ideálnom prípade je ostrovček od ďalšieho zariadenia či stien vzdialený aspoň 90 cm, aj keď komfortnejšie je 120 cm. Aj tak ale nemusí majitelia neveľkých kuchýň zúfať, menšie varianty, ktoré sú skôr barom, môžu ozvláštniť aj ich miestnosť.
Ostrovček v kuchyni je mnohými veľmi obľúbený prvok, pretože umožňuje usporiadať túto nevyhnutnú miestnosť menej obvykle ako je zvykom, avšak o to originálnejšie. Na ostrovčeku môžu byť umiestnené malé domáce spotrebiče, ktoré inak zbytočne zaberajú miesto na kuchynskej linke.
Materiál a farby hrajú pri kuchynskej linky prím

Pridaj komentár

Kuchyňa

Dotyky krásy pre vašu jedáleň

Domáca jedáleň je priestor, kde môžete nielen realizovať svoje kulinárske fantázie, relaxovať pri šálke aromatickej kávy, ale aj prijímať milých hostí a priateľov a stretávať sa ako rodina pri chutnej večeri a rozhovoroch od srdca k srdcu.Moderný nábytok, originálne doplnky, elegantné textílie a ďalšie dekoratívne detaily do jedálne pomôžu vytvoriť útulnú atmosféru.Vighome.sk je miesto, ktoré […]

čítaj viac...
Kuchyňa

Ostrovčekové kuchynské digestory

Digestor je nepostrádateľný kuchynský spotrebič, ktorý slúži na odstránenie horúcej pary a škodlivých častíc tuku a karcinogénov. Digestor tiež účinne eliminuje nepríjemné pachy, ktoré sa pri varení šíria po celom dome. Digestor je tiež estetickým doplnkom interiéru kuchyne a chráni povrchy pred znečistením. Priestor v kuchyni je dôležitý pre každú gazdinku, preto sú ostrovčekové odsávače […]

čítaj viac...
Kuchyňa

5 TAJNÝCH TRIKOV, VĎAKA KTORÝM BUDE VAŠA KUCHYŇA VYZERAŤ DRAHŠIE

Aby miestnosť, ktorej sa hovorí „srdce domu“, vyzerala štýlovo a draho, nie je vôbec potrebné míňať státisíce na rekonštrukciu kuchyne. Malé detaily a akcenty stačia na to, aby sa kuchyňa zmenila na útulný priestor, kde budú všetci členovia rodiny pohodlní. Kovanie Pri výbere zostavy do kuchyne málokto venuje pozornosť kľučkám dverí a inému kovaniu, ale […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: