Kotol je v domácnostiach, ktoré využívajú zemný plyn na ohrev vody, najdôležitejšou súčasťou ústredného kúrenia. Princíp jeho fungovania nie je zložitý, ale napriek tomu len málo ľudí vie, ako plynový kotol skutočne funguje. Ak by sme mali plynový kotol jednoducho prirovnať, pravdepodobne by sme si zvolili prirovnanie k veľkému ohňu, ktorý zúri v centre Vašej domácnosti. Plynový kotol využíva zemný plyn, ktorý do neho prúdi z plynovodu.
Keď sa vo Vašej domácnosti ochladí, jednoducho zapnete kotol elektrickým spínačom. Touto malou akciou, ktorá od Vás vyžaduje len jednoduché pohnutie prstom, spúšťate akciu začínajúcu otvorením ventilu a vpustením plynu do spaľovacej komory nachádzajúcej sa v kotly. Vďaka elektrickej iskre dochádza k zapáleniu plynu. Spaľovaním plynu dochádza k uvoľneniu tepla, ktoré ohrieva teplonosnú látku. V našom prípade je to voda, ktorá prúdi po celom našom domove do radiátorov a prináša nám príjemné uvoľnenie a pocit komfortu.
Hneď ako teplota miestnosti klesne pod Vami zvolenú hranicu, zapne sa termostat a plynový kotol opäť pokračuje v predchádzajúcej práci. Ohrieva vodu, ktorá prúdi do radiátorov. Výhodou plynového kotla je, že pri spaľovaní plynných substancií, ako je zemný plyn či propán-bután nevznikajú žiadne pevné častice (sadze), ktoré by boli zodpovedné za znečisťovanie životného prostredia. Práve preto sa považuje vykurovanie plynovým kotlom za jednu z ekologickejších možností.
Pri používaní plynového kotla je však potrebné myslieť na jednu konkrétnu vec – servis kotla. Každý rok pred vykurovacou sezónou je správnym krokom obrátiť sa na odborníka, ktorý prevedie hĺbkový servis a overí, či je všetko s plynovým kotlom v poriadku. Ak plánujete kúpu plynového kotla napríklad na chatu alebo víkendový dom, dobrým krokom je zvážiť kúpu nemrznúcich kvapalín, ktoré zabezpečia, že voda v systéme nezamrzne a nepripraví Vám nepríjemné prekvapenie v podobe potreby renovácie.