Drevený popol ako hnojivo

Po spálení dreva alebo predmetov čisto rastlinného pôvodu bez akýchkoľvek chemických prímesí (zjednodušene povedané proste z biomasy *) vzniká popol, ktorý nemusíme považovať len za nežiaduce odpad a vyhadzovať do popolnice. Ak máme záhradu, osvedčí sa tiež ako veľmi dobré prírodné hnojivo.

Presné chemické zloženie popola sa líši podľa vstupných surovín, ale všeobecne sa dá povedať, že je veľmi dobrým zdrojom vápnika, draslíka, fosforu a horčíka. Po dokonalom spálení má veľmi drobnú štruktúru a vďaka tomu sa veľmi dobre vstrebáva do pôdy a živiny, ktoré obsahuje, sú pre naše rastliny rýchlo a jednoducho dostupné. Je veľa zásaditý (nejzásaditější je popol z topoľa, buku a duba), takže sa hodí pri znižovaní kyslosti pôdy. Podľa mnohých výskumov môže byť popol v mnohých prípadoch pri odkyslenie a zvýšenie výnosov výrazne účinnejšie ako klasická vápenatá hnojivá.

Popol môžeme používať ako hnojivo na záhrade celoročne a pretože neobsahuje dusík, ktorý sa pri spaľovaní uvoľnil do atmosféry, je veľmi vhodný pre jesenné prohnojování pôdy – dostatok fosforu a draslíka nachystá rastliny na náročnejšie zimné obdobie. Môžeme ho prisypáva priamo, veľmi dobre účinkuje aj pri zlepšovaní kvality kompostu a také použitie sa odporúča začiatočníkom, ktorí nevedia, koľko sa dá nasypať rovno na záhon. Nehodí sa len pri veľa zásadité pôde a pre rastliny, ktoré vyžadujú viac kyslosti. Dá sa ho sypať aj na trávnik, ale v takom prípade by sme radšej mali prestať používať na nejaký čas hnojivá, ktoré majú vyšší obsah horčíka, vápnika a železa.

Na záhrade sa popol dá použiť aj ako odpudzovač slimákov. Pruh popola okolo záhonov je pre nich neprekonateľná bariéra. Bohužiaľ nie úplne dokonalá, funguje len do momentu kým nenavlhne, potom bohužiaľ stráca účinnosť. Tým, že zbavuje pôdu kyslosti, môže byť tiež dobrým spojencom v boji proti rozrastanie machu, ktorý si v kyslej pôde vyžíva.

* Popol ako hnojivo používame na záhrade len pod podmienkou, že máme úplnú istotu, že sa nám do kachieľ či ohniska nedostali nejaké chemické látky (vrátane napr. Nalakovaného či namoreného dreva) alebo aj papier.

Pridaj komentár

policový systém
Rady kutilom

Navrhnite si svoj policový regál online bez kompromisu a straty priestoru.

Súčasná doba diktuje rôzne trendy. Najviac preferované je však slovné spojenie „na mieru“. Dostanete šaty na mieru, domy, autá, tak prečo si nenavrhnúť na mieru aj regál.   A prečo práve regál? Firma Regalsistem už z názvu poskytuje pestrú paletu regálov a samozrejme, tiež sa držíme trendu aktuálnej doby. Na našej webovej stránke sme si pre Vás pripravili […]

čítaj viac...
odpudzovač hmyzu
Rady kutilom

Odpudzovač hmyzu

Počas teplých večerov trávime radi čas na záhrade, balkóna či terase. Pohodu z pekného posedenie a príjemnej atmosféry nám však spoľahlivo vie prekaziť muchy, a komáre. Chcete, aby sa vám otravný hmyz zďaleka vyhýbal? Vyrobte si silný prírodný prostriedok, ktorý dá hmyzu na vedomie, že u vás nie sú vítaní. Ochránite tak nielen seba, ale […]

čítaj viac...
záhradné jazierko
kvetiny Rady kutilom

Oživte záhradu jazierkom

Ešte, než sa pustíte do vybudovania záhradného jazierka, zvážte jeho veľkosť vzhľadom k pozemku. Nemenej dôležité je tiež jeho umiestnenie najmä s ohľadom na bezpečnosť detí a domácich zvierat. Ak budete chcieť vo vode pestovať rastliny, je podstatný dostatok slnečného svitu a tiež hĺbka, ktorá musí pre rastliny byť minimálne 50 cm. Chov okrasných rýb […]

čítaj viac...
%d blogerom sa páči toto: