Po spálení dreva alebo predmetov čisto rastlinného pôvodu bez akýchkoľvek chemických prímesí (zjednodušene povedané proste z biomasy *) vzniká popol, ktorý nemusíme považovať len za nežiaduce odpad a vyhadzovať do popolnice. Ak máme záhradu, osvedčí sa tiež ako veľmi dobré prírodné hnojivo.
Presné chemické zloženie popola sa líši podľa vstupných surovín, ale všeobecne sa dá povedať, že je veľmi dobrým zdrojom vápnika, draslíka, fosforu a horčíka. Po dokonalom spálení má veľmi drobnú štruktúru a vďaka tomu sa veľmi dobre vstrebáva do pôdy a živiny, ktoré obsahuje, sú pre naše rastliny rýchlo a jednoducho dostupné. Je veľa zásaditý (nejzásaditější je popol z topoľa, buku a duba), takže sa hodí pri znižovaní kyslosti pôdy. Podľa mnohých výskumov môže byť popol v mnohých prípadoch pri odkyslenie a zvýšenie výnosov výrazne účinnejšie ako klasická vápenatá hnojivá.
Popol môžeme používať ako hnojivo na záhrade celoročne a pretože neobsahuje dusík, ktorý sa pri spaľovaní uvoľnil do atmosféry, je veľmi vhodný pre jesenné prohnojování pôdy – dostatok fosforu a draslíka nachystá rastliny na náročnejšie zimné obdobie. Môžeme ho prisypáva priamo, veľmi dobre účinkuje aj pri zlepšovaní kvality kompostu a také použitie sa odporúča začiatočníkom, ktorí nevedia, koľko sa dá nasypať rovno na záhon. Nehodí sa len pri veľa zásadité pôde a pre rastliny, ktoré vyžadujú viac kyslosti. Dá sa ho sypať aj na trávnik, ale v takom prípade by sme radšej mali prestať používať na nejaký čas hnojivá, ktoré majú vyšší obsah horčíka, vápnika a železa.
Na záhrade sa popol dá použiť aj ako odpudzovač slimákov. Pruh popola okolo záhonov je pre nich neprekonateľná bariéra. Bohužiaľ nie úplne dokonalá, funguje len do momentu kým nenavlhne, potom bohužiaľ stráca účinnosť. Tým, že zbavuje pôdu kyslosti, môže byť tiež dobrým spojencom v boji proti rozrastanie machu, ktorý si v kyslej pôde vyžíva.
* Popol ako hnojivo používame na záhrade len pod podmienkou, že máme úplnú istotu, že sa nám do kachieľ či ohniska nedostali nejaké chemické látky (vrátane napr. Nalakovaného či namoreného dreva) alebo aj papier.